Autojen varkaudet ja vahingoittamiset ovat hyvin yleisiä ja poliisi ei voi asialle yhtään mitään edes silloin harvoin kun asia kiinnostaa joten miksi omavalvonta ei yleisty? Autoihin asennellaan yhtä ja toista, mutta ei esim paikannus- ja videovalvontajärjestelmiä. Ei ole mahdottoman kallista tai vaivalloista ja helpottaa mm vahinkojen ja vahigontekojen selvittämistä. Kun autossa on pari videovalvontapistettä ja tallennusjärjestelmä niin mm naarmuttaja jää kiinni hyvän videokuvan perusteella kuten jää myös parkkipaikalla kolaroija.
Jos auton hankin niin varustan sen varmasti tarkoitukseen sopivalla paikannusjärjestelmällä ja videovalvontajärjestelmällä.
Omavalvonta?
11
2543
Vastaukset
- M Asentaja 2
Onhan se älyttömän kallista muille, paitsi sinulle, mutta sinähän myytkin niitä laitteita!
Autonomistajat maksavat jo nyt ainakin ohjauslukosta, käynnistyksenestojärjestelmästä yms rihkamasta mansikoita, vaikka maksu kuuluisi autovarkaille eikä auton omistajille. Lisäksi nuo laitteet ovat liian vikaherkkiä ja kalliita korjattavia eli siis pelkkää bisnestä ja asiakkaitten kusetusta.- Omavalvonta?
En ole laitteiden myyjä. En koe järjestelmiä kalliiksi vaikka en ole varakas. Maksavat itsensä helposti takaisin ja usein ne voi maksaa pelkästään säästämällä muissa autoilun kustannuksissa.
Muut turvavarusteet eivät auta lainkaan tässä asiassa joten vertailu on turhaa.
Kustannukset omaisuuden suojaamisesta on vaikea siirtää varkaille ja vahingontekijöille joten valitettavasti itse on jokaisen omaisuutensa suojattava.
- pappendahl
Valvonta- ja seurantavehkeet ihan hyvä juttu. Asennan ilman muuta, jos 26.06.-07 varastettu ikivanha sinipressuinen pakuni RMY-801 löytyy. Vaan mikä taho löytää. Poliisi ei ainakaan. Tämmöinen käsitys minulla on kohta kuukausi varastuksen jälkeen.
KANSALAISYHTEISKUNTA, NETTIYHTEISÖ.
Jospa joku nuorempi guru osaisi perustaa sivun/sivuston, jossa porukalla kautta Suomen haetaan varastettuja autoja. Se olisi satavarmasti tehokkaampi konsti saada omaisuus takaisin ja konnat kiikkiin kuin nykyinen rikosilmoitus poliisille -virallisväylä.
Rikosuhrien massiivinen vastahyökkäys olisi signali myös konnille, että autovarastelu voipi käydä terveyden päälle...- riimu
Kieltämättä. Kun vain ajanmyötä ihmiset löytäis sen sivuston. Mutta se on vaan siinä, että siellä tuskin vaivautuisi käymään muut kuin sellaiset joitten auto on varastettu? Ja joilla ei ole ollut varkausvakuutusta.
- xxhumhum
No suosittele sitten niitä "järjestelmiä"? Mistä niitä saa vaivattomasti? Tutkin vähän tällaista äskettäin ja aika vaivalloiselta tuntui silloin. Mutta jos sulla on jotain hyvää järjestelmää suosittaa olen kiinnostunut. Kyseessä 1/2 vuotta vanha auto joka uutena maksoi noin 40 kEUR. Käynnistyksenesto ja varashälytin siinä on jo...
- xxhumhum
Taitaa sittenkin olla mahdottoman kallista ja vaivalloista kun ei kuulu yhtään vastausta...?!??
Niin että kuolleena syntynyt idea? - tttttttttttttttttttttt
xxhumhum kirjoitti:
Taitaa sittenkin olla mahdottoman kallista ja vaivalloista kun ei kuulu yhtään vastausta...?!??
Niin että kuolleena syntynyt idea?Onhan tuollainen jo olemassa. Vilkaise www.tramigo.net. Hinta ei päätä huimaa, saati sitten käyttökustannukset.
- Marinekauppa mies
tttttttttttttttttttttt kirjoitti:
Onhan tuollainen jo olemassa. Vilkaise www.tramigo.net. Hinta ei päätä huimaa, saati sitten käyttökustannukset.
Täältä sitä Tramigoa sitten saa jos joskus tulisi hankittua ja vaikka osamaksulla: www.Marinekauppa.com
- minä poistan oikeasta kuski...
renkaasta viikonlopuiksi kolmepulttia ja niihin valepultit.Yksi pultti ei kestä revitystä ollenkaan ja jokainen saa poistella vaikka kaikki pultit omasta autostaan koska haluaa.
- toope
Eikö se riitä, että autossa on piilotettuna halpa kännykkä. Eikö operaattori saa sitä paikannettua tekniikkansa avulla. Ja eikö sen kännykän laturiin näppäräkaveri saa yhdistettyä virtapiuhoja.
- Tramigot
poistomyynnissä.
http://www.kodinkonepalvelu.com/tuotteet.html?id=1/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585554KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1963578Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182408Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91208- 1021048
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT631040Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181012- 83998
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79965