YIT

YIT

YIT tampereella yt-neuvottetu melkein 30 remppamiestä saa kenkää

8

3390

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osaa työntekijöiden

      pompottelun. ei muutakun porukka pihalle.

    • Hitsari

      Hyvät saa aina töitä. Muista se .

      Mutta hyvien tulee myös osata hinnoitella itsensä.

      Eli ei kannata tehdä toiselle töitä.

      • todellakin totta

        että yit osaa työntekijän pompottelun, sen se todella osaa, mitään muuta juuri ei. Surkea firma olla töissä ja toivon sydämeni pohjasta että pääsen sieltä kohta pois...pomot muistavat kyllä itseään palkita rahallisesti sekä muuten, duunarin panostus on yhtä tyhjän kanssa, aina on uusi urpo ovesta tulossa jos jotain erehdyt pyytämään...kun vain eroon pääsisi yit:stä niin ei enää ikinä...


      • hitsari

        siellä, pärjäävät,vain perseen nuolijat


    • yhdessä ykköseksi

      Nyt YIT teollisuus on pistänyt oikeen "nurkkien puhdistus" talkoot päälle. YIT aikoo päästä irti kulukorvauksista ja on jo etukäteen irtisanonut yksiköistä, eripuolilla Suomea, sellaiset henkilöt, joiden olettavat eniten olevan poistoja vastaan. Neuvottelut käyvät helpommin, kun jäljelle jääneet eivät enää uskalla, työpaikkojensa puolesta pelätessään, vastustaa. Käydyissä YT neuvotteluissa YIT ei suostunut mitenkään edes perustelemaan päätöksiään. Huvittavaa kumminkin on, että kun irtisanomisneuvottelut alkoivat kesäkuussä 2011, tavoitteena 350 henkilön poistaminen, niin vasta toukokuussa 2011 YIT oli itse tehnyt tutkimuksen, jossa se toteaa, että pitäisi palkata yli 200 uutta henkilöä vastaaviin tehtäviin.

    • hdfgjhdjgjdgjfj

      Hyvä homma osakkeen arvon kannalta.
      t. YIT:tä(kin) salkussa

    • hgttfr45

      Tokkopa nää päätökset osakkeiden arvoo nostaa. YIT:n maine on jo muutenkin kuralla. Se on jo liian iso firma, jossa on aivan liian suuri organisaatio.
      Keskijohtoo kun putsais niin tulos olis varmastikkin parempi.
      Syy näihin viimeisiin irtisanomisiinkin on yksinomaan päälliköitten. YIT teollisuushan onnisti tekemään miljoonien urakkatappion ja nyt työntekijät joutuvat maksumiehiksi.
      Ainakin Helsingin päässä on jo porukkaa alkanut lähtemään ihan omatoimisesti ja ne tuskin ainakaan on sieltä huonommasta päästä.

    • huh huh

      Tää YIT Teollisuuden Pinotien päällikkö se vasta pässi on. Se on pilannut avustajansa kanssa, joka on istuttu ulos joka paikasta missä on ollut päällikkönä, koko YIT Teollisuuden Tampereen seudun ilmapiirin. Ensin se yrittää kyykyttää työntekijöitä ja sitten kun nää alkaa kyseleen vähän korkeemmalta taholta, että voisko joku tulla selvitteleen asioita, niin se kertoo niille oman versionsa ja nää isommat pamput ei tuu edes kyseleen mitä helv**** täällä tapahtuu. Päin vastoin antavat täyden tukensa pässiäiselle, joka sitten käyttää tilaisuutta ja irtisanoo ne tyypit jotka ovat kyselleet häneltä ilmapiiristä ym.
      Nyt tilanne on semmoinen, että yksiköstä on irtisanottu 5 henkilöö ja kymmenkunta on lähtenyt itse, toimihenkilöitä ja asentajia. Nyt joudutaan kieltäytymään osasta tarjotuista töistä, koska ei ole porukkaa tarpeeksi. Mutta pääasiahan on ilmeisesti, että päällikkö saa suoritettua kostonsa. Ei mitään väliä sillä, että asiakkaat katoo. Kun siltä kysyttiin, että miten palvellaan asiakkaat, kun porukkaa ei riitä se sano, että "ei ole tarkoituskaan palvella kaikkia asiakkaita".
      Valitettavasti osa porukasta on niin peloteltuja, että suostuvat kaikkiin tyypin keksimiin "säästöratkaisuihin" kuten lomautuskikkailuihin ym. Keikkapaikoilla kyllä uskalletaan jupista, mutta yhteisissä tilaisuuksissa suut pysyy kiinni ja annetaan niitten puhua yhteisistä ongelmista, joilla vielä on selkärankaa.
      Pakko täältä on jossain välissä päästä kanssa pois, ei tää yksikkö voi pysyä loputtomiin pystyssä tällä johdolla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      151
      2568
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      56
      1109
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      937
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      52
      808
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      777
    6. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      719
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      718
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      162
      664
    9. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      647
    10. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      646
    11. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      634
    13. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      615
    14. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      578
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      54
      568
    16. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      538
    17. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      120
      534
    18. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      519
    19. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      508
    20. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      507
    Aihe