Olen tässä viimeisen vuoden aikana aloittanut seurustelemaan neljän eri naisen kanssa. Kaikki suhteet kestäneet vain noin kuukauden, sen jälkeen päätetty tai minä olen päättänyt ettei olla oikeata toisillemme tai toinen ei ole oikea. Johtuukohan tämä siitä, että mulla on käynyt vaan tosi huono tuuri kun en oo löytänyt sitä oikeaa? Vai etsinkö syitä itsestäni eli enkö tällähetkellä ole valmis sitoutumaan, kun kerran jo kuukauden kuluttua rupeaa tuntumaan "ei-niin-kivalle".
Pidän kuitenkin seurustelusta (pari kahden vuoden seurustelusuhdetta takana). En ole myöskään mikään todella nirso, mutta silti minulla on jonkin verran vaatimuksia siitä millainen tunne minulla pitäisi olla seurustelun aikana ja millainen toinen olisi luonteeltaa, ulkonäöltään, tavoiltaan, harrastuksiltaan yms. Noita asioita vaan ei kuitenkaan helposti saa selville ennenkuin alkaa seurustelemaan. Vai aloitanko sittenkin liian hätäisesti seurustelemaan, mutta ei sitä toisen kanssa kuukausitolkulla jaksaisi treffeillä käydä suutelematta jos kuitenkin ihastuu jo alussa ja se on molemmanpuolista ?
Kommentteja ja kokemuksia?
Pidän kuitenkin seurustelusta (pari kahden vuoden seurustelusuhdetta takana). En ole myöskään mikään todella nirso, mutta silti minulla on jonkin verran vaatimuksia siitä millainen tunne minulla pitäisi olla seurustelun aikana ja millainen toinen olisi luonteeltaa, ulkonäöltään, tavoiltaan, harrastuksiltaan yms. Noita asioita vaan ei kuitenkaan helposti saa selville ennenkuin alkaa seurustelemaan. Vai aloitanko sittenkin liian hätäisesti seurustelemaan, mutta ei sitä toisen kanssa kuukausitolkulla jaksaisi treffeillä käydä suutelematta jos kuitenkin ihastuu jo alussa ja se on molemmanpuolista ?
Kommentteja ja kokemuksia?
Vastaukset 7
Vanhimmat
...ja niin nuori! Jos tuo nimimerkki meinaan viittaa ikääsi, eli 22? Ja olet siis jo kaksi kahdenvuoden suhdetta kokenut, ja viimeisen vuoden muuten vain hakenut naista...eli aloitit siis ekan "pitkän" suhteesi 17-vuotiaana? No eipä ihme, jos se ei kanna vielä lopun ikää...Eipä taida auttaa kuin itsekin aikuistua, sorry vaan.
Kuulostaa vähän siltä, että haet koko ajan, eli juokset rakastumisen tunteen perässä...se ei kuule valitettavasti kestä. Ihastuminen/tulinen rakastuminen ei kestä kovin pitkään, parhaimmillaan kai pari vuotta (eli lopetit siis siihen?), sen jälkeen arki tulee suhteeseen pakostakin, realistisuus - tässä vaiheessa sitten katsotaan onko sitä rakastamista tarpeeksi. Ja rakastuminen ja rakastaminen ovat eri asioita.
Sinulla taitaa olla vähän utopistiset haavekuvat suhteesta? Ei naiset/miehet valitettavasti ole niitä TV:n sankareita...vaan ihan tavallisia tuntevia erehtyviä ihmisiä pikkuvikoineen.
Tuntuu niin tutulta, aikaisemmilta vuosilta.
Mitä mä olen oppinut; ei ole yhtä oikeaa, on vaan toisilleen sopivia ihmisiä.
On melko turhauttavaa aloittaa seurustelua liian aikaisin. Olet vielä niin nuori. Tulee vaan haavoja, ymmärrätkö? Kun itse et ole varma eikä ehkä kumppanisi liioin, mitä halutaan todella.
Voihan treffeillä käydä ilman sen kummempia sitoutumuksiakin. Vai ?
Toivon, ettet haksahda siihen juttuun, mihin moni.
Kuvitellaan että "tää on Se Oikea " ja se täytyy "pitää"..ei käy niinkään.
Olen tavannut noita `oikeita´ monta. Vaan yksikään ei ole ollut oikea mulle, se on selvinnyt jonkin ajan päästä joka kerta.
Oot niin nuori. Mikä hiton kiire sulla on ?
Vaikka haluat seurustella, ei se ole todella helppoa. Kun sen ihmisen löydät, jonka kanssa haluat ja haluaisit olla kauemminkin, ala sitten " vakavampaan " suhteeseen. Tai mietin kai omalta kantilta näitä juttuja nyt, mutta sinuna en hätäilisi.
Useimmiten noista hätäratkaisuista saa itse maksaa kalliin hinnan, jotka pilaa myöhemmät - ne hyvät ja paremmat - suhteet.
Treffaillahan voi. Ilman seurusteluakin. Näitä yhden yön juttuja en tarkoita.
Suudellakin voi, ilman että alkaa seurustelemaan heti.
....voispa kertoo enemmän, mutta ei tässä paikassa.Tarkentaisin, mitä tarkoitan.
Ja kaikkea hyvää sulle toivotan:
sydämellä, j.
Siis rupeatko sinä seurustelemaan heti kun olet suudellut jotain tyttöä? Alatko seurustelemaan jokaisen tytön kanssa johon olet vähän ihastunut? On tuo kyllä todella hätäistä.
Kokeilepas sitä mitä tietääkseni suurin osa ihmisistä tekee, eli tutustut seuraavaan kivaan tyttöön ihan rauhassa, käyt treffeillä ja suutelet ja vaikka harrastat seksiäkin jos se teistä hyvältä tuntuu. Sitä voi kutsua vaikkapa "tapailuksi" :) Jos parin kuukauden tapailun jälkeen tuntuu siltä että siitä voisi tehdä vakavampaa, ruvetkaa sitten seurustelemaan ja varmaankin tunnet jo hänet niin hyvin siinä vaiheessa että suhde kestää pidempään kuin kuukauden.
Minäkin ihastun herkästi, mutta vain ehkä kymmenes ihastus johtaa seurusteluun joten olisi aika tyhmää tehdä niistä jutuista kovin vakavaa ja virallista heti tapaamisen jälkeen...! Sitähän saisi sitten olla jatkuvasti selittämässä kavereille ja perheenjäsenille että nyt on uusi poikaystävä, ja nyt taas, ja nyt taas, ja nyt taas tuli ero ja se on jo viides kerta tässä kuussa... On itsellesikin paljon helpompaa sanoa vain että "juu ei me tapailla enää".
Oon siis alkuperänen kirjottaja. Taisin mainita vähän väärin, kun käytin sanaa seurustella. Tarkotinkin, että kaikkien noiden kanssa se on ollut juuri sitä, että tutustuttu rauhassa, käyty treffeillä, juteltu, suudeltukin jollain treffeillä ja harrastattu seksiä. Kuukaus menee nopeestikin noin tapaillessa, mutta sen jälkeen mielestäni voisi jo ruveta seurustelemaan, mutta noiden kohdalla on alkanut vain tuntumaan, että ei ole oikea tai sitten yhdessä todettu ettei olla oikeita toisillemme.
Kyllä sen kai sitten tietää kun se oikea kohdalle sattuu, siis en usko siihen, että jokaiselle olisi tarkoitettu se "yksi oikea", mutta pidempään seurusteluun sitä vaatii kuitenkin jo jonkin verran toiselta.
Mietinkin edelleen onko mulla käynyt vain tosi huono tuuri tai sitten voisi oikeesti lopettaa treffailun ja ruveta ihan passiiviseksi naisen etsimisessä (siis se ei kuitenkaan oo mun koko elämän sisältö todellakaan ;).
ei noista mimmeistä unelmien prinsessoiksi olekaan
anna palaa vaan ja pidä hauskaa niiden kans... sitoutumaan sä ehdit sitte kun onn 50 ja heppi tököttää kerran viikossa,, ruoskaa vaan ja ilonpitoo.. oliks apua
Tiedän aika tarkalleen mistä puhut, koska mulla sama ongelma...pitempiä seurustelu juttuja ei kyl ole ollu, mut enpä ole viittiny jäädä roikkuu suhteeseen jos itellä ei ole hyvä fiilis.
Ja oon miettiny aikalailla samoja juttuja...Ne kemiat vaan pitäis täsmätä=)
Pitää vaan jatkaa ettimistä...sen oikean. Eikä kyl kannata tehä sitä virhettä et rupee seurustelee vaan sen takii et on joku, mielummin on sinkkuna sit tai harrastaa lyhyempiä juttuja=)Eiks je..!!=)
En kans ite tiedä välillä oonko liian vaativaks tullu,vai mikä on? On täs ollu pari sellasta tyyppiä joiden kans on melki alkanu seurusteleen,.No tavallaan ollan oltuki yhes,mut sit itel on ollu koko ajan vähän epävarma olo!Ei niiden ulkonäössäkään mitään vikaa oo ollu,tai muutenkaan..Olihan meil ihan hauskaa,. Tää yks tyyppi sai mut kyl vähän järkyttyyn,ku parin päivän jälkeen tapaamisesta,se esitteli mut sen vanhemmille!Aivan ku ois kauankin tunnettu ja tyyliin naimisiin menos.Hey GROW UP!
Täl hetkellä ollaan,kai sinkkuja? ei tietääkseni kukaan sido mua,.Ei ole ilmotus velvollisuutta kuten yks kaveri sanoi!
En kuitenkaan sano ettenkö haluaisi seurustella jonkun kanssa.Tosissaan baareis ravaaminen ei jaksa enää innostaa,.Ja oikeesti!Ei baareista löydy mitään poikakavereita!Siellä kaikil miehil on mieles vaan se yks ja ainut!
Luulenpa et oot vähän samanlainen ku mä.Et jaksa rauhas kattella seurustelukumppania,ja siks sun seurustelut on osottautuneet hätäsiks erehdyksiks.. On parempi solmia eka pysyviä kaverisuhteita,kuin heti asiaan(seurustelemaan),.On hyvä olla vastakkaista sukupuolta olevia kavereita!