olen kunnalla töissä ja saan 4,15e/h ja teen ~38,25 tuntisia viikkoja. (oli tarkkaan laskettu sopimukseen ;P)
Sopimus on tes:n mukaisesti tehty, mutta mietityttää vain että meneekö tuo jo ''ali palkkaiseksi'' :<
ja työ on sitä kuuluisaa puistotyötä..
Sopimus on tes:n mukaisesti tehty, mutta mietityttää vain että meneekö tuo jo ''ali palkkaiseksi'' :<
ja työ on sitä kuuluisaa puistotyötä..
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä tuo kuullostaa alipalkkaukselta... eiköhän sen minimin pitäis olla luokkaa 6-7€h? Kysy jostakin liitosta.
kusetusta. Alipalkattu olet. Tuollainen palkka on kohtuuttoman pieni vaikka työkokemusta olisi 0 päivää ja ei mitään koulutusta pohjalla.
Onko sopimukseen merkitty minkä alan työehtosopimusta noudatetaan?
Jos noudatetaan palvelualojen tessiä tai metallin tessi jää roimasti alle tessin.
Moi!
Katselin sitä puutarha-alan työehtosopimusta ja sen mukaan palkkaa tulisi sinulle maksaa vähintään 5,77 euroa. En tosin tiedä mitä työehtosopimusta tulisi käyttää kunnan puistotyöntekijän hommasta, mutta mielestäni sopivin on puutarha-alan työehtosopimus.
Lain mukaan KVTES:n alinta palkkaluokkaa ei voi alittaa. Alaikäiselle voidaan käsittääkseni maksaa alle TES:n (tai vähimmäispalkkasuosituksen 5,55e/t, jos TES:ä ei ole). Työn lyhytkestoisuus ei ole hyväksyttävä (laissa määritelty) poikkeuksellinen syy maksaa alle em. tason.
Jollei alalla ole lainkaan työehtosopimuksia, palkka voi perustua esimerkiksi alan järjestöjen palkkasuosituksiin. Ellei näitäkään ole, suositellaan, että kokoaikatyöstä maksettaisiin ainakin niin paljon, että työttömyysturvalain (1290/2002) 5 luvun ja 3 §:n työssäoloehdon mukainen päivärahaoikeus täyttyy. Tämä tarkoittaa työsuojelupiirin mukaan peruspäivärahan 40-kertaista määrää kuukaudessa. Palkan tulee tämän mukaan 1.1.2007 lukien olla vähintään 956,10 euroa kuukausipalkkana, 44,47 euroa päiväpalkkana tai 5,55 euroa tuntipalkkana.Tutki työsuojelupiirin sivuja ja ota vielä luottamusmieheltä selvää.Esimies ei aina anna oikeaaa vastausta!
"Palkan tulee tämän mukaan 1.1.2007 lukien olla vähintään 956,10 euroa kuukausipalkkana, 44,47 euroa päiväpalkkana tai 5,55 euroa tuntipalkkana."
Kuten itsekin kirjoitit "työttömyysturvalain (1290/2002) 5 luvun ja 3 §:n työssäoloehdon mukainen päivärahaoikeus täyttyy"
Kyseessä on työttömyysturvalaista ei työlaista siten et voi soveltaa tätä työlakiin ja vaatia vähintään 5.55 €/t.
Ja kyseessähän on vielä suositus mikä merkitsee sitä että lakia ei olla tässä rikkomassa jos saat alle 5.55 €/t jos ei ole alan työehtosopimusta.
Olin 17 vuotias, seurakunnalla puistotyöntekijänä vuonna 2011 ja tuntipalkka oli 6,48€