Tossa äsken huomasin erittäin inhottavan asian ja oli pakko tulla tänne sydäntä purkamaan.. poistin tuossa noin 1kk sitten ensimmäisen kerran tuossa nenän alla olevat kiusalliset karvat. Ne ovat piinanneet minua jo monia vuosia! (olen 22-vuotias) ja nyt vasta ensimmäisen kerran uskalsin poistaa ne koska pelkäsin niin kovasti sitä että karvoista tulee paksumpia ja kasvaa inhottava sänki. poistin karvat weetin kasvoihin tarkoitetuilla kylmävahaliuskoilla.. olen tehnyt sen nyt kaksi kertaa ja joudun kuitenkin nyppiä niitä vähäsen joka päivä!!! ja ne ovat vieläkin tummempia kuin ennen!! olen niiin masentunut asiasta, kun tiedän sen piinaavan minua koko loppuikäni! haluaisin nyt kuulla mielipiteitä ja keinoja karvojen pysyvään poistoon kohtalotovereilta. auttakaa.. purskahdin äsken pieneen itkuun kun huomasin asian. kokemuksistanne olisi suuri helpotus minulle.
Naisten "viikset"
10
7024
Vastaukset
- ne pois
Jos karvat on riittävän tummat, niihin tehoaa laser. Mutta kun puhut vain viiksistä, halvemmaksi tulee neulaepilaatio. Kysypä kotipaikkakunnan kosmetologeilta tekevätkö he neulaepilaatiota. Mutta siinäkin pitää löytää taitava ja tehokas neulan käyttäjä että karvat poistuvat lopullisesti. Hoitokertoja tarvitaan useita 4-6 viikon välein, mutta joka kerralla karvat vähenee kunnes ne ovat hävinneet lopullisesti. Minullakin on enää vain yksittäisiä karvoja ja perjantaina menen taas kosmetologille.
- nella789
oon just tänään tänne kirjautunu apua hakemaan...
ja oon lukenu muitten ongelmatki ja saanu vinkkejä,mutta kaipaisin lisää tietoa!!!
esim kuinka hyvin tää neula juttu toimii???
- mkaa
moi!! juu mäkin olen poistellu kans ylähuuli karvoja vahaliuskilla sekä nyppiny pinseteillä.tuota onko sulla muualla kasvoissa karvoja?
- viiksekäs
minulle ihan kosmetologi ehdotti hieman tummien viiksikarvojen poistoa,vahaa käytti. monilla naisilla kasvaa näkyvää karvoitusta ylähuulen päällä. et ole ainoa!!!! miten tyhmä ihminen voikaan olla!!
- .......
Tuskin on ainoa, mutta ymmärrän hyvin, jos sellainen asia kiusaa..itse olisin aivan paniikissa. Joten turpa rullalle vain, ei tässä haukkuja tarvittu vaan apua ongelmaan..-.^
- poika22v
Hitsi että oon kateellinen teille viiksivalluille! Mä oon jätkä ja 22v eikä kasva parta eikä viikset. Karvotus muutenkin heikko ja karvat vaaleita. Hiukset kuitenkin todella paksut. Ton heikon karvankasvun lisäksi oon siroluinen ja perse on muijamainen, eli taitaa olla testosteronin puutetta mulla. No, sentään kivekset toimii jotenkin, on mulla 1,5-vuotias poika :D
Mä ottaisin mielelläni vastaan sun mieshormonis, voisin vaihtokaupaks antaa sulle ylimääräset naishormonini. Silloin mä voisin elää miehenä ja sä voisit elää naisena.
Älä suutu tästä tekstistä, emmä väitä ettet sä olis nainen (tai että mä en olisi mies), onhan sul pimppa ja mul penis. Muijil joil on paljon mieshormonia on yleensä isot häppärit (ja mahdollisesti klitta), oon huomannu. Toisaalta se että on pieni ja siro tyttö ei takaa sitä että olisi pieni ja "nätti" pimppa. Koskaan ei voi tietää miltä kadulla vastaan tulevan tytön pimppa näyttää, mutta vartalotyyppi saattaa antaa jotain osviittaa.
Ohops, nyt eksyin vähän asiasta. Ikävä toi sun ongelmas. Mun tädillä on ihan järjetön parrankasvu, pahempi kuin useimmilla miehillä. Kun se ajelee aamusänkensä niin täysin valehtelematta tai liioittelematta 3 tunnin päästä sil on taas sänki. Se herättää mussa väkisinkin hieman kuvotusta mutta myös sääliä. Vaikea elää tollasen ongelman kanssa. Onneks on laser-hoidot sun muut olemassa, että ongelmasta voi päästä jos säästää vähän rahaa. Toivottavasti pääset pian piinastas. Kaikkea hyvää sulle!- Se siitä
Minulla ja tyttärellä ja pojan tyttärellä sekä myös edes menneillä mummollani ja omalla äidilläni sama ongelma. Näin se ikävä kyllä jatkuu geeneissä.
Tyttäreni poikaluokkakaveri oli sanonut hänelle 15-vuotiaana:"Sullahan kasvaa viikset." Tyttäreni naseva vastaus oli silloin ollut: "Joo, mut sulla ei."
Pojan pilkanteko lakkasi siihen!!!
- sähköparrannajokonetta.
Koska karvat kasvavat kuitenkin,nyppimällä,niin eikö helpompaa ole sähköparrannajokone,tai ehkä kainalokarva-kone.On myös nestemäisiä karvanpoistajia,jos niiden joukosta löytyisi se oikea?
- xyx
Minulla sama ongelma. Lisäksi karvoja kasvaa leuassa. Musta tuntuu, että karvojen poistaminen vahalla ja nyppimällä vain lisää niiden kasvua. Lisäksi hormoonitasapaino kannattaisi ehkä tutkituttaa, jos on vaikka miessukuhormoneja tms. liikaa.
Missä asut? Ainakin suurissa kaupungeissa(mm. Helsinki,Turku,Lahti,Tampere)on kosmetologeja, jotka poistaa sähköisesti karvoja. Taitaa olla ainut keino enää siinä vaiheessa kun ovat villiintyneet.Tsemppiä, olen itsekin monet itkut asiaa päihkäillessäni itkenyt. - arska
Ei se haittaa Italialaisilla naisilla mm on tunnetusti kova karvankasvu. Miehet tykkää....ainakin jotkut..jos vaikka tulisi uusi muoti juttu kun antaisit kasvaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698