ÄKILLINEN painonnousu?

APUA

Onpa outoa, parissa viikossa on tullu lisäkiloja 4kg! Mistä toi vois johtua? vaaka ei oo rikki, syöny oon vähän miten sattuu mut ei kai tollanen kolmes viikos voi tulla. ja en kuitenkaan niin paljoa oo syöny!

19-vuotias oon ja aika paljon vilja pitosii tykkään syödä, makaroonii nuudelii vaaleaa leipää jne. en kuitenkaan liikaa mun mielestä! =(

kuukautiset voi olla lähellä, mutta joskus puolvuotta sitten kirjasin ja seurailin painoa eikä sillon tainut tulla mitään painon nousua ennen kuukautisia.

8

2963

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pippuri..

      Jos syöt niin oletko vasta aloittanut? Nimittäin jotku pillerit aiheuttaa painonnousua. Itellä kilahti ainaki 6kg lisää massaa ku rupesin melianeja popsimaan. Ei kiva.. Joutas lopettaa niiden syömisen kokonaan.

      • APUA

        pillereitä, sepä täs ihmeellistä onkin :/


      • vajis
        APUA kirjoitti:

        pillereitä, sepä täs ihmeellistä onkin :/

        käyhän mittauttamassa kilpirauhasarvosi.


    • ^*^*^*

      Oletko punninnut itsesi aamulla alasti ennen aamiaista? Jos et, eivät punnituksesi ole vertailukelpoisia. Kun juot ison lasillisen vettä, on puntarissa välittömästi 300g lisää painoa. Kaikki, mitä suusta sisääsi laitat, painaa. Samoin vaatteet.

      Seuraa painoa punnitsemalla aamuisin vaikka kerran pari viikossa ja kirjaa ylös. Painosi nousu voi olla nesteen kerääntymistä kuukautiskierron eri vaiheissa tai muuten vaan esim, jos olet edellisenä päivänä syönyt suolaista. (Suola sitoo nestettä.)

      Jos lihot paljon lyhyessä ajassa, tilaa aika lääkärille ja tarkistuta kilpirauhasesi tila. Se tapahtuu parilla verikokeella (TSH ja T4V). Ei sen kummempaa.

      Kilpirauhasen autoimmuunitulehdus voi iskeä ja aiheuttaa kilpirauhasen alitoiminnan. Kilppari säätelee koko elimistön hormonitasapainoa ja aineenvaihduntaa. Se vaatii lääkityksen.

      • sairasp

        täytyy huomenna soittaa terveyskeskukseen että tutkivat milloin on viimeksi otettu tsh ja t4v


    • voi johtua siitäkin

      Jos nyt olet lyhyen ajan sisällä syönyt enemmän hiilihydraattipitoista ruokaa, niin se voi olla osaselittävä tekijä, sillä hiilarit sitoo tosi paljon nestettä ja turvottaa.

    • Sissi

      Moikka!

      Älä huoli, saan aikaiseksi viikonlopun mässäilyllä mummolan herkkupatojen ääressä tuon neljän kilon nousun! Tuntuu, että tissit ja vatsa räjähtää, mutta vaikea on vastustaa äidin loihtimia suolaisia ja makeita herkkuja. Uusia perunoita, voita! ja nakkeja meni taas sammiollinen ja jäätelöä päälle. Ja vohveleita... Paino lähtee viikon aikana siirtyessäni aivan normaaliin syömiseen ja liikkumiseen, josta tiestysti olen karkit ja nisut eliminoinut.

      Terveisiä kaikille, jotka saavat painon nousemaan parissa kolmessa päivässä hurjiin lukemiin. Ette ole yksin!

    • sairas

      sam minulla oisko suola syyllinen lääkäri käski syödä kovasti suolaa ei ole veressä tarpeeksi suolaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1345
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1219
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      65
      1161
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      239
      1133
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1016
    6. 63
      891
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      861
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      677
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      33
      658
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    11. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      13
      557
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      550
    13. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      534
    14. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    15. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      529
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      498
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      475
    18. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      469
    19. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      451
    20. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    Aihe