11.07.2007

Lillllli

Moi,
kirjotan tänne koska en keksi muutakaan keinoa purkaa pahaa oloani. Mun tänhetkinen elämäntilanteeni on seuraava; oon 18-vuotias nuori tyttö, ja asun vielä kotona vanhempieni luona. Valmistuin tossa touku-kesäkuun vaihteessa ammattiin, ja tällä hetkellä oon kesätöissä elokuun alkuun asti, mitä sen jälkeen tapahtuu en tiedä? Mulla on poikaystävä joka on intissä, puoli vuotta takana ja toiset puoli vuotta vielä edessä. Tarkotus olisi että ens tammikuussa kun poikaystävä pääsee intistä pois, muutettais noin 300km päähän, toiseen kaupunkiin. Aloitettais puhtaalta pöydältä. Tammikuuta odotellessa mä asun kotona, etin töitä jos jotain sattuis löytymään tammikuuhun asti.
Mutta mun ongelma onkin että tuntuu kun haluisin paeta omasta elämästä. Joka aamu kun herään, mietin että onko tää oikeesti mun elämää? Miten oon ajautunu tähän tilanteeseen. Tää on ahistanu mua jo kolme kuukautta, sen aikana oon lihonu 10kg. Kun masennun=>syön=>lihon=>masennun entisestään. Rehellisesti sanottuna en tiedä enään rakastanko poikaystäväänikään. Pete on ihana mies, rakastava ja hellä. Ja oon ihan varma että oon rakastanu sitä, mut nyt on viimeaikoina tullu silloin tällöin sellanen olo että haluunko mä oikeesti olla sen kanssa. Meijän suhde on kaikkee mitä oon ikinä haaveillu, ehkä enemmänkin.. Puhutaan yheisestä kodista, perheestä, talosta.. Mutta siltikin mua ahistaa..

Mua ahdistaa se että mun oma elämä on jääny elämättä koko ton viimesen opiskelu vuoden aikana. Tein tosi ahkerasti töitä ton viimesen vuoden aikana, vähintään 3/iltaa viikko. Ja usein myös viikonloput päälle ja siihen kun lisää vielä koulun niin aikaa ei paljon jääny muuhun. Jotenpa multa kaikkos kaikki kaverit ympäriltä kun ei vaan ollu aikaa tai energiaa viettää aikaa niitten kanssa. Ja nyt mulla on menny koko kesä pilalle siinä kun vaan oon masentunu, ei kiinnosta lähtee mihinkään.. Eikä tehä mitään. Tää ylipaino masentaa mua.
Ja nyt on tainnu käydä vielä niin että mulla on ehkä pienen pieni ihastus mun työnantajaan joka on yli 40(!!!!!!!).. Ei yhtään normaalia multa! Ei tällästä pitäis tapahtua mulle. Ihmiselle jolla elämä on tähän asti ollu ihan helppoa ilman suurempia ongelmia tai vaikeuksia. Mun elämän on tähän asti ollu ihan silleen tip-top. Kaikki hyvin, ja nyt tuntuu etten tiiä yhtään mitä tekisin.
Mä oon tainnu joutua tälläseen tilanteeseen mille en osaa tehä mitään. Oon jumissa tässä mun välinpitämättömässä perheessä, ja kiinni Petessä josta mä en oo ihan varma.. Enkä tiiä mitä haluun tehdä. Haluisin vaan kadota paikkaan missä ketään ei tunne mua, vaan hävitä.. Ilman kysymksiä, ilman selityksiä.
Tän pitäis olla mun elämäni parasta aikaa, mutta ei oo. Missä on huoleton elämä, hauskanpito, ystävät? Mulla on vaan ympärillä ihmisiä jotka tuntuu päättävän kaikki asiat mun puolesta. Ja mä ite oon tullu nyt umpikujaan. Miten tästä eteenpäin? Pitäisikö muuttaa? Vai jäädä? Mistä hakea töitä? Minnepäin lähtee? Kenen kanssa olla?

Taidan päättää tän mun valituksen tähän. Jos jollakin on jotakin neuvoja niin pistäkää tulemaan.. Kiitoksia ja jaksoit lukea loppuun asti =)

2

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paljon nähnyt

      Olen 61-vuotias mies. Omat neljä lastani ovat Sinua vanhempia. Työkseni parannan ihmisiä joka päivä.
      Sanon Sinulle kaksi neuvoa tulevaisuutta varten.
      1.Älä tee,jos ei tunnu hyvältä.
      2.Älä jää riippuvaiseksi kenestäkään vaan huolehdi siitä, että tarvittaessa pystyt elämään
      itseäsi tyydyttävää elämää myös jäätyäsi tai halutessasi olla yksin.

    • yksi kokenut

      Heiii! Lillii

      Sanoisin samaa. Älä sitoudu jos se ei tunnu hyvältä.
      Juttele kuitenkin asiasta kaverisi kanssa ja kerro miltä sinusta tuntuu.
      ps. paikan vaihdos ei paranna pari suhdetta tai ihmisen luonnetta.

      Elä nyt kun olet nuori. Koe, mene tee mikä tuntuu hyvältä. Ota vanhempiesi mielipiteistä myös "vaarin". Juttele heidänkin kanssa jos mahdollista. Elämä on sitä miksi sen itse rakennat.
      Onnea oman polkusi etsimiseen. Älä masennu!
      Ylös ulos ja reippailemaan mene vaikka lenkille siellä ajatukset kirkastuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1519
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1315
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      208
      1281
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      230
      1265
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1080
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1029
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      989
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      943
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      88
      913
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      828
    Aihe