olen 26v mies ja viimmesen vuoden aikana tukka lähteny ohimoilta ja levenee keskelle..toki suvussaki on mutta ei näin nuorena..onko syynä muukin kun geenit??onko mitää varmaa lääkettä ..??
hiusten lähtö
karvatoon
2211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Geenit vaikuttavat aika paljon asiaan niin kuin jo mainitsitkin. Stressi ja puutteellinen ruokavalio voi vaikuttaa hiustenlähtöön. Apteekissa myydään muistaakseni hiustenlähtöön tarkoitettuja lääkkeitä. Käypäs apteekissa ja kysy farmaseutilta.
Syynä hiustenlähtöön voi olla monikin asia kuten aiempi kirjoittaja sanoi. Farmaseuttikin voi tietää asiasta jotain mutta luulisin että parturi tietää enemmän. Varmaa lääkettä ei varmaan ole olemassakaan mutta ainakin Bio - sarjalla on perinnöllistä hiustenlähtöä ehkäisevät shampoot ja hoitoaineet jotka ainakin exälläni paransivat tilannetta jonkin verran. Jos asia sinua vaivaa niin älä jää miettimään vaan käy rohkeasti juttelemassa parturisi kanssa =)Hän osaa varmaankin auttaa tarvittaessa eteenpäin.