Profiili silti aktiivinen....

Niin, miten suhtaudutte tilanteeseen. Tapailette, soittelette, ja juttu vaikuttaisi toimivalta. Kaikin puolin muuten, mutta. Mutta. Toisella kun on se profiili aktiivisena ja siellä käydään ainakin kerran vuorokaudessa. Ei oikein tunnu oikealta jutulta kuitenkaan. Lopetin jutun.
294145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Mistä tiedät että hänen profiili on aktiivinen jos oma profiilisi on poistettu?

Voihan miehellä/naisella olla kavereita siellä.

Äänestä
  • Vaikka ei olisi profiilia lainkaan, niin kirjoittamalla profiilin nimimerkin kohtaan "haku", tulee ilmi, koska viimeksi ollut aktiivinen.

    Äänestä

  • jos on todella niiiiiiin paljon kamuja tolla saitilla että ei voi edes meiliossuja vaihtaa, niin sais munkin puolesta olla......eikä siihen tarvitse omaa profiilia katsoakseen onko toinen on - vai offlinessa....

    Äänestä

olen pohtinut! tapailen miestä ja joka päivä tekstaillaan monta viestiä mutta silti mietityttää kun mies on joka päivä käynyt omalla sivulla ja joskus on käynyt myös niinkin kun ollaan tekstailtu niin hän on samalla täällä profiili aktiivisena... siis mitä ihmettä? etsiikö hän kuitenkin täältä seuraa vaikka on sanonut ja vannonu että tykkää ja haluaa vain minut! olis kai parasta lopettaa koko meidän juttu.

Äänestä

Vaihtoehdot ovat että joko henkilö ei ymmärrä normaaleja käytöstapoja eli ei voi etsiä seuraa nettitreffeiltä, jos haluaa seurustella vakavasti tai sitten henkilö ei ole liikkeellä lainkaan vakavasti, vain seikkailee ajankulukseen. Kannattaa keskustella asiasta ja jos ei päästä yhteisymmärrykseen, niin sitten lopettaa suhde.

Eräs henkilö juuri väitti, että hän keskustelee kaverinsa kanssa tuolla, mutta voihan sen tehdä sähköpostin välityksellä, jos niin oikeasti tekisi. Eli henkilö etsi seuraa.

Äänestä
  • Pikkaisen haiskahtaa tuo kaverin kanssa keskusteleminen. Suomi24 tökkii sen verran pahasti, että luulisi jokaisen keskustelevan kavereiden kanssa muuta kautta.

    Äänestä

Minulla samanlainen tilanne,ollaan seurusteltu melkein vuoden ja miehellä vieläkin treffipalstoilla profiilit aktiivisena,on parissakin paikkaa.Itse olen ne löytänyt kun mielenkiinnosta olen käynyt katsomassa onko hän kenties siellä ja löytyikin se.Hän sanoo että kun on maksanut tietyn ajan jossakin treffipalstalla,ei viitsi mennä ottamaan sitä pois,ja toinen palsta on kuulemma niin vaikea ettei tajua mistä profiili saadaan pois.Valhetta sanon minä mutta kun olen niin rakastunut kyseiseen henkilöön,sitä haluaa uskoa kaikkea.Kyllä minäkin olen miettinyt että lopetanko mutta mies sanoo aina ettei halua erota,mistä siis on kyse?Miehellä on nainen ystävänä ja kas että nyt niitä alkoi tulemaan lisääkin,onkohan siis kyseessä vain kaveri vai enemmänkin.

Äänestä
  • Match.com on maksullinen ja mies on voinut maksaa sinne jonkin kuukauden. Siitä sai muistaakseni alennusta, kun maksaa vähän pitemmän ajan.

    Kuulostaa aika selityksiltä, sillä jos löytää naisen jonka kanssa haluaa rakentaa yhteistä tulevaisuutta, niin mitä siinä merkkaa enää muutama kymmenen euroa, vaikka ne menisivätkin harakoille nettideittipalstalla? Ei mitään, on oma mielipide.

    Ellei ilmoitusta saa jostain pois, niin voihan sitä kysyä apua kyseiseltä palveluntarjoajalta tai joltain nettielämän saloihin tarkemmin tutustuneelta.

    Toiset ihmiset ovat aika mestareita kutomaan noita valheiden verkkoja, ja sitä kautta pyörittävät elämässään mies- tai naishaaremia vuodesta toiseen.

    Tilanteesi on harmittava, mutta ratkaisun avaimet ovat vain teillä. Toivottavasti saat tilanteen ratkaistua jollain tavalla.

    Äänestä

  • Lohdullista, vaikkakin ikävää kuulla samanlaista, mitä itsekin olen kokenut. Minulle on myös selitetty samaa, "kun on kerran maksettu". Olen kuitenkin sitä mieltä, että jos oikeasti kolahtaa, niin muutama kymppi ei siinä paljoa merkitse, mitä voisi saada tilalle.

    Kokemusta on minulla myös näistä "monen profiilin miehistä". Ja jos oikein epäileväksi käy, niin aina on myös mahdollisuus, että poistaa profiilin, mutta kirjoittelee privaattimeilissä kuinka paljon ja kenelle itse haluaa. Nettitodellisuus antaa mahdollisuuden pelaamiselle.

    Ehkä kyse on myös nettiriippuvuudesta, ainakin joillakin. Luodaan jonkinlainen ihannekuva ihmisestä, johon halutaan tutustua. Omaa yksinäisyyttä ja sosiaalisen elämän suppeutta kompensoidaan roikkumalla netissä ja profiilien takana. Todellisuus on silloin voinut karata jo tosi kauas.

    Kehottaisin sinua vakavasti harkitsemaan suhteen laittamista jäähylle. Itse olin myös "nettisuhteessa" vuoden verran fiksulta vaikuttavan miehen kanssa, mutta sitten tajusin, että kyseessä oli pohjimmiltaan reppana nettiriippuvainen peluri.

    Elämä on kivaa ja ihanaa, jos kokoajan pystyy pitämään yllä illuusiota ihastumisesta, hullaantumisesta ja rakastumisesta. Näillä "ihastumisriippuvaisilla" henkilöillä tuskin riittää kapasiteettia pysyvän suhteen luomiseen.

    Emme todellakaan ole näiden arvoisia!
    Nettituttavuudet riitti ainakin minulle.

    Äänestä

Kaikki netissä parin vuoden sisällä tapaamani miehet käytäytyvät samalla tavalla. Erääseen rakastuin päätä pahkaa. Mutta hänellä oli koko ajan profiili aktiivinen, vaihtoi välillä kyllä nimimerkkiä. No se tietysti loppui, koska sehän nyt kuvastaa ihmisen tarkoitusperistä jotain. Toisen kanssa seurusteltiin 7-8 kk. Tuli pieni erimielisyys, ja hänpä vanhan profiilinsa heti esille toi. Ja niinpä sekin sit loppui. Siinä itselle tulee sellainen epävarmuus, että siitä ei pääsekkään yli. Ja se nakertaa suhdetta!

Äänestä

Seurustelin 8 kk äijän kanssa, sinä aikana vaihtoi 3 kertaa profiliaan. Luotani kun lähti, 20 minuutin sisällä oli kirjautunut nettitreffeille. Skypeen ilmestyi useita kavereita, aina vain väitti, että muita ei ole. Päin naamaa valehteli. Lopetin koko touhun. Paljastui loppujen lopuksi oikein limaniljakkeeksi. Roikkuu asumuserossa jo toista vuotta. Kaksnaamanen peli kestänyt ilmeisesti jo vuosia. Nyt hurvittelee sukumökillään jonkun nettilöydöksensä kanssa. No, oikein kun valkkaa jää paska käteen, kuten sanotaan.

Äänestä
  • Mua kyllä loukkasi sydänjuria myöten se, että seurustelukumppanini jatkoi S24:ssa ja match.comissa. Tekas uuden profiilin heti, kun "jäi kiinni"

    Noilla palstoilla tuntuu olevan tosi paljon porukkaa, jotka eivät ole aikoneetkaan lopettaa. Eräänlaisia nettiaddikteja. Tää maailma on oikeasti niin vääristynyt, että hirvittää.

    Muuten treffipalstat olisivat hyviä paikkoja rehellisesti etsiä kumppania, mutta nuo idiootit pilaavat koko homman. Sieltä koituu vain sydänsurua, kun itse on liian rehellinen.

    Äänestä

...ja jotta pääsen suomi24 sähköpostiini, joudun kirjautumaan sisään, vaikka en treffejä avaakaan. Käyn kerran päivässä.Kun on usealle kaverille postiosoitteensa antanut, pitäisikö se lopetaa vain sen takai, että joku on niin epäluuloinen?

Äänestä
  • treffeiltä poistanut/ piilottanut profiilinsa, niin ei silloin näy siellä kirjautuneena, vaikka sähköpostin kävisikin lukemassa. Tuota tarinaa yritti myös eräs syöttää, joka oli profiilinsa muka lopulllisesti poistanut. Joten ei mene läpi.

    Äänestä

  • kirjautumisena treffeille. olen kokeillut käydä s24 sähköpostissa, ja sieltä suoraan kirjautunut ulos.. seuraavaksi menin oman profiilini sivuille eikä siellä näkynyt kirjautumistani, sillä kävin vain sähköpostissa, en treffi sivulla. joten älkää uskoko jos kumppani väittää kirjautumisen profiiliin näkyvän vain siksi että hän käy sähköpostin lukemassa. se ei ole totta.

    Äänestä

Sattuipas jännästi. Tapasin itsekin ihmisen ja törmäsin samanlaiseen ongelmaan tai ei se liene vielä mikään ongelma. Mikä on sopiva aika poistaa profiili käytöstä jos tapaa kiinnostavan ihmisen? Mielestäni jos pitää profiilia ja kirjaantuu sisälle useasti päivässä vaikuttaa siltä ettei ole vielä löytänyt etsimäänsä vaan haku on päällä edelleen vai onko tuosta tullut jo niin pinttynyt tapa ettei siitä pääse eroon ja hakee jotain piristystä päiväänsä tuolta.
Meinasin itse heti kättelyssä jättää tyypin tapaamisen jatkossa sikseen, koska näyttää edelleenkin etsivän jotain. En niin epätoivoinen ole, että tyytyisin johonkin puolittaiseen...
Montako tapaamista pitäisi olla takana, jotta pysyttäisiin ns. sopivuuden ja hyvien tapojen piirissä?

Äänestä
  • Aika monenlaista mielipidettä tuntuu asiasta olevan. Mitään ainoaa oikeaa vastausta ei ole edes olemassa.

    Harva varmaan poistaa profiiliaan ensimmäisen tapaamisen jälkeen, sillä pahimmassa tapauksessa toisesta ei kuulu enää mitään, vaikka miten olisi sovittu jatkosta.

    Entä toinen tapaaminen? Ensimmäinen tapaaminen voi mennä hermoiluksi ja toisella kertaa alkaa vasta nähdä millainen toinen on. Toinen osoittautuukin "ei kivaksi" henkilöksi ja vastadeitti liukenee takavasemmalle.

    Jos kolmas tapaaminen menee putkeen ja homma luistaa samoilla aaltopituuksilla, niin eiköhän se ala olla miettimisen paikka, että profiiit pois.

    Jollakin saattaa olla vielä omia periaatteita tyyliin: "kunhan olen deittallut kuukauden, niin sitten vasta poistan oman profiilini."

    Toki profiilit voi poistaa yhteisestä sopimuksesta milloin vain ja omansa milloin tahansa. Se, mitä toiselta voi vaatia, onkin hieman kimurantimpi juttu.

    Tässä jotain omia ajatuksia asian tiimoilta.

    Äänestä

  • Rane1967 kirjoitti:

    Aika monenlaista mielipidettä tuntuu asiasta olevan. Mitään ainoaa oikeaa vastausta ei ole edes olemassa.

    Harva varmaan poistaa profiiliaan ensimmäisen tapaamisen jälkeen, sillä pahimmassa tapauksessa toisesta ei kuulu enää mitään, vaikka miten olisi sovittu jatkosta.

    Entä toinen tapaaminen? Ensimmäinen tapaaminen voi mennä hermoiluksi ja toisella kertaa alkaa vasta nähdä millainen toinen on. Toinen osoittautuukin "ei kivaksi" henkilöksi ja vastadeitti liukenee takavasemmalle.

    Jos kolmas tapaaminen menee putkeen ja homma luistaa samoilla aaltopituuksilla, niin eiköhän se ala olla miettimisen paikka, että profiiit pois.

    Jollakin saattaa olla vielä omia periaatteita tyyliin: "kunhan olen deittallut kuukauden, niin sitten vasta poistan oman profiilini."

    Toki profiilit voi poistaa yhteisestä sopimuksesta milloin vain ja omansa milloin tahansa. Se, mitä toiselta voi vaatia, onkin hieman kimurantimpi juttu.

    Tässä jotain omia ajatuksia asian tiimoilta.

    Minä ainakin olen tehnyt jo parin viikon treffailun jälkeen niin että olen piilottanut profiilini nettipalstalta (kohteliasta mielestäni ja kertoo kiinnostuksesta). Sehän vaatii vain yhden klikkauksen ja profiilin voi ottaa takas käyttöön jos homma ei toimikaan?? Ei niin vaikeaa pitäisi olla...

    Äänestä

  • Eräs vaan kirjoitti:

    Minä ainakin olen tehnyt jo parin viikon treffailun jälkeen niin että olen piilottanut profiilini nettipalstalta (kohteliasta mielestäni ja kertoo kiinnostuksesta). Sehän vaatii vain yhden klikkauksen ja profiilin voi ottaa takas käyttöön jos homma ei toimikaan?? Ei niin vaikeaa pitäisi olla...

    Jep, tuo piilottaminen on helppoa - olen sitä itsekin käyttänyt pari kertaa. Olen kyllä poistanutkin sen kerran. Vaikeata se ei todellakaan ole.

    Äänestä

  • Rane1967 kirjoitti:

    Aika monenlaista mielipidettä tuntuu asiasta olevan. Mitään ainoaa oikeaa vastausta ei ole edes olemassa.

    Harva varmaan poistaa profiiliaan ensimmäisen tapaamisen jälkeen, sillä pahimmassa tapauksessa toisesta ei kuulu enää mitään, vaikka miten olisi sovittu jatkosta.

    Entä toinen tapaaminen? Ensimmäinen tapaaminen voi mennä hermoiluksi ja toisella kertaa alkaa vasta nähdä millainen toinen on. Toinen osoittautuukin "ei kivaksi" henkilöksi ja vastadeitti liukenee takavasemmalle.

    Jos kolmas tapaaminen menee putkeen ja homma luistaa samoilla aaltopituuksilla, niin eiköhän se ala olla miettimisen paikka, että profiiit pois.

    Jollakin saattaa olla vielä omia periaatteita tyyliin: "kunhan olen deittallut kuukauden, niin sitten vasta poistan oman profiilini."

    Toki profiilit voi poistaa yhteisestä sopimuksesta milloin vain ja omansa milloin tahansa. Se, mitä toiselta voi vaatia, onkin hieman kimurantimpi juttu.

    Tässä jotain omia ajatuksia asian tiimoilta.

    Tapasin erään miehen netin kautta kerran ja toisenkin kerran enkä ollut varma vielä siinä vaiheessa, että sovitaanko toisillemme. Sitten sen toisen tapaamisen jälkeen tulee vihainen puhelu tältä mieheltä, että miks en oo poistanut profiilia. Olin ihan yllättynyt koska en ollut edes ajatellut, että heti pitäis profiili poistaa...että sellaista.
    Tuli sellainen tunne, että tää mies haluaa heti omistaa mut...

    Kuulostaako ihan normaalilta??

    Äänestä

  • eräs nainen.. kirjoitti:

    Tapasin erään miehen netin kautta kerran ja toisenkin kerran enkä ollut varma vielä siinä vaiheessa, että sovitaanko toisillemme. Sitten sen toisen tapaamisen jälkeen tulee vihainen puhelu tältä mieheltä, että miks en oo poistanut profiilia. Olin ihan yllättynyt koska en ollut edes ajatellut, että heti pitäis profiili poistaa...että sellaista.
    Tuli sellainen tunne, että tää mies haluaa heti omistaa mut...

    Kuulostaako ihan normaalilta??

    Ei kuulosta ihan normaalilta tuollainen vaatimus. Lähtökohta on mielestäni se, että kumpikin poistaa sen itse omasta halustaan. Kuten aikaisemmin mainitsin, niin jokaisella on omat kriteerit sen poistamiselle.

    Koiran voi omistaa, mutta toista ihmistä ei.

    Omasta kokemuksesta voin sanoa, että toisenkaan tapaamisen jälkeen ei voi välttämättä olla niin varma tulevasta, että poistaisi vielä profiilin.

    Voihan se olla, että deittisi pelkäsi sinun löytävän jostain häntä paremman.

    Äänestä

juttu, kun huomasin miehen edelleen käyvän päivittäin profiilin avaamassa. Luotani kun lähti, niin hetki meni ja taas oltiin treffeillä. Rakkautta oli silti ensimmäisenä vannomassa minulle jo hetken tuttavuuden jälkeen ja vaatimassa profiilien poistoa. Joten juttu loppui. Nyt elän onnelisena uudessa suhteessa joka löytyikin ihan live- elämästä. :) Eikä ole profiilia tarvinnut enää treffeille palautella.
Siellä se pyörii edelleen.. tuo entinen. :)

Äänestä

Tulinpa katsomaan tälle palstalle pitkästä aikaa. Samoista asioista täällä keskustellaan edelleen. Sinänsä lohduttavaa, että en ole ainoa, joka on pettynyt täällä vallitsevaan kulttuuriin. Mutta kurjaa myös, niille jotka oikeasti hakevat täältä kumppania. Pilalle täällä menee kuka tahansa, joka tänne jää roikkumaan. Minun lapsenuskoni meni kahdessa kuukaudessa. Vaikea uskoa, että täältä voi kukaan löytää ketään. Onneksi olen jo niin vanha, että voin elää loppuikäni yksinkin.

Äänestä

Mulla on vähän sama tilanne. Kirjoitellaan lähes päivittäin ja ite en käy profiililla kun en pyörittele useaa yhtä aikaa. Tämä toinen kyllä käy päivittäin profiilillaan, vaikka tullaan hyvin juttuun. Kehtaisiko siltä kysyä, miksi se käy profiilillaan?

Äänestä
  • Unohda tyyppi, haaskaat vain aikaa ja tunteitasi. Voit tietty kysyä, mutta tuskin saat mitään vedenpitävää vastausta. Voihan tietysti kyseessä on harmiton nettiriippuvainen. Enemmän uskon peliin muiden kanssa.

    Äänestä

Voikos sitä edes viestiä Suomi24 kautta, jos profiili ei aktiivinen? Tuskin kannattaa antaa vieraalle suoraan sähköposti osoitetta tms.

Äänestä
  • Hanki itselle joku ilmaissähköpostiosoite, jota jaat sitten deiteille. Sehän voi olla esimerkiksi Hotmailin tai Gmailin osoite.

    Äänestä

Ratkaisimme asian nykyisen miesystäväni kanssa niin, että suhteemme muututtua vakavaksi keskustelimme profiilin olemassaolon merkityksestä. Yhteistuumin sitten päätimme poistaa kummankin profiilit. Kyseessä on toistaiseksi kaukosuhde, joten mahdollista nettiriippuvuutta hoidetaan nyt chattailemalla yahoon puolella :-))

Eihän sitä mitenkään voi tietää, onko toiselle kenties muitakin nikkejä, profiileja muilla palvelimilla ja/tai nettiystäviä ympäri maailmaa. Pitää vaan hyväksyä se, ettei kaikkea voi kontrolloida - ja luottaa toiseen ihmiseen vaiston varassa. Joukossa on tietenkin patologisia valehtelijoita ja addikteja (myös muualla kuin netissä), mutta enemmin otan riskin ja luotan kuin luovun ihmissuhteistani mahdollisen huijatuksi ja petetyksi tulemisen ainaisessa pelossa ;-)

Äänestä

teki aivan samoin. Olimme olleet yhdessä noin kolme kuukautta (jonka aikana en ollut kertaakaan käynyt treffipalstalla) ja huvikseni katsoin, onko hänellä profiili vielä tallella. No olihan se. No annoin asian olla, ajattelin että ehkä hän poistaa sen kun suhteemme "vakavoituu" enemmän. Jälkeenpäin olen miettinyt, kuinka annoinkaan itseäni kohdella niin.
No, n. viiden kuukauden seurustelun jälkeen kävin uudestaan katsomassa, ja siellä hän edelleen roikkui. Sen jälkeen kävin joka päivä katsomassa onko hän "linjoilla", ja lähes poikkeuksetta hän oli aina onlinessa. Hän myös vaihteli tekstiä, ja joka kerta kun hän kirjoitti jotain uutta, hän muisti mainita että etsii sitä elämänsä naista(!) Vaikka oli minun kanssani..."sinkku" hän myös oli koko ajan..En jotenkin osannut ottaa asiaa puheeksi hänen kanssaan, ja lopulta asia vaivasi niin paljon, että pistin suhteen poikki.
Suhteemme ei todellakaan ollut hirveän avoin, ja siitä kertoo myös se etten voinut puhua hänelle tästä asiasta. Jotenkin se tuntui liian nöyryyttävältä. Vähän sen jälkeen kuin olimme eronneet, myös miehen profiili hävisi sivulta....miksiköhän...
Luulen, että miehellä kävi niin kuin monelle muulle, oli jäänyt koukkuun treffipalstalle, vaikkei ehkä ketään varsinaisesti etsisikään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mou kirjoitti:

Niin, miten suhtaudutte tilanteeseen. Tapailette, soittelette, ja juttu vaikuttaisi toimivalta. Kaikin puolin muuten, mutta. Mutta. Toisella kun on se profiili aktiivisena ja siellä käydään ainakin kerran vuorokaudessa. Ei oikein tunnu oikealta jutulta kuitenkaan. Lopetin jutun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu