Sain tehtäväksi vaihtaa metallikielisestä akustisesta kitarasta kielet. Ajattelin, että ei paha nakki ja suostuin. Noh... öö... ensin meni vartti että tajusin miten ne nupikat joilla kielet on kiinni saa nitkuteltua irti. Ei kait siinä ole mitään erikoisempaa taktiikkaa?
No miten hemmetissä saan ne sitten takaisin kun olen tunkenut kielen pylpyröineen reiästä. Vasaroimallako?
..ja muutkin vinkit tervetulleita.
No miten hemmetissä saan ne sitten takaisin kun olen tunkenut kielen pylpyröineen reiästä. Vasaroimallako?
..ja muutkin vinkit tervetulleita.
Vastaukset 2
Vanhimmat
aikaisemmin oli kysely sähkiksen kielten vaihdosta mutta laitetaas nyt sitten tämäkin erikseen.
muista katsoa myös part 2
http://www.youtube.com/watch?v=bBEM6R4ITCA&mode=related&search=
Hätätilassa nuppien irrottamiseen voi käyttää kärkipihtejä. Kääri teippiä kärkipihtien nokkien ympärille, niin nupit eivät vahingoitu. Nuppeja kannattaa varovasti kiertää.
Kun olet saanut nupit irti ja sen pään, jossa on se kullanvärinen helmi, sinne sisään, niin fiksuinta on vain peukalolla painaa nupit paikoilleen, niin ne saa vielä joskus irtinkin ;-)