Olen vakituisessa työsuhteessa,ja olen aktiivisesti hakenut muualta koulutustani vastaavaa työtä. Nyt olen erään työpaikan saannissa niin lähellä,että pitäisi käydä mahdollisen uuden työnantajan testissä,joka osuu työpäivälleni (olen siis ma-pe aina työssä). Minulla on runsaasti käyttämättömiä ylitöitä työaikapankissa,mutta aina kun olen niitä halunnut käyttää ei se ole sopinut. En ole vielä kysynyt,mutta onko minulla mitään oikeutta palkattomaan vapaaseen /ylitöiden käyttämiseen tuon uuden työn hakemista varten, ts. voiko työnantaja kieltäytyä? En ole missään elitärkeässä johtajan työssä tai asiantuntijana.
Oikeus palkattomaan vapaaseen?
jkjlkj
3670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos vapaata ei muuten heru tuolle päivälle, hae sairaslomaa. Silloin ei ole työnantajalla nokan koputtamista.
firma jos ei vapaata saa töistä. Tai sitten minulla vaan on ollut tuuri työnantajien suhteen. Kaikista on saanut olla pois jos on ollut jotain menoa, kuten vaikka intian matkaa tai hammaslääkäriä tms.
Koita nyt ensin saada työaikapankista. Korosta vain että tarvit juuri tuon päivän, syy ei kuulu työnantajalle.
Eikös noissa pankeissa ole säännöt siitä että jos työntekijän esittämä päivä ei käy niin heti paikalla sovitaan päivä joka käy. Tai jotain tuommosta. Eli käytännössä työnantajalle on helpompaa hyväksyä esityksesi kuin miettiä uusi päivä ja pahoittaa mielesi.