4 vuotta anteeksiannon rajana?

poikalapsi

Alempana nimimerkki Ritari kirjoitti avioerostaan ja uudesta liitostaan seuraavaan tapaan:"Nyt olen ollut n. 25 vuotta naimissa avioliitossa joka siunattiin Jumalan sanalla. Eroetttiin seurakunnastakin. 4 vuotta alotuani uusissa naimissa, vanhimmisto veljet katsoivat, että koska liitto on e
kestänyt, aseurakunta antaa nateeksi, seurakunnalla kun on valta myös armahtaa, "minkä te,(seurakunta) päästätte maan päällä, se on päästetty taivaassakin!"

Kysyin - en saanut vastausta - joten kysyn nyt laajemmalta lukijakunnalta:
1) Onko 4 vuotta jokin Jumalan antama raja, jonka jälkeen jätetty vaimo on menneen talven lumia ja uuden puolison kanssa oleminen ei olekaan huoruutta? Jos on, missä kohdassa Raamatussa tuo sanotaan? Vai onko niin, ettei vanhimmisto voi antaa erivapauksia, kuten Ritarille on annettu.

2) Saammeko me rekisteröidyn puolisoni kanssa myös pyytää vastaavaa erivapautta joltain vanhimmistolta nyt, kun 4 vuotta rekisteröinnistä tulee kohta täyteen? Jos emme saa, miksi emme? Tähän asti mm. Ritari on ehtimiseen verrannut rekisteröityä parisuhdetta huoruuteen, joka hänelle itselleen tuntuu olevan tuttu asia.

8

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhassakin

      testamentis se sanotaa,huoruus on syntiä.homous myös.joten kysele jeesukslta äläkä vain ihmisiltä.voitha sä kaveri olla sen miehen kans mut ei seksissä.

    • Muuten et saa itsekkään anteeksi. Raamatussa lukee niin.

    • heteroille.

      Se vähän riippuu vanhimmistosta, koska huoruuden synti vanhenee. Jos sattuu olemaan vanhimmiston jäsenten kavereita, voi selvitä hyvinkin lyhyellä ajalla. Raamattu ei aikarajoja asettele, joten jonkunhan ne on hengellisellä viisaudella asetettava. Tämä kaikki tietenkin koskee vain heteroita, homojahan ei helluntaiseurakunnissa ole eikä voi ollakaan.

    • Eiköhän raamatun mukaan kyseisen kaltaisista synneistä rangaista jälkipolviakin.

      Ja tuo Ritarin aviorikos on jo jatkunut yhteen menoon 25 vuotta.

      • Tule takaisin

        Miksi pakenet vaikka sinut on lapsena kastettu?


    • kaaleppi..

      on sen verta eroa että sinä olet homo ja sullahan on "rekisterivaimo" jolla on miehen vehkeet eli ei aivan vertailukelpoisia. Ritarihan on onnellinen vanha mies olotilassaan sekö sua jurppii kun sinä et tuon elämäntapasi takia saavuta samaa vai mikäs siinä ritarissa sua nyppii. Niin ne aktiivihiili housut tulee kohta markkinoille ja hommaa ainakin ympäristösi takia ne.

    • neuvoni,

      Älä siemeniä pakoputkeen työnnä.


      Me annamme sinulle anteeksi joka kirjoituksen, emmekä vastineeksi pyydä sinun pyllyä.

      Rakkaus on rajaton, joten ota iisisti.

      Oletko muuten antanut helareille anteeksi heidän virheensä?

      • vaivaa???!

        ?????????????????????????????


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      110
      2338
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      66
      1445
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      232
      1218
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1155
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      11
      1128
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1065
    7. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      962
    8. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      959
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      948
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      43
      928
    Aihe