Pakettiauton kuljettaja

Paljonko saat pakettiautonkuljettajana palkkaa? Itsellä n. 1500 e brutto... eihän tällä edes elä. Teenkö liian halvalla, työhön sisältyy kodinkoneiden kuljetusta ja asennusta, eli fyysistä, raskasta työtä.
2024100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

en tiedä, yhtään, mutta eihän ne paljoa saa,
kun "jokainen osaa ajaa ja halukaita on runsasti.

Nykyääntahtoo tulla maahanmuuttajia alalle, eili aina on tulijoita.

Riippuu myös missä olet, suurissa kaupungeissa paremmin, mutta on myös kalliimpi elää.

Ehkä kaikialla on hieman pieni palkka, mutta kyllä sitä kaupan alalla on hyvin pikkupalkkaisia.


Mitä suurempi yritys, voisi olla hieman parempi palkka ja aina voisi siirtyä mahdollisesti muihinkin hommiin.

Äänestä
  • ja varsinkin niille, jotka eivät kuulu ay-liittoihin, koska eivät halua rähisijöitä palvelukseensa.

    Äänestä

  • vähän enemmän kirjoitti:

    ja varsinkin niille, jotka eivät kuulu ay-liittoihin, koska eivät halua rähisijöitä palvelukseensa.

    Saat liian pientä palkkaa!! Alan miniminipalkka on TES 9,85e/h. Tuota tulisi jokaisen yrittäjän noudattaa. Heh, mutta ei sulla oo hätää, jos ei työnantaja maksa, soita liittoon tai palkkaturvaan. Sieltä saat jälkikäteen jokaikisen pennin mitä työnantaja on kusettanu sulta. Kuljetusalalla on monia rosvoja. Kannattaa liittyä AKT:hen.

    Äänestä

minulla brutto 1800€

Äänestä
  • pakettiauton kuljettajalle just sopiva! aja kuorma-autoa tai rekkaa niin rupeat saamaan yli 2500euroa
    niin se vaan menee,

    Äänestä

  • bece79 kirjoitti:

    pakettiauton kuljettajalle just sopiva! aja kuorma-autoa tai rekkaa niin rupeat saamaan yli 2500euroa
    niin se vaan menee,

    noissa palkoissa nyt on? 1800 Euroa on ihan ok kahden viikon tili. Ainakin minä pärjään sillä joten kuten, en tosin ole autokuski. 2500 Euroa on jo ihan hyvä liksa.

    Äänestä

Saat todellakin liian vähän palkkaa! Itse tienaan bruttona samasta työstä 2500-3000 kuukaudessa. Suosittelisin vaihtamaan työpaikkaa....

1Äänestä
  • Ainako pitäisi vain vaihtaa nöyrästi paikkaa? Minä olen sitä mieltä henkilökohtaisesti, että ei tälläistä palkkahuijjausta saisi koskaan unohtaa ja sulkea kiltisti vielä ovea perässä. Ei nämä työnantajamme koskaan tavoille opi jos ei tälläisiille asiolle mitään tehdä. Laita se pelle kuseen kun kerran on vertaan nenästään kerjännyt! Saatat yllättyä, miten suuriista rahoista onkin ollut kyse. Sitten vain keräät potin ja otat lopputilin! Yksinkertaista ja mikäpä sen mukavempaa kuin jättää se kusiaivo märehtimään, poistuen itse rikkaampana kuin koskaan!

    Kusettaminen ei kannata ja ahneelle kuuluu kamala loppu.

    Äänestä

Mielestäni liian pieni palkka. Ehkä jos olet aloittelija ja ollut vasta muutaman kuukauden duunissa niin ehkä..
Mutta alkaisin jo pikkuhiljaa vaatia korotusta. Jo pelkästä kuskina toimimisesta tuo on pieni palkka, saatika että joudut kuskaamaan raskaita laitteita ja vielä asentamaan niitä.

Jos olet tehokas, kokenut - niin ok palkka olisi 2000€ . 1500€ saattaa menetellä jos se on aloituspalkka mutta kyllä sen pitäisi nousta koeajan jälkeen ainakin 200€.

Äänestä

siirtykää yövuoroihin duuni helppoa ei ristin sielua liikkeellä. yö lisät just jees teen itse 5-8h/pv ja 5-7/pv viikossa lapaseen jää 2000€ netto

Äänestä

Aika vaikea vastata tohon, kun et kerro TYÖAIKAA

Mutta olettaen että teet 8 tuntia päivässä, viitenä päivänä viikossa, niin saat kahta viikkoa kohden (alalla on ylisesti käytössä systeemi, jossa palkkakausi päätyy jokatoinen sunnuntai ja palkka maksetaan jokatoinen perjantai) 952,80€ tuo on siis minimipalkka

Sitten tietenkin jos on töissä ennen 6:00 saa niiltä tunneilta 20% yölisää, ja jos on töissä viikossa "kuudentena ja/tai seitsemäntenä" päivänä saa näiltä päiviltä 100% lisän, ja luonnollisestikin sunnuntaityöstä saa myös 100%

Eli jos olet töissä esim ma-pe niin saat lauantailta100% lisää ja sunnuntailta 200% lisää, mutta jos sulla on esim keskiviikko vapaata, et saa lauantailta mitään lisää, koska se on vasta "viides" työpäivä viikolla

Sitten tietenkin jotkut yritykset maksaa eriksene jonkun sentin lisiä esim asiaakaskäynnistä, viedyistä kappaleista, kilometreistä yms, mutta ne on ihan firmakohtaisia, esim Hemmon kuljetus maksaa lisäksi kilometrikohtaisen korvauksen, laatikkokohtaisen korvauksetn, sekä korvauksen jokaisesta käynnistä

Äänestä

Tessin mukaan pakettiauton kuljettaja alle 4-vuoden työkokemuksella tienaa 12,22€ tunnilta.

Äänestä

http://www.akt.fi/fi/tyoehtosopimukset
Tuolta voit käydä kattomassa millasta liksaa sulle kuuluu. Riippuu tottakai siitä että onko teillä ylipäätänsä työehtosopimusta teidän työpaikalla. Tiedän kavereita jotka tienaa lähelle 3000e/kk ja sit sellasia jotka tienaa vain 1400e/kk.

Äänestä
  • Saatko jotain kiksejä lähes 6 vuotta vanhoja juttuja kommentoimalla?

    Äänestä

  • Voisin lähteä jo tuolla 1400€/kk jos vaan jostain paikka löytyy.... kyllä se aina kelarahat voittaa!

    Äänestä

Kannattaa pyytää palkan korotusta ehdottomasti koska itse ajoin paketti autoa itellä ja dhl paketti lähettinä lika oli vuokra firma kautta parempi. 13.72e tunti tosin ajan pakua ennenkin kokemusta ratista 4 vuotta. .. plus tuohon liksaa päälle sai ajaa kotii ym firma laskuun plus ruoka korvaus pvä kohde 9e

Äänestä

Oma palkkani on nyt 2620 brutto. Ajan lääke tukkufirman pakua.

Äänestä

12,64 euroa/tunti pakua

vien palmian aterioita vanhuksille

Äänestä

900€ jää sulle kätee kannattais ettii uus työ

Äänestä

No+onpa+huono.++Ite+varastoalalla+Akt+tes.+10%+neuvottelun+päälle.+Bruttopalkka+n.+2700ekk.Aamu+7-15+ja+ilta+12-20.++Liukama+on.++1vklsta+saa+noin+vähän+vajaa+600e+lisää.++Silloin+tällöin+tarjolla.++Mut+haluan+ratin+taakse..+Hmm

Äänestä

Kommentoi aloitusta


palkka kirjoitti:

Paljonko saat pakettiautonkuljettajana palkkaa? Itsellä n. 1500 e brutto... eihän tällä edes elä. Teenkö liian halvalla, työhön sisältyy kodinkoneiden kuljetusta ja asennusta, eli fyysistä, raskasta työtä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu