Aloitin juuri tuon lääkkeen ja olisin nyt kysellyt teiltä, jotka sitä olette käyttäneet, millaisia aloitus oireitä teillä oli. Aloitin lääkkeen noin viikko sitten ja minulla on "känninen olo" kokoajan, oksettaa ja silmissä jotenkin sumenee/heittää. Olen vähän epätoivoinen kyllä, menin lääkärin viime tipassa, edellisenä yönä sain ihan tajuttoman paniikkikohtauksen, kuukausia venytin sinne menoa, en vain saantut itsestäni sitä irti. Tiedän, että pitäisi olla kärsivällinen, mutta outo tunne, kun nyt aloitin lääkityksen ja hain apua, niin oloni on vielä kauheampi kuin ennen lääkärille menoa =( nytkin ahdistus on melkoinen.
Olkaa niin ystävällisiä ja kertokaa kokemuksistanne, kiitos teille jo etukäteen =)
Olkaa niin ystävällisiä ja kertokaa kokemuksistanne, kiitos teille jo etukäteen =)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hei. Käytin vuosia samaa lääkettä kuin sinä, sain sen masennukseen. Muistan, että aloittaessani olo oli huono parisen viikkoa ja minulle sanottiinkin, että masennus voi hetkeksi pahentua, kunnes aivot tottuvat uuteen lääkkeeseen. Jaksa siis odottaa. Minulle Efexor aiheutti sivuoireina valtavaa hikoilua, muuta erityistä en huomannut. Lopetin juuri lääkkeen vähitellen, eikä lopettamisesta tullut oireita.
Ite aloitin käytön joulukuussa 75 mg:n annoksella ja kuukausi sitten nostettiin 150 mg:n, eli pienellä määrällä on auttanut.
Sivuoireina juuri voimakasta hikoilua, tokkurainen olo. Asioiden kokeminen menettää merkitystä. Ennen ahdisti nähdä onnellisia rakastavaisia, nyt tuntuu lähinnä samassa tilanteessa: "Kylläpä on kaunis kesäilta". Nyt kun tuplatiin annosta on ollut melko väsyttävä vaikutus, jalat voimattomat, mutta koeta sietää ne alkuoireet, ne varmaankin lievittyvät. Ja se on hyvä lääke, ei ahdista paljoakaan kun muistaa ottaa aammulla venlafaksiini-kapselit. Jospas siitä vielä joskus pääsisi eroonkin. Pelottaa kuitenkin se lopetus, vaikka se vähitellen pitää tehdäkin. Mulla jo sitalopraami-lääkkeiden lopetuksessakin oli järkyttäviä sähköiskun kaltaisia nykäyksiä päästä varpaisiin. Mutta turhaapa vielä murehditaan. Toivotaan että saat apua.
ps. Onko sua siis oikeasti oksettanut? Katoppa ku mulla ei puolen vuoden aikana ole ollut oksetusta paitsi viimeyönä ja luukin että mikälie oksennustauti tai ehkäpä voikin johtua Efestä.
Kyllä minua oksettaa kokoajan ja etoo kaikki ruoka ym. Tänään juuri juttelin lääkärini kanssa ja hän myös minuun valoi uskoa, teidän lailla, ja kannusti minua jatkamaan lääkitystä.
Kiitos kumpaisellekin kannustavista sanoista. Hyvää kesän jatkoa teille ja hyviä vointeja =)
minulla kokeiltiin monenlaisia masennuslääkkeitä,ja mikään ei tuntunut tepsivän kunnolla.viimein sain efexoria ihan psykiatrilta,ja nyt olen ihan kunnossa,jätin jo vuosia sitten opamoxit ym. pois.minua efe ei oksettanut,fevarin kyllä.
Itte en noihin enää koskis vaikka ois vihoviimeset lääkkeet.
Olo oli kans tosi tokkurainen ja muuta sellaista, mutta kun tuo pahaolo vaihtui oksenteluksi ja se jatkui kuukauden sanoi lääkäri edelleen että ei se siitä voi johtua.. Kerran sitten piipaa-autolla sairaalaan tiputukseen ja sen jälkeen en niitä lääkkeitä suuhuni laittanut. Loppui oksentaminen ja huono-olo.
Joskus aikasemmin olen niitä myös syönyt ja silloin ei tullut noin rajua oksentelua ja koin lääkkeen hyvänä, mutta jotenkin se "lakkasi" toimimasta...
Oireet ovat yksilöllisiä. Minua se alkoi hiottaa. Yöllä oli pitkä tukka hiessä ja yöpaita piti vaihtaa. Hiotus loppui viikossa (alkuannos oli 37,5). Seuraavana aamuna ei ruoka maittanut vaan ällötti, tuo oli vain yhtenä aamuna. Kuukauden kuluttua annos tuplattiin ja taas sama juttu. Vähitellen alkoi nukkuminen hajota niin, että aloin joka yö olla pari kolme tuntia hereillä. Lääkärini sanoi, että lääke on vaihdettava, on saatava nukutuksi. Sain mirtatsapiinia ja kyllä tosiaan nukuttaa. Ensimmäisen lääkkeen jälkeen en olisi vuorokauteen jaksanut kuin nukkua.
Vähän tuo vaihto harmittaa, koska lääke alkoi muuten vaikuttaa mukavasti. Ruokaa ei tosin paljon kulunut, tuntui, että pelkkä salaatti täyttää vatsan. Vauhtia oli aivan liikaa, oliko maniaa, en tiedä. Lopettaminen/vaihto ei aiheuttanut mitään sähköiskuja tai muutakaan.
Minä sain ko. lääkkeen vaihdevuosioireisiin, ensin tuntu että tehosi, mutta enää ei ja sukupuolielinten alue on osin tunnoton, eli vaikuttaa parisuhteeseen. Nyt kun yritän lopettaa, tuntuu että tasapaino heittää, oksettaa ja on humiseva olo päässä. Auttakaa, mitä teen????
syövä mummotautinen.
OLetko jutellut lopettamisesta lekurisi kanssa?
Minulle määrättiin efeä,kun söin hormooneja vaihdevuosioireisiin ,sain niistä aivoverenkiertohäiriön.Mummotauti alkoi minulla 45.
Pari vuotta kitkuttelin ilman hormooneja,kunnes oireet oli niin karseet,että apua oli saatava.
Efexor on kohdallani toiminut hyvin,alussa oli vähän pahoinvointia ja jotenkin mummo-oireet on kurissa.
Vuosi sitten jäin yksin,ja näin ainakin uskon,että efexor on osaltaan auttanut tämän kaiken kestämisessä.Lääkärini mielestä ei ole ajankohtaista edes ajatella alasajoa,koska mummo-oireet voivat vielä vaivata vuosia.
Annokseni on yksi kapseli aamuisin 75mg.
Juttele lopettamisesta lääkärisi ,sekä myös puolisosi kanssa,olis varmaan hyvä pohtia mitä oli ennen ja miten on nyt kun syöt lääkettä.
Koskettaahan asia teitä molempia.
Näin eräs 51v. muija.
suhisi ja puhe sammalsi. Lopetin lääkkeen muutaman päivän jälkeen, koska en pystynyt nukkumaan lainkaan. Myöhemmin huomattiinkin sairauteni maanis-depressiiviseksi mielialahäiriöksi, joten Efexor oli täysin väär lääke ja olisi todennäköisesti vienyt maniaan kuten teki Triptyl, jota sain seuraavaksi. Seroquel ja Sepram ollut toimiva yhdistelmä minulla.
Kun syö tätä lääkettä ei voi juoda alkoholia, sillä minulla on käynyt niin että kun juon illalla, tulen nopeasti humalaan ja väsyn. Seurava päivä menee päätä selvittäessä. Koko seur. päivän iltaan asti minua huippaa päästä. Tosi inhottavaa!!!!!
siinä käy!
Koitetaan jaksaa nää alku oireet jooko?! On jo aikaa siitä ku näitä on kirjotettu, mä löysin vasta nyt nämä.. Olen syönyt efexor depotia 37,5mg nyt kolmena päivänä ja mun olo on ihan mahdoton.
Eka päivä oli tosi tuskainen, otin lääkkeen illalla ja koko seuraavan päivän mua oksetti, huimas, hikoilutti ja oli niin outo olo että luulin tulevani hulluks..
Eilen aamulla oli vähän taas sellanen hermostunut olo mutta sitten päivän mittaan parani ja tulikin tosi hyvä olo. No sitten illalla sain paniikkikohtauksen ja otin puolikkaan 0,5mg xanoria, se auttoi. Yöllä hikoilutti niin hemmetisti että oli pakko vaihtaa yöpaita.
Nyt kun heräsin niin olin heti ihan hermona ja tunsin kuinka paniikki alkaa iskeä. Otin taas xanoria ja kai se tästä.
Niin joo, mulle toi efexor määrättiin paniikkihäiriöön ja ahdistukseen.
Mä en voi itelleni mitään, mua vaan pelottaa ihan kauheesti et mitä jos kaikki vaan pahenee ja mä oikeesti tuun hulluks. Yritän olla toiveikas ja ajatella että tää helpottaa ajan kanssa, mut se on vaikeeta kun kohtaus iskee. Eilen oli päivällä hyvä olo ja enkä ajatellu juurikaan paniikkeja, mut sitten heti illalla kun se kohtaus tuli, niin alkoi noidankehä.
Jaksamista kaikille!!