Kävin hammaskiven poistossa ja minuun sattui tosi paljon! Ikeneni on aivan terveet eikä minulla ole koskaan ollut ientulehdustakaan! AI että se kävi kipeää, miksi???
HAMMASKIVEN POISTO
TERVEET IKENET
11702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suuhun?
...mutta sattui silti! Miksi ihmeessä??? ikeniin ei sattunut, kun sinne ei koskettukaan, vain hampaaseen eikä lähellekään ienrajaan. Hammaslääkäri sanoi minun ikeneni olevan ihan kunnossa, ei siellä ole koskaan ollut hammaskiveä ienrajassa. Huolehdin hampaistani tosi hyvin ja joka ikinen päivä!
että silleen!
Ientulehdusta aiheuttaa ham.kivi ja plakki..että silleen!
ientulehdusta. Hammaslääkäri sanoi, ettei ientulehdusta tosiaankaan ole että tosi terveet ikenet on ! Hammaskiveä oli ihan muutamassa hampaassa, mutta minusta se sattui tosi kipeää, eikä muuten vertakaan tullut.
Miksi ihmeessä sattui niin paljon?
Hammaskivi ei ole yhtäkuin ientulehdus. Hammaskiveä voi olla vaikka ei ole ientulehdustakaan. Monesti hammaskiveä muodostuu hampaan pinnalle, pinnalle joka ei ole lähellä ienrajaa. Yleisesti sitä kyllä esiintyy ienrajan läheisyydessä mutta ei aina. Jos ei huolehdi hampaistaan muutenkaan ja on paljon hammaskiveä, niin silloin toki ikenetkin ovat tulehtuneet. Mutta hammaskiveä esiintyy paljon ilman ientulehdustakin eli yleinen hygieniataso suun puhtaudesta määrää paljon...
Jos ikeniin on sattunut, ham.kiveä on poistettu ienrajasta/ikenen alta eli silloin ienkin on ollut tulehtunut.
EI minulla ikeniin sattunut! Olen jo monta kertaa toistanut ettei minulla ollut mitään ientulehdusta, hammaslääkäri sanoi niin!!! menikö jo perille?
Minulla oli hampaan päällä sitä hammaskiveä jonkin verran eikä MINUN IKENIÄNI rapattu!
Silti se sattui!!!
Millaisia potilaita tällä palstalla oikein on? Kaikilla paha ientulehdus ja veri roiskuu kun vähän tökkää sondilla, vai???
Jos suuhygieniasta huolehtii ei tule mitään ientulehduksia, ei vaikka olisi hammaskiveä. Minulla samaa kuin aloittajalla ei ole ikinä ollut ientulehdusta, huolehdin hampaistani ja ikenistäni tosi hyvin.
Ei tule langatessakaan verta ikenistä, eikä koskaan ole ollut ientulehdusta. Väliharjat myös käytössä ja pesen 3 kertaa pvässä.
Minullakin hammaskiven poisto sattuu, vaikka ei ienrajaan kosketakaan, koska siellä ei ole hammaskiveä.
Peskää ja huolehtikaa hampaistanne, niin ei tule ientulehdustakaan hammaskiven kanssa.
T. hyvähampainen hirviö
Sitten sattui..jos ei ikeniinkään koskettu..raaputeltiin siis hampaan pintaa.
Jos sinulla on alkavaa reikää-->se saattaa vihloa!
Tai erroosiota hampaan kiilteessä.
Tai ien hieman vetäytynyt ja hampaan kaula tullut esiin-->hampaan kaula osa vihloo.
Sattuhan poraus, rokotuksen saaminen tai gynellä käynti..jne.
Ei se mitään kivaa puuhaa ole..mutta pakko kestää,jos haluaa, että hampaat on kunnossa.
Olisit pyytänyt puudutuksen..pyydä ensi kerralla!