Kertokaa hyvät miehet, miten mykkäkoulua pitävän miehen logiikkaa pitää käsittää.
Mun mieheni on pitänyt täydellistä mykkäkoulua nyt 5 päivää eikä loppua näy.
Tähän saakka minä olen tunkenut jossain välissä, kun pinna ei enää kestänyt hänen mykän reviirinsä läpi väkisin ja vängällä, mutta miten on miehet, miten pitäis, sillä tällä hommalla minäkin kohta unohdan äidinkielen.
Mun mieheni on pitänyt täydellistä mykkäkoulua nyt 5 päivää eikä loppua näy.
Tähän saakka minä olen tunkenut jossain välissä, kun pinna ei enää kestänyt hänen mykän reviirinsä läpi väkisin ja vängällä, mutta miten on miehet, miten pitäis, sillä tällä hommalla minäkin kohta unohdan äidinkielen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
touhua. Heh mun mökötykset kestää räjähdyksen jälkeen korkeintaan joitakin minuutteja, sitten sitä joko minä, tai naiseni tuntee itsensä tomppeliksi ja pyytää anteeksi, halataan päälle ja se loppu siihen.
En todellakaan voisi pitää mykkäkoulua kovin pitkään, se ei kuulu tapoihin.
Mahtaako teistä sitten kumpikaan oikein osata nähdä omassa toiminnassanne mitään väärää, vai onko se riita aina molempien mielestä toisen syy?
Anteeksi on vaan hankalaa pyytää ja usein molemmissa on vikaa. Jomman kumman vaan pitää osata tehdä aloite, jos ylpeys kestää.
Kyllä kyllä. Kyllä on syyllisyyttä, kun suusta tulee hirveän äkkipikaisia ja loukkaavia sammakoita. Saatan kyllä helposti pyytää hetikohta anteeksi, mutta mies ei halua antaa. Sitten ensin purkaa sanaiset puukot ja heittäytyy mykäksi.
Valitettavasti lisäksi hän on äkkipikaiseen väkivaltaan taipuvainen, ja jos jotain tätä lajia tapahtuu riidan yhteydessä, sitten vasta pidetäänkin pitkä mykkäkoulu.
Tähän saakka olen murtanut muureja, nyt epäilen, olenko tehnyt oikein ollenkaan. Kyllä mun ylpeys on kestänyt nöyrtyä enemmän kuin tiedät.
on väkivaltainen sua kohtaan, niin häivy suhteesta vikkelästi, siitä taudista ei parannuta.
Niin. Se on se toinen juttu...
Nyt minä painiskelin tuon mykkänä olemisasian kanssa.
aikoja sitten.
viisautta vastata siihen?
*lutkailuun?* :)
Koeta välttää sitä jatkossa...
tai sitten vokalit eeeeh hah (älä nyt suutu) kokeile säkin mut sanoisitko ennenkuin aloitat mykkäkoulusi että
MYKKÄKOULU ON VALLANKÄYTTÖÄ ja lapsellista mutta nyt sinä voit myös vuorostasi aloittaa mykkäkoulun häntä vastaan ILKEILLE ihmisille ei tarviikkaan puhua kuin sen mikä on asiallista.
katso miten hänen omat "lääkkeensä" tepsivät oikein mukavaa Mykkäkoulua (tässä ei nyt puhuta todellisista kuuro mykistä)
mä leikin kuuroo välillä ulkomailla, eh eh
No juu. Sitähän tämä on.
Enpäs ole paljoa puhellut tai en yhtään sanaa. Yksin juttelusta voi aikaa myöten saada kumman leiman :)
Ajattelinkin, että katsotaan nyt näinkin päin... hiljaista puhumatonta lomaa :(
P.S En suutu, kyllä mä huumoria ymmmärrän.
jossain suhteissa ei toinen vain saa sanottua enää mitään.
kyl siinä hermostuu rauhallisempikin ihminen...
Niin, niin kaikki naiset pettää joskus mut silti...
Eikö sulla oo muuta sanottavaa? Jos oot noin pettynyt naisiin, niin pidä vaihteeks mykkäkoulua. KIITOS
PS. Terapia vois auttaa tuommoiseen???
Jos jotain hyötyä tästä aiheesta on, niin just tuo. Jotkut pitäis määrätä mykkäkouluun :D
oli sitten papupata tai mykkäkoulu, mikään ei koskaan kelpaa :)
Minun ex mies piti mykkäkoulua keskimäärin noi 1-2 viikkoa, usein 3 viikkoa. Ja tarpeen tullen jatkoi sitä, koska en ottanut kantaa hänen mykkäkouluunsa. Ei voinut vähempää kiinnostaa mykkäkoulun pitäminen. En alkanut ratkomaan moista pelleilyä. Ja kerroin myös sen hänelle. ihmiselle on suu annettu ja puheenlahjat. Sai ukko mököttää rauhassa.
Ymmärrän.
5 päivää vaan tässä kotona kovin kaivattua lomaa yksin kaksin.
Jos mä vain jostain pokkaisin lomakaverin ja lähtisin lämmittelemään kauas ja puhumaan kaikki tuhannet sanat siansaksaksi vaikka, että jaksais olla eläkeikään kotona hiljaa.
Vähän niin kuin "anteeksi pyynti" lahjaksi, niin kyllä se siitä leppyy ja taas alkaa suu käymään, ainakin sen pakin juonnin jälkeen!
sä nalkuttaa niinkuin ennenkin, eipähän ole kukaan keskeyttämässä tai väittämässä vastaan. Kannattaa muutenkin löytää asioista aina se positiivinen puoli.
on manipulointia ja väkivaltaa eikä sitä pidä sietää yhtä päivää pitempään (jos sitäkään).
Jos aikuinen ihminen ei osaa edes kertoa mikä häntä vaivaa, on hänet paras passittaa ammattiauttajan pakeille.
Ainakaan mykkäkoululaiselle ei pidä antaa periksi, eikä missään nimessä palkita käytöstä.
Mä olisin lähtenyt ovet paukkuen jo 4,5 päivää sitten.
mykkäkoulun syystä, ilmeisesti se on tuo mainittu lutkailu, kun ei kiellettykään? Eli syistä pitää lähteä selvittämään eikä seurauksista...
saa tehdä mitä tahansa.
varattu on varattu nainen. ei saa tehdä, mitä tahansa.
aloittaja teki aloitteen pitää etäisyyttä. tästä siis se 'mykkäkoulu' alkoi.
juttua, aloittaja voisi vähän selvittää asiaa vai onko tarkoituskin jättää taas osa totuudesta kertomatta?
En minä koko aikaa tässä ole:))) enkä ihan jokaiseen viestiin viitsi vastata; se johon en viitsinyt oli tuo "lutkailu". Olette ihan varmaan huomanneet, että tuollaisia välileukailijoita on joka keskustelunhaarassa oli aihe mikä hyvänsä.
Se ei todellakaan ollut syy tähän mykkäkouluun.
Jos ihan todella tarvitsee tässä tuoda esille niin se oli ihan turha humalan aiheuttama riita, joka päättyi siihen, että mies potkasi mua, niin että mustelma on. Sen jälkeen häippäs muutamaksi tunniksi ja palas mykkänä. Ja kertaan, että riidan syy ei ollut lutkailu, siihen asti en vielä ole ehtinyt. Joku väitti kyllä, että kaikki naiset on sellaisia jossain vaiheessa.... ja siihenkään en kommentoinut.
mistä se riita johtui, kyllä siihen joku oikea syy oli
Saat mut hymyilemään.
Itsepäinen kuin suomalainen mies:)))
Ei pettämisestä, siitä se ei johtunut!!
Tiuskittiin.
Oletko koskaan kokenut tuota?
Aiheko? Kuule, ei taine kannattaa toistaa, sillä luulen, että jokainen pari jollain tasolla sen jutun osaa.
Ja jotenkin aavistan, että et jätä rauhaan, niin se alkoi grillaamisesta. piste. Palstatila ei riitä enempään.
Et kai ole mennyt miestä neuvomaan grillaamisessa? Ei ihme että mykkäkoulua pitää ;)
minä ajattelen aina vain sun parasta :)
Hyvä kun selvitit asiaa, mutta mikä tässä on mykkäkoulun "väärtiä", meinaan onko tässä kuitenkin *vielä* pitempää historiaa takana...?
Niin kauan kuin kyse ei ole murhasta, on mykkäkouluilu turhaa väkivaltaa ja manipuloinnin yritystä. Sellaista harrastavat vain emotionaalisesti jälkeenjääneet ja täysin empatiakyvyttyömät psykopaatit.
Etköhän sä taas ole saanut päivän annoksesi huomiota?
Niin. Ei ole eilen syntynyt suhde. Aikaa myöten roskia jää koneeseisiin. MUTTA puhdistaako puhumattomuus ja vetäytymine ne? Jos tekee, kuinka monta päivää, kuukautta... pitää odottaa?
Kyllä kuule olisin TAAS ollut muurinmurtaja, mutta nyt olen odottanut sitä anteeksi-sanaa, puhumista, lähentymistä. En minä helkkari pelleksi koko elämäkseni rupea ja jos mulla on se kipeä "sanojen loppumisen seuraus" omassa ruumiissani, mitä sä ajattelet, meenkö pyytään anteeksi muurit kaulassa?
Tälläkertaa en ole sitä tehnyt ja tässä ollaan kirjoittamassa anonyymina anonyymeille.
Helpottaa jokin osa, kun edes kirjoittaa voi.
Mä alan väsyä tähän.
puhdistaa ilmapiiriä.
jos ei anteeksipyyntöä, niin ainakin selitys, MITÄ on tapahtunut omalta näkökannalta.
sitäkään ei tarvitse julkisesti tehdä, homma ei muille kuulu.
maili olisi varmaan se paras ratkaisu.
Alleviivaan ja allekirjoitan kanssasi tuon: mykkäkoulu on henkistä väkivaltaa, manipulointia ja sitä eivät harrasta itseisarvonsa tuntevat ihmiset. Jos se toistuu ja toistuu ja ajat jatkuu, tulee kyllä mieleen tuo psykopaattikin jollain tasolla....
Kun on "mykän" kanssa elämässä ja yrittää selvitä eteenpäin, on helpompi, kun ymmärtää, onko tämä yleisempää miesten elämässä kuin puhutaankaan, vai onko sitä mennyt jonkun ufon kanssa naimisiin.
Kun yksin miettii eikä voi puhua asianosaisen kanssa, pää keittää kohta kiisseliä ja oma mielenterveys alkaa olla uhattuna. Ei lyhyessä ajassa, mutta aikaa myöten.
Ei tarvitse keskustella yksittäisestä tapauksesta, ei tästä minun omasta murheestani.
Yleisellä tasolla tarkoitin ja jos ratkaisuja olisi, joku viisas kertoisi jonkin hyväksi keksityn keinon.
tai muuta joka voisi toimia "välittäjänä?"
Jahas nyt pitää lopetella kun loppuu kannettavasta ja gprs:stä virtaska, pitäis vielä pilkkoa vähän puita tässä mökillä :)
että mies antaisi sulle vaikka cd-levyn, jolle on äänittänyt omaa puhettaan?
ja jos se CD ei olisi vihamielinen, sulaisin ja antaisin anteeksi ja pyytäisin samaa tai vaikka toisinkinpäin.
oliko se vihamielinen?
et kysynyt, tai laittanut edes CD:tä soittimeen.
käyttöohjeissa lukee:
'laita cd sterkkareihin ja paina nappia'
enpä jaksais sellaista katsoo. jos ei puhu niin edes pussais, niin ...
sun kaa, kun on höpöttäny koko päivän jonku toisen kaa..
Ex-miesystäväni harrasti myös usean päivän mökötyksiä. Ei asuttu edes yhdessä. Silti hän tuli luokseni kyllä, mutta ei puhunut mitään. Ois ees pysyny kotonaan mököttämässä.
Todella lapsellista käytöstä. Puhelimessa sentään oli pakko murahtaa pari sanaa. Syynä saattoi olla, että olin jutellut väärän ihmisen kanssa tai joku oli katsonut mua pitkään tms. Yleensä en tiennyt edes syytä. Eikä hän välttämättä kertonut.
No, eipä mökötä ainakaan mulle enää. Mököttäkööt jollekin muulle.
Tuli varta vasten sun luokse näyttämään mökötystään, et kato nyt, mä en puhu sulle :D
Niinpä!!! Kaikkea sitä nainen katteleekin (silloin)
Varmaan ymmärrät miks se on EX-MIESYSTÄVÄ?
hihihhiiiiih eh hiiih,anteeksi hiiiih mä en voi mitään eeh ku nauratta, yritän nauraa hiljaa hiiih.
Perhana....panit vahingon kiertämään. :O
Pitäkööt hyvänä, ken tahtoo tai kestää ;0)
Varokaa vaan, löytyy S24-treffeistä!!!
Hihii....kiertoon meni
paljastaa kuka.
lutkailulle eli saat syytää taas itseäsi
Kyllä sen sitten huomaa!!
Lakkaa kuulumasta mitään ja naama menee norsun v****lle. Silloin tietää kuka se on ;)
Jollain on nyt pakkomielle lutkailusta. Etkö muuta osaa kirjottaa?
jos saatana ei muutamassa tunnissa asioista pysty selviämään...niin sitten on liian vaikea tapaus meikäläisellä.
Kiitä Luojaas, ettet ole naimisissa sellaisen kovan palan kanssa. Mä olen ja tässä ajattelen.
On muuten häippäissyt eilen, ei enää edes näy, vaikkei kuulunut kyllä aikaisemminkaan.
Kokeilin piruvie taas olla aloitteentekijä, on mulla varaa siihen, mutta kun ei vastaa kännyyn eikä tekstariin, niin keinot on aikas vähissä.
Muutoin lämpimät kiitokset kaikille, jotka oikeasti ajatteli asiaa. Jos joku mykkä vaikka olis alkanut puhua...
Mykkäkoulua pitävälle kannattaa mennä sanomaan huolestuneen näköisenä : Hei sulla ei yläpäässä pelaa tuuletus .
.
Kirkkoväki on taas häpäisty?????
Kyllähän se vähäsanaiseksi vetää rauhallisemmankin ihmisen
.