IS: vihjeissä, esim Lahti FC - Viikingit oli Lahden kerroin 1,40, ja perässä kaikkien vaihtoehtojen tod.näköisyydet prosentteina, eli 69%-22%-13%. Miten nämä prosentit lasketaan?
IS:n vihjeiden prosentit
8
1403
Vastaukset
- lkjh
Prosenttien laskemiseen ei ole olemassa mitään yhtä oikeaa tapaa. Lasketut prosentit ovat aina laskijan näkemys ottelun voimasuhteista ja laskutapoja on melkein yhtä monta erilaista kun on laskijoita. Eri laskijoiden prosentit myös luonnollisesti poikkeavat toisistaan.
Pääperiaate prosenttien laskemisessa on hakea aiemmin pelattujen otteluiden (monen kauden ajalta) tilastoista voimasuhteiltaan lähes samanlaisia otteluita ja katsoa kuinka suuri osuus niistä on päättynyt esimerkiksi kotivoittoon. Lisäksi laskija huomioi arvioissaan muita tarpeelliseksi katsomiaan asioita kuten esimerkiksi joukkueiden motivaation. - perustietoa...
Tilastoihin ja joukkueen vahvuuksiin (yleensä katsottu edelliskauden tilastoista mutta jos joukkueet ovat muuttuneet paljon esim. pelaajia lähtenyt niin laskija voi vähentää jonkun joukkueen prosentteja). Jokaisella on oma laskentatapansa, mutta yleensä oikein laskettuna prosenteista on hyötyä.
Vedonlyöntiyhtiötkin laskevat kertoimensa samalla tavalla esim. maugen arvioilla (www.mauge.net)
Kansas City - Toronto FC 54% 27% 19% ja ottavat siitä oman komission pois esim veikkauksella kokonaispalautusprosentti on 88%. Muilla firmoilla 90-100%(vedonlyöntifirmat yleensä 98-100% ja aasialaiset vedot 99%).
Veikkaus 1.65 3.30 4.40 pal%1=89 pal%X=89 pal%2=84 koko.pal%87.9 - vastaa
arvio pitää laskea juuri sen hetkiselle ottelulle, montako kertaa sadasta tulee kotivoitto,jos pelataan sata samanlaista ottelua samalla kokoonpanolla, juuri tämä joukkueiden kokoonpano tieto on tärkein ja pelaajien tuntemus. jos ei tiedä tuoreinta tietoa, voidaan tietenkin painottaa enempi historiaa ja joukkueen budjettia sille vuodelle. pelaajien tuntemus on kaikkein tärkein, eikä riitä se,että on nähnyt jonkun pelaajan pari vuotta sitten,,samoin joukkue kaksi vuotta sitten ei pelaa seuraavaa ottelua...
- toppatakki
naurettava pelle tää topicin avaaja!! seuraavaksi varmaan joku tulee ja kysyy miten valmistetaan kokista! sama juttu se joka tajuu
- Ei alkuperäinen
toppatakki kirjoitti:
naurettava pelle tää topicin avaaja!! seuraavaksi varmaan joku tulee ja kysyy miten valmistetaan kokista! sama juttu se joka tajuu
Etkös uskalla illalla ulos snägärille mennä sitä riitaa haastamaan, kun täällä pitää lämpöä kerätä? Ihan asiallinen kysymyshän tuo alkuperäiseltä on keskustelualueen huomioonottaen. Sinun viestissä taas ei ole mitään kenellekkään (ei tosin tässäkään, mutta...)
Prosentit ovat arvoita millä todenäköisyydellä kukin joukkue voittaa eli jos arvio on 50% ja keeroin 2.05 kyseessä on ylikerroin eli 0.5x 2.05= 1.025 eli odotusarvo 1.025 ja jos OA on yli 1 on veto pitkässäjuoksussa voitollinen mikäli arvio on oikein. IS:sän arvoit eivät ole mielestäni hirveen hyviä. Paremipia saa jormalta esbc:lta
Arvioiden tekemiseen käytetään voimalukuja. eli miten joukkueet ovat pelanneet. Lisäsäkisi huomioidaan kokoon panot yms. lukkaantumiset joiden mukaan tehdään arvoit. Tismalleen tarkkoja prosenttiarvoita ei kukaan pysty tekemään, mutta kyllä esbc tekee paremmat arviot mitä veikkaus. IS:kin ehkä.- Urrpo
IS vei Jormaa kuin litran mittaa keväällä. Tiedä sitten pitemmällä aikavälillä, mutta ainakin maaliskuu- juhannus -välillä IS paukutteli osumia todella laajasti.
Jormallakin osumia oli, mutta ihan ilmeisesti harvemmassa. Sen verran harvassa ovat nimittäin ne hehkutukset olleet.
Sitten on oma asiansa, mitä kukin vihjepalvelu maksaa. IS maksaa lehden hinnan 1.20 arkisin, Joren taas jotain moninkertaista luokkaa.
Voi olla, että tarkoitat kertoimen ja OA:n suhteessa sitä, että ESBC:n vihjeet on tarkempia. Mutta IS vihjeillä on ainakin tullut kelvollinen määrä osumia kevään aikana.
Molemmilla on tainnut juhannuksen jälkeen olla osumarintamalla melko hiljaista.
Nyt voisi joku säännöllisesti ESBC:n pitkävetovihjeitä ostava (Vetolinja?) ostava ilmoittautua ja kertoa miten on mennyt vaikka viimeiset puoli vuotta. - ronald reagan
Urrpo kirjoitti:
IS vei Jormaa kuin litran mittaa keväällä. Tiedä sitten pitemmällä aikavälillä, mutta ainakin maaliskuu- juhannus -välillä IS paukutteli osumia todella laajasti.
Jormallakin osumia oli, mutta ihan ilmeisesti harvemmassa. Sen verran harvassa ovat nimittäin ne hehkutukset olleet.
Sitten on oma asiansa, mitä kukin vihjepalvelu maksaa. IS maksaa lehden hinnan 1.20 arkisin, Joren taas jotain moninkertaista luokkaa.
Voi olla, että tarkoitat kertoimen ja OA:n suhteessa sitä, että ESBC:n vihjeet on tarkempia. Mutta IS vihjeillä on ainakin tullut kelvollinen määrä osumia kevään aikana.
Molemmilla on tainnut juhannuksen jälkeen olla osumarintamalla melko hiljaista.
Nyt voisi joku säännöllisesti ESBC:n pitkävetovihjeitä ostava (Vetolinja?) ostava ilmoittautua ja kertoa miten on mennyt vaikka viimeiset puoli vuotta.kuule mennyt on niin,että kohta on kännykin panttilainaamossa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827453Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044734Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734688HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen764158Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584150Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333639Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623082Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty682786Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401970- 471705