Jos ulkomaalainen odottaa kotimaassaan vielä oleskelulupaa ja olet rekisteröinyt avioliittosi Suomeen.Niin hänet katsotaan heti samaksi taloudeksi kanssasi Kelassa.Avioliitto on lain mukaan sellainen joka velvoittaa kummankin
osallistumaan perheen taloudenhoitoon.
osallistumaan perheen taloudenhoitoon.
Vastaukset 12
Vanhimmat
että Afrikassa oleva afrikkalainen Afrikan maan kansalainen ei saa Suomen Kelalta korvauksia. Onkohan Kela edes tietoinen, että siellä on varmaan montakin ihmistä, jotka haluaisivat rahaa?
Ja jos on lapsia ennestään,kela vie välittömästi lapsikorotukset, sekä heille pitää antaa selvitys paljonko puoliso antaa rahaa elämiseen.
Kelalle pitää toimittaa tilinauhan kopio ja tieto sosiaalietuuksista.Sattuu vaan olemaan,ettei niit ole saatavana joka maassa.Eli pulas olet,jos et saa niitä.
Osallistuuko puoliso kotimaastaan perheen elatukseen, harva kai osallistuu ja lähettää suomessa asuvalle puolisolle rahaa, eikä sellaista mun mielestä voi vaatiakaan,jos ei samaan ruokakuntaan vielä kuulu.
Miten voi olla naimisissa ja ei kuulua samaan ruokakuntaan?
Tämä on varmasti sitä kuuluisaa naisten logiikkaa.
Saanut oleskelulupaa ja asuu kotimaassaan ja toinen puoliso suomessa, kun ei ole vielä pystynyt muuttamaan miehensä luokse.
Kuka ne lapset siellä ulkomailla elättää, jos uusi aviopuoliso ei osallistu nytkään kustannuksiin?
Sitä paitsi, yh-lisä ei ole niin suuren suuri, että sen lakkauttaminen kenenkään taloutta kaataisi.
Ainakaan kenenkään normaalissa ansiotyössä käyvän.
Kotimaassaan vaimonsa ja lapseni, ei meillä ole siinä mitään ongelmaa ja kelan korotuksista mainitsin vain, että se on kummallista jos mies ei edes pääse suomeen ja pitäisi kotimaastaan rahaa lähettää tänne,ihmeellistä byrokratiaa. Toki on eri asia jos kummatkin asuisimme täällä suomessa, kummankin aviopuolison kuuluu osallistua kustannuksiin. Minun talous ei todellakaan kaadu lapsikorotuksien poistoon:)
Mitäpä sitä sitten edes parista kympistä mainitsemaan. : )
Tarkastin tuon yksinhuoltaja korotuksen määrän se on 36,60e/lapsi kuukaudessa.
Jos ulkkispuoliso ei edes omista Suomen sosiaaliturva tunnusta,niin on erikoista katsoa hänet samassa taloudessa eläväksi.Opiskelijan talous voi kaatua esim.opintotukiden osaa
Miten kela katsoo puolison samaan ruokakuntaan kuuluvaksi, jos ei edes suomen sosiaaliturvaan kuulu, eikä edes pääse suomeen. Kummallista byrokratiaa täällä suomessa.
Laki sanoo:
Yksinhuoltaja on henkilö joka ei ole avioliitossa, tai joka on avioliiton voimassa ollessa muuttanut puolisostaan erilleen yhteiselämän lopettamiseksi.
Yksinhuoltajana ei kuitenkaan pidetä henkilöä joka avioliittoa solmimatta elää yhteisessä taloudessa avioliiton omaisessa suhteessa.
Eli jos on naimisissa eikä erillään asumisen syynä ole yhteiselämän lopettaminen, niin ei voi olla yksinhuoltaja!
Molemmat puolisothan ovat velvollisia huolehtimaan perheestä riippumatta siitä, asuvatko he yhdessä vai eivät. Vastaava erillään asumisen syyhän voi olla esim puolison komennustyö toisella paikkakunnalla, ja ei kotiin jäänyt puoliso ole silti yksinhuoltaja.