Kertokaapa ihmiset, missä ja milloin on järjestetty Suomen ensimmäiset Rock-festarit? Sen verran voin antaa vinkkiä, että ei ole Ruisrock.
Nimimerkillä minä tiedän...
Missä Suomen 1. Rock-festarit ?
9
2951
Vastaukset
- minä....
Aitoon kirkastusjuhlat
1882- - sulle
Suomen ensimmäinen rock-festari oli 1970 perustettu Turun Ruisrock - alunperin Turun Musiikkijuhlien Pop & Rock Festival. Hyvin menneen alun jälkeen tuli ongelmia ja Ruisrockista tuli Turun kaupunginvaltuuston kestoaihe.
Vuonna 1972 valtuusto latisti Ruisrockin yksipäiväiseksi. Tähän saumaan iski ennestään tuntematon yhdistys nimeltä "Helsingin Nuorten puolesta ry," Sen puhemies oli sitäkin tunnetumpi, rockin monitoimimies Benny Hermansson. Yhdistys järjesti elokuussa 1972 Keimolan moottoristadionille kolmipäiväiset festarit nimellä
Helsinki Rock Festivals
Esiintyjät olivat pääosin samoja kuin samana viikonloppuna pidetyssä Ruisrockissa. Luvassa oli kovia staroja Britanniasta ja Irlannista, samoin kotimaasta laatutavaraa. Paperilla kaikki näytti liiankin hyvältä...- Tarkempaa tietoa
Varsinais-Suomessa Hevonlinnanjärvellä on järjestetty Suomen ensimmäiset rockfestarit muutama vuosi ennen Ruisrockkia. Ne järjestettiin vain kerran ja ainakaan netistä ei löydy siitä yhtään mitään, asia on niin vanha. Mutta kaikki vanhat paikkakuntalaiset ja lähiseutujen asukkaat muistavat tapahtuman. Kannattaa ottaa selvää, jos jostain löytyisi lisää tietoa. Kiinnostaa.
- Anonyymi
Juu ,olin siellä 3 päivän vesisateessa. Liejua riitti. Viimeinen bändi kun alkoi soittaa sunnuntaina niin aurinko alkoi porottamaan.
- sulle
Aitoon kirkastusjuhlat mainostaa itseään suomen vanhimmaksi kesäjuhlaksi. Ei ollut siellä 1970 tietoakaan rockista. Sekoitat kaksi asiaa.
- minä...
haista sinä homo paska!!! saatana!!!
- turhaa kiistelyä
Aitoon kirkastusjuhlat voi olla ekat kesäjuhlat muttei niillä oo mitään tekemistä rock musan kanssa. Voi olla et samaan aikaan siellä on muutakin ohjelmaa jossa on musaa monelta eriholta ja jos siellä samaan aikaan oli jokunen ulkolainen yhtye jossain esiintymässä, se ei tee siitä rockfestaria. 1968 Mustikkamaalla järjestettiin ehkä ne ihan ekat musafestarit, tai sitten Kotkan Meripäivät 1962, sielläkin oli bändejä soittamassa jne. Ruisrock on edelleen se ainut vielä toimiva musavestari jota voi kutsua vanhimmaksi.
- Anonyymi
Suomen ensimmäiset rock festivaalit järjestettiin Espoossa 29-30.5. 1966
- Anonyymi
Eipä nuokaan Turun Ruisrock ole enää Ruisrock...ennemminkin RuisHop.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303837Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83169Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322854Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122712Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322423- 431931
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611215"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For831156Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781109Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361109