Kysyn neuvoa täältä . Ostin auton jossa on omistajana rahoitusyhtiö . Autoliikkeessä neuvottiin ottamaan toiseksi haltijaksi isä jolla on bonuksia 70 :tä ja näin saisin ne käyttöön kaskoon. Rekisteriotteesa olen tietysti itse haltijana ja huomautuksia ja erikoisehtoja kohdassa on merkitty toiseksi haltijaksi isän nimi. Meneekö näin että saisin käyttöön isäni täydet bonukset.
Näin neuvottiin autoliikkeessä
tyhymänä
41482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kun isä sitten joskus kuolee, lähtee vakuutuksesi nollatasosta.
niin ei kuulosta hyvältä . Entisessä vak. yhtiössä jossa olen asiakkaana omistan 30 :tä bonusta joten kaipa hyödynnän ne ja vakuutusyhtiön vaihdossa ja kaskon ottaessa bonukset nousee?
Suomen vanha bonusjärjestelmähän on virallisesti romutettu, koska se oli kaupan este. Periaatteessa bonuksia saa antaa tai olla antamatta, joten kannattaa kysäistä eri vakuutusyhtiöiltä, mikä on alkutaso. Jos alkutaso on kaikilla sama, kannattaa asia muuten ilmoittaa kilpailuasiamiehelle.
Kaskoon saa kyllä tänä päivänä mukisematta lähtöbonukseksi 70, että napsahtaa. Ei tarvi isin tulla nimineen mukaan. Kannattaa kysäistä muistakin yhtiöistä.