Moi,
kirjotan tänne koska en keksi muutakaan keinoa purkaa pahaa oloani. Mun tänhetkinen elämäntilanteeni on seuraava; oon 18-vuotias nuori tyttö, ja asun vielä kotona vanhempieni luona. Valmistuin tossa touku-kesäkuun vaihteessa ammattiin, ja tällä hetkellä oon kesätöissä elokuun alkuun asti, mitä sen jälkeen tapahtuu en tiedä? Mulla on poikaystävä joka on intissä, puoli vuotta takana ja toiset puoli vuotta vielä edessä. Tarkotus olisi että ens tammikuussa kun poikaystävä pääsee intistä pois, muutettais noin 300km päähän, toiseen kaupunkiin. Aloitettais puhtaalta pöydältä. Tammikuuta odotellessa mä asun kotona, etin töitä jos jotain sattuis löytymään tammikuuhun asti.
Mutta mun ongelma onkin että tuntuu kun haluisin paeta omasta elämästä. Joka aamu kun herään, mietin että onko tää oikeesti mun elämää? Miten oon ajautunu tähän tilanteeseen. Tää on ahistanu mua jo kolme kuukautta, sen aikana oon lihonu 10kg. Kun masennun=>syön=>lihon=>masennun entisestään. Rehellisesti sanottuna en tiedä enään rakastanko poikaystäväänikään. Pete on ihana mies, rakastava ja hellä. Ja oon ihan varma että oon rakastanu sitä, mut nyt on viimeaikoina tullu silloin tällöin sellanen olo että haluunko mä oikeesti olla sen kanssa. Meijän suhde on kaikkee mitä oon ikinä haaveillu, ehkä enemmänkin.. Puhutaan yheisestä kodista, perheestä, talosta.. Mutta siltikin mua ahistaa..
Mua ahdistaa se että mun oma elämä on jääny elämättä koko ton viimesen opiskelu vuoden aikana. Tein tosi ahkerasti töitä ton viimesen vuoden aikana, vähintään 3/iltaa viikko. Ja usein myös viikonloput päälle ja siihen kun lisää vielä koulun niin aikaa ei paljon jääny muuhun. Jotenpa multa kaikkos kaikki kaverit ympäriltä kun ei vaan ollu aikaa tai energiaa viettää aikaa niitten kanssa. Ja nyt mulla on menny koko kesä pilalle siinä kun vaan oon masentunu, ei kiinnosta lähtee mihinkään.. Eikä tehä mitään. Tää ylipaino masentaa mua.
Ja nyt on tainnu käydä vielä niin että mulla on ehkä pienen pieni ihastus mun työnantajaan joka on yli 40(!!!!!!!).. Ei yhtään normaalia multa! Ei tällästä pitäis tapahtua mulle. Ihmiselle jolla elämä on tähän asti ollu ihan helppoa ilman suurempia ongelmia tai vaikeuksia. Mun elämän on tähän asti ollu ihan silleen tip-top. Kaikki hyvin, ja nyt tuntuu etten tiiä yhtään mitä tekisin.
Mä oon tainnu joutua tälläseen tilanteeseen mille en osaa tehä mitään. Oon jumissa tässä mun välinpitämättömässä perheessä, ja kiinni Petessä josta mä en oo ihan varma.. Enkä tiiä mitä haluun tehdä. Haluisin vaan kadota paikkaan missä ketään ei tunne mua, vaan hävitä.. Ilman kysymksiä, ilman selityksiä.
Tän pitäis olla mun elämäni parasta aikaa, mutta ei oo. Missä on huoleton elämä, hauskanpito, ystävät? Mulla on vaan ympärillä ihmisiä jotka tuntuu päättävän kaikki asiat mun puolesta. Ja mä ite oon tullu nyt umpikujaan. Miten tästä eteenpäin? Pitäisikö muuttaa? Vai jäädä? Mistä hakea töitä? Minnepäin lähtee? Kenen kanssa olla?
Taidan päättää tän mun valituksen tähän. Jos jollakin on jotakin neuvoja niin pistäkää tulemaan.. Kiitoksia ja jaksoit lukea loppuun asti =)
11.07.2007
2
610
Vastaukset
- Paljon nähnyt
Olen 61-vuotias mies. Omat neljä lastani ovat Sinua vanhempia. Työkseni parannan ihmisiä joka päivä.
Sanon Sinulle kaksi neuvoa tulevaisuutta varten.
1.Älä tee,jos ei tunnu hyvältä.
2.Älä jää riippuvaiseksi kenestäkään vaan huolehdi siitä, että tarvittaessa pystyt elämään
itseäsi tyydyttävää elämää myös jäätyäsi tai halutessasi olla yksin. - yksi kokenut
Heiii! Lillii
Sanoisin samaa. Älä sitoudu jos se ei tunnu hyvältä.
Juttele kuitenkin asiasta kaverisi kanssa ja kerro miltä sinusta tuntuu.
ps. paikan vaihdos ei paranna pari suhdetta tai ihmisen luonnetta.
Elä nyt kun olet nuori. Koe, mene tee mikä tuntuu hyvältä. Ota vanhempiesi mielipiteistä myös "vaarin". Juttele heidänkin kanssa jos mahdollista. Elämä on sitä miksi sen itse rakennat.
Onnea oman polkusi etsimiseen. Älä masennu!
Ylös ulos ja reippailemaan mene vaikka lenkille siellä ajatukset kirkastuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain1718907Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1413298Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve22251- 1702212
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1011856Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1741786Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1801667- 1391341
SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,251281Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1151054