meni juuri niin kuin joku aikaisemmin kirjoitti, että teva/pesula jäi ilman sopimusta.Nämä on selvästi kemian huonopalkkaisimmat alat eikä edes sopimusta saatu aikaan.Ei tahdo uskoa että edes yritettiin täysillä koska on myöskin pienimmät jäsenmääriltään.Suuri kiitos Timo Vallitulle, pistää hymyilyttämään taas kerran.
kemian
korotukset
3453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siis mistä lyhenteet teva/pesula? Taidan olla nyt pahasti jäissä kun en tule mieleen.
Tekstiili- ja vaatetusteollisuus
http://www.kemianliitto.fi/kemianliitto/sopimusalat/
http://www.kemianliitto.fi/kemianliitto/sopimusalat/sopimusalojen_koko/
http://www.kemianliitto.fi/kemianliitto/sopimusalat/tyopaikat/
http://www.kemianliitto.fi/?x20043=2021306
Kuinka lähellä olivat teva-alan ja pesuloiden neuvottelutulokset?
– Ei lainkaan lähellä. Molemmilla aloilla työnantaja kieltäytyi aikaistamasta palkankorotuksia ja kieltäytyi myös kesäkuun euromääräisestä palkkapotista.
Pitääkö näiden alojen väen olla huolissaan?
– Ei pidä. Kemianliitolla on sekä taloudelliset että järjestölliset valmiudet hoitaa heidänkin sopimusasiansa kuntoon. Työnantajat kantavat nyt itse vastuun jatkoseuraamuksista. Olen varma, että syksyllä saadaan hyvä tulos molemmille aloille. Se taso, mikä on muissa kemian sopimuksissa, on pohjataso, kun syksyn neuvottelut käynnistyvät. Ja voi olla, että vaatimukset tästä vielä kiristyvät.
Osa tevan ja pesulan työnantajista olisi halunnut sopimusta?
– Niin, sellainen käsitys meille välittyi omien luottamusmiesten viestien perusteella. Työnantajaliitot viestittivät toisenlaista kuvaa.