neuvoja neuvoja

lille-

Hei.

Haluaisin vinkkejä miten saada kaukosuhde onnistumaan?

3

965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tahtoasia

      Tärkeätä on mielestäni luottamus, tiivis yhteydenpito, vaikka ei vois tavatakaan, yhteiset suunnitelmat ja yhdessä tekeminen silloin kun tavataan.
      Me tapaamme kerran tai kaksi kuukaudessa ja päivittäin pidämme yhteyttä. Näin jo kohta kolme vuotta. Olisi aivan kamalaa, jos ei esim. ennen nukkumaan menoa saisi kuulla hyvän yön toivotusta. Joko puhelimitse tai pikku viestinä. Siitä saa voimaa. Tietää, että toinen ajattelee minua juuri nyt. Juttelemme myös päivittäin ihan arkisista asioista, työstä, mitä puuhaamme tms. Se kaikki tuo läheisyyttä kaukosuhteeseen. Kysymme myös toistemme mielipiteitä erilaisiin ihan arkisiinkin juttuihin. Näin tuntuu, että elämme yhteistä elämää, vaikka ollaankin kaukana toisistamme.

      Luottamus toiseen on kuitenkin ehdoton vaatimus. On toivotonta, jos joutuu miettimään, mitähän se toinen tänä viikonloppuna puuhaa siellä jossakin... Onneksi olen pikkuhiljaa päässyt ajattelemasta ikäviä yksin ollessani. Luotan kumppaniini ja hän minuun. Yhteisiä tulevaisuuden suunnitelmia meillä on jo kauas tulevaisuuteen ja niistä myös saa voimia.

      Lähivuosina emme voi yhteen muuttaa erinäisistä syistä, mutta uskon, että suhteemme kestää, koska kumpikin sitä haluamme.

      • Siinä olet kyllä ihan oikeassa että kaukosuhteessa oleminen vaatii molemmin puolista luottamusta.
        Elän itse kaukosuhteessa, sain yhdeyden häneen viime syksynä ensimmäisen kerran netin kautta ja siitä se kaikki sitten alkoi, ensin muutama s-posti, sen jälkeen mesessä juttelu ja sitten puhelimessa, tapasimme ekan kerran 3.11-06 ja menimme samana päivänä myöskin kihloihin, joka oli tosin jo etukäteen sovittu juttu, vaikka itse en olisikaan jaksanut uskoa sitä toeksi ennen kuin näin sen omin silmin.
        Me pidetään yhteyttä päivittäin skypen ja puhelimen avulla, välimatka on valitettavasti pitkä, hän asuu gotlannissa, ruotsissa ja minä täällä suomessa ainakin toistaseksi vielä.
        matkustamiseen menee paljon aikaa, mutta se on kans sen arvoista myöskin, näemme toisemme 2-3 viikon välein, toisinaan on mennyt jopa 4 viikkoakin, mutta kyllä senkin ajan on vaan jotenkin kestänyt, vaikka se onkin ollut yhtä helvettiä kun kaipaa toista ihmistä.
        Tiedän että hän todellakin rakastaa minua, joka kerta kun juttelemme niin hän sanoo että hän rakastaa minua ja päin vastoin.
        Olen saanut todella paljon kuulla paskaa tästä että menin kihloihin, esim että "kyllä se sun mies sua pettää kun et ole paikalla" sellaset ihmiset eivät ole muutakuin kateellisia vaan ja eivät voi hyväksyä toisen onnea.
        Heidän todellakin katsis katsoo ensin peiliin että miltä siellä näyttää ennen kuin ruveta arvostelemaan muitten suhteita, kyllä se on niin paljon molemmista kiinni että jos kaukosuhde onnistuu tai ei.
        Toivotan sinulle ja kumppanillesi onnea teidän suhteessa. Jos haluat kirjoitella ajatuksia niin s-posti osoitteeni löydät profiilistani.
        HUOMIO TEILLE JOTKA HALUAVAT VAAN AUKOA MUUTEN PÄÄTÄÄN TAI ARVOSTELLA NIIN ÄLKÄÄN VAIVAUTUKO AINAKAAN MUN S-POSTIINI KIRJOITTAMAAN. KIITOS


    • yhteydenpito

      Tosi hyviä neuvoja olet jo saanut muilta, olisin omasta kokemuksesta sanonut ihan samaa. Säännöllinen yhteydenpito milla tahansa keinolla on paras tapa saada suhde kestämään. Muutenkin uskon kommunikaation tärkeyteen, kaukosuhde tai ei. Keskusteleminen usein unohtuu arjen pyörityksessä. Puhuminen ja kuunteleminen on paras tapa vahvistaa mitä tahansa suhdetta ja lisätä keskinäistä ymmärrystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      171
      8441
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      452
      7590
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3880
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      160
      3662
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3054
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2785
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      43
      2050
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2046
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1883
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1751
    Aihe