Olen sitä mieltä että Marimekon luomukset on ihan kamalia rättejä ja niin tylsiä ja huonoja. Siinä muka suomalaista muotia parhaimmillaan, hyi helvetti. Unikko-merkki on ihan perseestä, just sellaista tanttaluukkia huonoimmillaan. Ja sitten sitä muka kehutaan. Mutta totusshan on se että ei missään muualla ku suomessa käytetä tyhmää Marimekkoa.
Milano, Pariisi, Lontoo, New York ja niiden suuret muotitalot lähinnä nauraa Marimekolle ja Unikkokuosille. Ei siellä kukaan huippusuunnittelija käytä sitä merkkiä ja huippumallit ei todellakaan pue päällensä sellaista roskaa.
Milano, Pariisi, Lontoo, New York ja niiden suuret muotitalot lähinnä nauraa Marimekolle ja Unikkokuosille. Ei siellä kukaan huippusuunnittelija käytä sitä merkkiä ja huippumallit ei todellakaan pue päällensä sellaista roskaa.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Enpä tiedä miten paljon luet ulkomaalaisia muotilehtiä, mutta juuri tuo vihaamasi unikkokuosi on ollut kevät/kesä 2007 graafisten printtejen takia oikein suosittu mm. sisustuksessa. Lisäksi esimerkiksi Diane Von Furstenbergin kesämekoissa näkyi selkeästi Marimekko-vaikutteita. Lehdissä on viitattu Marimekkoon "kulttimerkkinä" ja suositeltu kovasti juuri ainutlaatuisten printtejen takia.
Olen aloittajan kanssa ihan samaa mieltä. Että sitten inhoan Marimekon kuoseja, etenkin Unikkoa, joka on aivan ylikäytetty. Jos saisin sentin joka helvetin kerta kun näen sitä kirottua Unikkokuosia, olisin rikas! Kaikissa ikkunoissa roikkuu Unikkoverhot, kaikkien olalla keikkuu Unikkolaukku! Muutkin Marimekon kuosit ovat jotenkin... banaaleja. Vulgaareja. Rahvaanomaisia (kuulostanpa elitistiseltä). Tanttaluukkia nimenomaan!
Mutta aloittaja on väärässä sanoessaan ettei Marimekko ole suosittua ulkomailla. Olen matkustellessani nähnyt useinkin Unikkoa ulkomaalaisilla...
Joo ehkä sisustuksessa toimii nuo unikot ja rehun kuviot mutta ainakin vaatteet ovat todella kammottavia ja tanttamaisia yöksistä !!
Mielipiteen saa ilmaista mutta mielestäni täytyisi suomalaistenkin olla tyytyväisiä, että meillä on JOTAKIN hyvin maailmallakin menestynytta muotia! Unikkokuosi on se tunnetuin mutta onhan niitä muitakin, yksivärisiä ja normaaleja ilman mitään kuviota.
Unikkokuosinen laukku on perseestä mutta LV:n tai Guccin järkyttävät kuosit sen sijaan ihqja kun se on sentään (joskus jopa aito) ulkolainen merkkituote. Nova checkiä käsivarteen ja menoksi, kyllä ulkomailla osataan! :D
(Ei, en itsekään ole unikon ylin ystävä etenkään vaatteissa).
kamalia lumppuja! hyi hyi hyi
Paakkanen pukeutuu lähes aina (ellei aina) täysmustiin vaatteisiin, en ole milloinkaan nähnyt hänen päällään oman puljun kukkakuoseja. En vaatteissa enkä edes laukuissa. Varmaankin nauraa, kuinka jotkut pukeutuvat niihin yliräikeisiin ja useimmiten huonosti istuviin ja löysiin verhokankaisiin, kun hän käyttää ranskalaisia huippumerkkejä (Chanel, Dior jne...)
:D
Kyllä Marimekolla muutakin myydään kuin niitä niin hirvättävän kamalia yliräikeitä rättejä. Että tiedoks vaan.
JOO myyhän Marimekko niita raitapaitoja kanssa unikon rinnalla yöksistä!! Tosiaan ei se pakkanenkaan käytä niitä marimekon vaatteita, jos ei edes hänelle kelpaa niin kenelle sitten? Mielestäni MM vaatteet on vanhoille ihmisille suunnattuja. Ja kankaat valmistetaan kiinassa en tiedä missä vaatteet ommellaan onko kellään tietoa? Ainakin Nansoa valmistetaan suomessa.
Kyllä ne tekee ihan laadukkaita vaatteita joita havemmalla on varmaankin varaa ostaa. Keskiverto tallaaja ei edes tunnista, jos kadulla kävelee vastaan Marimekon vaatteissa vastaan, ellei nyt sitten satu olemaan juuri se tunnetuin kuosi.
http://www.marimekko.com/FI/Vaatteet/frontpage.htm
Ööh, kannattaisiko vilkaista ennenkuin vaahtoaa...
Voi ei kävin äsken kattomassa tuota linkkiä on surullista että suomalainen muotoilu ratsastaa edelleen 60-luvun teemalla. Varsinkin marimekko on jämähtänyt oravanpyörään.
Itsekään en pahemmin välitä unikkokuosista, vaikka omistankin tuota itsekin: 2 muovista tarjoitinta. Toimii hyvin kukkien alustana=)
Sen sijaan pidän Marimekon lakanoista, joissa on monenlaisia kuoseja. Vaatteista parhaimman näköiset ovat Samu-Jussi Kosken suunnittelemat ja haluaisin sen vinoraitamekon naruolkaimilla=)
Onhan Marimekko nimenomaan in, eikä yksin unikkokusien takia vaan onhan perinteiset raita- ja pallokuvioiset paidat in. Niitä saa myös kirpparilta! Itse en pahemmin välitä käyttää noita paitoja, koska olen sen verran pienikokoinen ja tykkään muutenkin tyköistuvista vaatteista eli paitojen xs-koko on myös liian iso mun makuuni. Enkä alan käyttämään Marimekon vaatteita, kun oon 50 .
Laadultaan Marimekon tavarat on hyviä,on kestänyt monta vuotta.Kuosit ovat hienoja myös.
Olisihan se nyt tyhmää,kun Paakkanen kulkisi oman yrityksensä räteissä,siitähän tulisi kauheat mainostushaukut ihmisiltä.
Olen eri mierltä kanssasi, minusta Pakkasen pitäisi nimenomaan kulkea oman puljunsa räteissä tai niiden variaatioissa koska se osottaisi että han on niistä ylpeä. Nytten tulee sellainen vaikutus että hän ei itse niistä pidä. Myös dolche&gabbanan mies duo käyttää oman puljun vaatteita just markkinointi ja ylpeys mielessä. Marimekko seilaa aika paljon vanhalla tyylillä eikä ole tehnyt mitään uutta pitkiin aikoihin. Mutta tottahan se on etta MM on hieman tanttamallistoa.
Marimekosta pätkääkään, niin marimekko on helvetin suosittu etelä-amerikkalaisissa maissa, joissain euroopan maissa JA aasiassa. Korealaisissa televisiodraamoissakin näkyy aina jotain marimekkojuttuja. :D
Se hieno koirakuvio on tietääkseni Marimekkoa ja se on mestarillisen kaunista! Haluaisin siitä kankaasta tehdyn takin - mielellään vettäpitävän, koska sellainen multa puuttuu.
Unikkokuosi on kyllä vähän käytetty kyllä, täytyy myöntää. En voisi käyttää unikkoa omassa sisustuksessani, koska kokisin itseni tylsäksi; etten pystyisi keksimään mitään, mitä joku muu ei olisi jo keksinyt. Haluan persoonallisuutta.