Urheilurasistit

Kerroin tänään eräälle harrastavani sauvakävelyä, ja mitäs tämä iiskotti tekee? Repeää räkäiseen nauruun!
Eikä ollut eka kerta.

Mikä siinä, että joku tosissaan haluaa pysyä suht.koht. kunnossa tekemällä jotain todella tehokasta, on niin naurettavaa?

Oma lukunsa ovat myös ne MIEHET, jotka kokevat oikeudekseen kommentoida ja opastaa naisia salilla. Ja täysin aiheetta vieläpä.

Ei mua haittaa, jos sauvakävelyharrastukseni tuottaa jollekin iloa, mutta ihmettelen mihin se perustuu.

prkl

P.S. Jos jollakulla on kertoa niksi, miten korvanapit saa pysymään korvissa, joissa korvanapit eivät pysy, niin kiitos.
221581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

mistä te noin tyhmiä miehiä aina löydättekin?

Ja kuulokenappiongelma, löysin lidlistä kustannustehokkaaseen hintaan kätsyt pikkukuulokkeet jotka pysyy päässä.

Äänestä
  • ap omasta miehestään puhua?

    ihmetellä täytyy missä te olette oppineet lukemaan..

    Äänestä

  • ...................... kirjoitti:

    ap omasta miehestään puhua?

    ihmetellä täytyy missä te olette oppineet lukemaan..

    noita älyvajaita aina löytyy tänne kommentoitavaksi? Ettekö te tapaa tavallisia kunnon miehiä ollenkaan?

    Äänestä

  • päivittäisessä elämässä tulee oltua tekemissä kaikenlaisten ihmisten kanssa... edes työelämässä ei voi välttyä tyhmiltä.

    Mä kuuntelen radiota puhelimestani (siihen sopivat napit tarvitsisin), mutta kiitos vinkistä kuitenkin, pistän korvan taakse vastaisuuden varalle.

    Äänestä

..lieneekö tuo ollut niin pahantahtoista..

Puntti/nyrkkeilysalien kulttuuriin kuuluu neuvoa jos joku tekee harjoitteita väärin. Tällä ehkäistään väärien tekniikoiden oppimista/vammautumisia. Ei perustu mihinkään sukupuolisyrjintään vaan reiluuteen. Itseänikin on neuvottu lukuisia kertoja ja olen siitä kiitollinen. Olen myös jatkanut samaa kulttuuria.

Jos se nyt TÄYSIN aiheetta on tapahtunut, eikö lienee kysymys yrityksestä ottaa kontaktia..

ps. muotoiltavat korvanapit

Äänestä
  • mä olen harrastanut n. 14 vuotta isäni valmennuksessa, ja tiedän kyllä mitä teen...
    En tosin enää, koska en voi, mutta kuitenkin.

    Joskus kyse on varmaan tosiaan kontaktin ottamisesta (en ole mistään muualta saanut niin paljon puhelinnumeroita kuin salilta), mutta suurimmassa osassa tapauksia veikkaisin kuitenkin pätemisen tarvetta.

    Tiedätkö saako niitä muotoiltavia puhelimeen?

    Äänestä

  • la.ra kirjoitti:

    mä olen harrastanut n. 14 vuotta isäni valmennuksessa, ja tiedän kyllä mitä teen...
    En tosin enää, koska en voi, mutta kuitenkin.

    Joskus kyse on varmaan tosiaan kontaktin ottamisesta (en ole mistään muualta saanut niin paljon puhelinnumeroita kuin salilta), mutta suurimmassa osassa tapauksia veikkaisin kuitenkin pätemisen tarvetta.

    Tiedätkö saako niitä muotoiltavia puhelimeen?

    ..en ikävä kyllä tiedä löytyykö niitä kännyihin.

    En ole itse sellaisia omistanut muutenkaan, muistelen vain että joku tuttu joskus kärsi ärtyneistä korvista, kunnes löysi (silikoniset?) muotoiltavat napit.

    Äänestä

Hei kuules ! Porkat löytyy tästäkin osoitteesta ja ovat aktiivisessa käytössä :)

Arvooppa mitä kettuilua niistä olen kuullut ? Yleisemmin noi kettulijat ovat juuri niitä jotka itse eivät urheilua juurikaan harrasta joten so what, sen ku vinoilevat.

Salilla kommentointia tulee kyllä harrastettua mut ainoastaan siinä tapauksessa jos huomaan et ny menee päin persettä koko touhu, muuten piän kyllä suuni visusti kiinni.

korvanapeista sen verran et ne ei päässä pysy ku korkeintaan liiman kanssa jos korvat ovat sitä mallia. Hanki kunnon kuulokkeet ni johan pysyy, kokemusta on.

Äänestä
  • senkun paranee päivä päivältä :)

    Oot ihan oikeassa siinä, että usein sauvojalle röhähdellään juuri sieltä terassilta, jonne kävely on todennäköisesti ainoa liikuntamuoto...

    Mä en myöskään ole koskaan salilla kommentoinut tai opastanut ketään, paitsi jos on kysytty. Jos ei nyt ihan vaarallisesti tee, niin minusta on hyvä, että tekee edes jotain ja edes jotenkin. Liian aktiivisella neuvomisella saattaa karkottaa harrastuksen parista sen, joka on pitkän pähkäilyn jälkeen voittanut itsensä ja päättänyt lähteä salille.

    Mä yritän löytää kuulokkeet, jos tuohon nokialaiseen sellaisia saa. Siihen saakka kuuntelen oikealla korvalla, jostain syystä siinä nappi pysyy, mutta vasemmassa ei.

    Äänestä

  • la.ra kirjoitti:

    senkun paranee päivä päivältä :)

    Oot ihan oikeassa siinä, että usein sauvojalle röhähdellään juuri sieltä terassilta, jonne kävely on todennäköisesti ainoa liikuntamuoto...

    Mä en myöskään ole koskaan salilla kommentoinut tai opastanut ketään, paitsi jos on kysytty. Jos ei nyt ihan vaarallisesti tee, niin minusta on hyvä, että tekee edes jotain ja edes jotenkin. Liian aktiivisella neuvomisella saattaa karkottaa harrastuksen parista sen, joka on pitkän pähkäilyn jälkeen voittanut itsensä ja päättänyt lähteä salille.

    Mä yritän löytää kuulokkeet, jos tuohon nokialaiseen sellaisia saa. Siihen saakka kuuntelen oikealla korvalla, jostain syystä siinä nappi pysyy, mutta vasemmassa ei.

    Ku vanha viini :) kuhan ei lopuksi muutu etikaks ;)

    Kyllä sitä on kommentteja kuullu monenlaisia sauvakävelystä, kaikki väliltä naurusta vittuiluun mut he vaan eivät ymmärrä kuinka hyvä liikuntamuoto se on. Mulle ainakin tekee niin jessuksen hyvää hartioille ku oikein kunnolla lykkiii menemään, porkat vaan ei meinaa kestää :)

    Juu kyl mie silloin vinkkiä annan salilla ku huomaan et ny on sen näköistä touhua et joku paikka hajoo tai et tuosta heiluttamisesta ei ole mitään hyötyä. Sen verran täytyy kuitenkin katsoa et onko toinen ihan tosissaa liikenteessä ja sellainen et vinkkiä voi antaa, kaikille ei parane mennä neuvomaan. Kokemusta siitäkin.

    Itse hankin juuri kännyyn noi halvatun bluetooth kuulokkeet ja täytyy sanoa et hitsin hyvät ku ei piuhatkaan ole häiritsemässä.

    Äänestä

.. seurustelleena tiedän, että fyysisyys voi muodostua turhankin tärkeäksi joillekuille, intresseistä toki riippuen. Ja sellainen tylsis on sitten tietenkin pakko jättää, jos ja kun kun "MÄ" korostuu liikaa.

Itse juoksen (ja oon juossut vuosia, satunnaisia taukoja lukuunottamatta) n. 30 km. minimissään viikossa. Omasta mielestäni toi on riittävää, vaikka toki saliharjoittelu (mitä kai pitäis taas aloitella) kruunaa asian. Pidän hyvänä juttuna liikkumista, mut fanatismi siinäkin on takapuolesta. Tyhmä ihminen voi tyydyttää liikkumisella niitäkin tarpeita, joita tuolla luonnollisella asialla ei tarvitsis tyydyttää. Jopa korottaa itseään naurettavaan ja pellemäiseen tapaan, et "hei, tälleen MÄ liikun ja et sun pitäis kans tälleen...".

Ehkä inhoan ruumiillisuuden ylikorostamista erityisesti siksi, että itse aikoinaan olin erityisen peiliin tuijottava tapaus. Nykyisen itseni mielestä vastenmielinen. Kaloritaulukot osaan yli kymmenen vuodenkin jälkeen ulkoa ja kaikki mahdolliset salitreenauksen muodotkin tunnen. Naistenlehtien "näin miellytät" läpälööpälle haluaisin lähinnä oksentaa.

Ei vähiten siksi, että olen kokenut myös juttuja, jotka laittaa em. mainitsemani narsismin automaattisesti kategoriaan Ö, eikä vähiten siksi, että oon huomannut viehättäväni vastakkaista sukupuolta ( ja/tai eniten itseäni, onneksi tietenkin) ihan samaan tapaan sitenkin, että painan 55/165, kuten 45/165 mitoissa.

Elämän realiteetit on muualla, kuin siinä miten joku liikkuu. Ei tarvinne erikseen kertoa, että idiootti täytyy olla sen, joka vaikkapa toisen sauvakävelyharrastukselle nauraa. Pääasia kai, että kukin liikkuu siten, että nauttii siitä.

Äänestä
  • Juttusi olisi voinut olla minun kirjoittamani.

    Mä osaan kyllä nykyään erottaa fanatismin itsestään huolehtimisesta, ja mulle se tarkoittaa myös liikuntaa. Valitettavasti vaihtoehdot vain ovat kovin vähissä, mutta sauvakävelyyn olen hurahtanut juuri sen tehokkuuden ja helppouden takia.

    Äänestä

Hyvä liikuntamuoto vanhuksille. Hienoa, että jaksat harrastaa. :)

Äänestä
  • Ja syvämietteinen intellektuelli ilme. Naisia varmaan riittää riesaksi asti :D

    Äänestä

yleensä ovat eläkeläisiä, jotka sitä "harrastavat." Oikeasti taitaa mennä niin, että luulevat näyttävänsä nuoremmilta kuin kävelykepin kanssa.

Äänestä
  • Miten niin ovat eläkeläisiä?
    Mä en henkilökohtaisesti tunne yhtään, ja lenkillä vastaansauvojista n. 90 prosenttia ovat suurinpiirtein ikäisiäni.

    Itse asiassa laji on varmasti hyvä myös varttuneemmalle, mutta jos ei ole aiemmin liikkunut yhtään, niin se saattaa olla liian rankkaa liikuntaa.

    Miksi laitoit 'harrastavat' -sanan lainausmerkkeihin?

    Äänestä

  • menee niin, et luulevat pysyvänsä pystös paremmin! Ja pysyvätkin! Ei sillkää asial ole mitään tekemistä ulkonäön kanssa.

    Äänestä

mielestäni kaikki kuntoilu on plussaa. ja jos jollakin on siihen jotain negatiivistä lisättävää on kyse vitunmoisesta idiootista tai hänen omasta saamattomuudesta. tohon toiseen väittämään olen ehdottomasti eri mieltä. olen noita saleja kymmenisen vuotta kiertänyt ja typerää käytöstä en vielä ole nähnyt. mikään ei ole niin terve ja helppo paikka treenata kuin miesten punttisalit(ei elixia, motivus yms.hinttisalit). porukka ei edes toisiaan huomaa...paitsi, jos meinaat rikkoa itsesi. jos haluat katsoa typerää pelleilyä, mee stadin elixiaan, kun mammat on siellä näyttäytymässä. monille sohvaperunoille se on kova paikka, kun itse ei pysty, sitten vittuillaan...tai sitten nää läskit hoitaa jonkun munanjatkeen.

Äänestä
  • Olen juu kuullut Elixiasta samanlaisia kokemuksia myös muilta :)

    Silloin kun vielä kävin, kävin City Gymilla ja Puistola Gymilla, kivoja saleja molemmat.
    Mutta mulle riittää ihan hyvin myös uimahallin tai duunin sali, jos niikseen tulee.

    Vuosisopimussaleille mua ei saa, varsinkin kun nykyään pääsen käymään niin harvakseltaan.

    Pikkutyttönä olin isän mukana BBC:llä, ja siitä on mun mieleen kuva "oikeasta" salista jäänyt vähän erilaisena kuin jotkut Motivukset tai Elixiat... Eipä silti, en ole kummallakaan käynyt treenaamassa, joten ei varmaan pitäisi sanoa mitään.

    Äänestä

kyseistä hommaa sellaisen vetäjän johdolla, että hapenottokyky oli koetuksella rankoissa ylämäissä, joissa piti vielä loikkia vähän kuin murtsikassa ylämäkiä mennessä, enkä mä ainakaan nauraisi, helkkarin tehokasta liikuntaa.
Toki se on huvittavan näköistä, kun sitä tehdään ihan väärin, vaan heiluttelemalla porkkia eteenpäin.

Äänestä
  • Porkkien heiluttelu miten sattuu.. kylläpäs naurattaa..

    Äänestä

  • taas kerran kirjoitti:

    Porkkien heiluttelu miten sattuu.. kylläpäs naurattaa..

    kun joku meni niillä tökkimillä lidlin ovesta sisälle :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


la.ra kirjoitti:

Kerroin tänään eräälle harrastavani sauvakävelyä, ja mitäs tämä iiskotti tekee? Repeää räkäiseen nauruun!
Eikä ollut eka kerta.

Mikä siinä, että joku tosissaan haluaa pysyä suht.koht. kunnossa tekemällä jotain todella tehokasta, on niin naurettavaa?

Oma lukunsa ovat myös ne MIEHET, jotka kokevat oikeudekseen kommentoida ja opastaa naisia salilla. Ja täysin aiheetta vieläpä.

Ei mua haittaa, jos sauvakävelyharrastukseni tuottaa jollekin iloa, mutta ihmettelen mihin se perustuu.

prkl

P.S. Jos jollakulla on kertoa niksi, miten korvanapit saa pysymään korvissa, joissa korvanapit eivät pysy, niin kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu