miksi silikonirinnoista puhuttaessa aihe saa muissa aikaan jyrkän vastareaktion niin että jopa volyymit nousee ja asia kehittyy kinaksi alta aika yksikön. Kauheaa halveksuntaa alusta lähtien ihan kuin loukattaisiin keskustelukummpania jotenkin tosi henkilökohtaisesti, vaikka puhuttaisiin asiasta varovaisesti omalta kannalta. Miksi se aiheuttaa sellaisen reaktion? Miten joku toinen voi katsoa toista alaspäin jos itsellä ei ole mitään ongelmaa? Niinkauan kun ei ole toisen asemassa niin asiasta on väärä tuomita. Pienirintaisuus/rinnomuus todellakin voi olla ongelma. Jos joutuu jäämään monista asioista paitsi niin sillä on kokonaisvaltaisen negatiivinen vaikutus ihmiseen. En ymmärrä naisia jotka puhuvat suurennusleikkauksesta joitka ovat sopusuhtaisia a tai b:lla varustettuja. Jos omaa esimerkiksi leveän lantion ja takamuksen, mutta olemattomat rinnat, niin ettei edes rinnan alapoimua ole niin silloin voi olla ettei olo tunnu kovin naiselliselta. Itse tunnen olevani jotain vaille. Oma vartalo tuo tukahduttavan olotunteen omaan seksuaalisuuteen. Asiaa on auttanut myös tyttöjen 'repeily' uimahallin suihkutiloissa jonka jälkeen on jäänyt käymättä mm. ystävien polttarit ja morsiussauna(jolloin ei tunne kaikkia. ja vaikka tuntisikin..) jolloin on säästynyt toisten vaivaantuneilta katseilta. Pienet ja siroluiset ranskalaiset naiset ovat kauniita vaikka rinnat olisivat kuinka pienet tahansa. En hae mitään mallin kaltaista täydellisyyden tavoittelua vaan jonkinasteista sopusuhtaisuutta. Voisi vaan vähän asennoitua toisen asemaan ennenkuin nostaa 'karvat pystyyn' ja alkaa saarnaamaan vähä-älyisyydestä ja teiniasenteesta aikuiselle ihmiselle.
Olen aina ihmetellyt..
....
4527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Silikonien laitto saa aivan suhteettoman kovan vastustuksen kanssaNAISISSA. Rasvaimussa saa käydä kyllä tai kasvojenkohotuksessa, mutta että joku laittaa RINNAT. Hui kauheata :0
Minäkään en mitenkään voi mieltää itseäni sellaiseksi bimboksi tai vähä-älyiseksi kuin aina yritetään vääntää. Itse olen työkseni lakien kanssa tekemisissä (=tarvitaan kyllä jonkun verran älyäkin) ja olen useamman lapsen perheenäiti (en mikään syöjätär, joka saalistaa miehiä). Keltäs se on pois jos pistin rintani kuosiin.
Toki myönnän etten minäkään ennen luullut silikoneja tarvitsevani, tarve tuli imetysten myötä vanhemmalla ikää. Mutta en kyllä silloin myöskään uhrannut koko asialle mitään ajatustakaan. Enkä ainakaan käynyt niitä käsittelevillä palstoilla vainoamassa ja haukkumassa niitä jotka silikoneihin olivat päätymässä. Miksi olisin?
Ymmärrän kyllä sen jos asiaan perehtymätön lähei-nen ajatusta vastustaa peläten vaikkapa terveysriskejä, mutta asiatonta mollaamista pidän kyllä suoraan sanottuna kateutena. Se pelko että toinen nainen näyttääkin ehkä sitten paremmalta paistaa kyllä niin usein läpi...
(ja nyt tulee sitten varmaan joltain se kommentti että mitäs minä ihana täydellinen luomutissiprinsessa kadehtisin sinua silikonirintaista... johon minä vastaisin että niinpä, miksi...)
Tiedoksi tietämättömille että suurin osa silikonirintaisista naisista elää ihan tavallista elämää eikä kenties kellään häntä vastaantulevalla ole ollut pienintäkään käsitystä että hänellä oli silikonit.
Vain pienen pieni osa laittaa silikonit pornoilun takia.
En käsitä, miksi nimenomaan nämä rintajutut aiheuttaa niin suuren vastareaktion.
Rasvaimu on hyvä vertailukohta. Läskeilleen sentään voi jotain, mutta rintojen koolle ei voi (ainakaan terve, normaalipainoinen ihminen). Ei kai ole tarkoitus, että nainen lihottaa itsensä rankasti ylipainoiseksi, jotta saisi edes sen a-kupin?
Rasvaimut ovat sitä paitsi Suomen yleisin kauneusleikkaus, joten mistä ihmeestä tämä pään pyörittely rintojen suurennuksissa johtuu?
-Kateudesta tietty. Naisille ulkonäkö on niin tärkeä asia.
Taitaa olla niin että koko nämä silikonirinta-asiat on pilanneet heti ekaksi mieleen tulevat mielikuvat näistä Amerikan ihmemaan jättimelonisilikonibarbeista eikä se että ei ne silikonitkaan aina ole vähintään kokoa DD. Kyllähän rinnat naiselle tärkeä asia on ja varmasti sekin vaivaa jos rintoja todella ei ole nimeksikään. Itse en onneksi silikoneja tarvitse, päinvastoin, kävin juuri keväällä pienennyttämässä suuret luomurintani ns. normaalin kokoiseksi muuhun vartalooni nähden. Mutta ymmärrän nyt todella hyvin kuinka tärkeää se on että on itse tyytyväinen omiin rintoihini. Myös minulla on nyt pienennyksen jälkeen itsetunti noussut ainakin 100 prosenttia kun ei enää tarvitse hävetä ja piilotella raskaita roikkuvia rintoja vaikka vielä nuori olenkin. Menkää vain rohkeasti otattamaan ne silikonit jos siltä tuntuu, pääasia on että itse on tyytyväinen!
Samoin olen ihmetellyt noita todella törkeitäkin kommentteja, mutta en välittänyt niistä. Olihan minun omat rintani ihan upeat ryhdikkäät AA-kokoa ja sopivat varmaan oikein hienosti hennon 12-vuotiaan rinnoiksi. Mutta kun ikää on reippaanlaisesti ja kokoakin (pituus 177 cm, BMI 27) niin tuollaiset "hikinäppylät" oli vain huvittavat (toistenkin mielestä). Kun olin saanut rahat kasaan ja oli tilaisuus, laitatin implantit. Vieläkään rintani ei ole mitään "povipommikokoa", vaan tuollainen pieni B, mutta ainakin näytän nyt enemmän naiselta ja uskallan mennä saunaan ym. helpommin muiden naisten kanssa. Koska omien rintojen ja implanttien yhdistelmä on nyt ryhdikäs, tuntuu upealta kun sain ostaa täksi kesäksi pieniä toppeja, koska alle ei enää tarvittu topattuja (tai lisukkeilla varustettuja) rintaliivejä.