Kuukausi sitten Helsingissä mummo osti 2000-mallin hyväkuntoisen perusmallin Fiat Bravan Delta-autosta 8900 eurolla. Hän antoi vaihdossa vuotta uudemman ja hyväkuntoisen perusmallin Fiat Punton ja sai siitä vaihdossa 3100 euroa. Mummo maksoi välirahaa 5800 euroa. Molemmilla autoilla on ajettu noin 60 tuhatta kilometriä. Tämä kokemus on totisinta totta. Oliko hyvä kauppa mummolle?
Mummo osti auton Deltasta
Mitä sanot?
134209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
otetaan saman arvoiseen autoon viisi tonnia väliä ja myydään vaihdokki viiden tonnin voitolla. hyväuskoiset mummelit on kaikkein helpoimpia jymäytettäviä.
Kuka HULLU maksaa 7 vuotta vanhasta Stilosta lähemmäs 9000 euroa, kun todellinen myyntihinta huitelee suurinpiirteinen välillä 5000-6500 eur.
Vanhimmat stilot ovat nimittäin vasta 5-vuotiaita.
Ootko "mummo"? :)
EI SE OLE HULLU JOKA PYYTÄÄ VAAN SE JOKA MAKSAA!
HAKEKAA MUMMO HOLHOUKSEEN ENNEN KUIN TÄRVÄÄ
KAIKKI PERINNÖT!
Mitä meistä mutta mitä pappa sanoo?
Tuohan on järkyttävää huijaamista!
jos se punto on ollut ehjä peli niin itsekin omaisena alkaisin kysymään asian perään tai laittaisin mummon kysymään itse.
Näinköhän koko juttu on edes totta? Mahdollistahan se toki on.
8te saa jo 2003 mallisen Stilon.
Brava on Max 5te.
Voi mummo parkaa, toivottavasti Brava toimis edes vähänaikaa!!!
Mummojen ei kannata mennä Deltaan. Ei kyllä kenenkään muunkaan.
Tuohon stooriisi nyt ei usko Erkkikään. Miksi mummosi halusi vaihtaa vanhempaan autoon?
Toisekseen, tuskinpa kyseisellä yrityksellä olisi tällaisessa tapauksessa näppinsä pelissä vaan yksittäinen henkilö (myyjä) siinä pelaisi euroja pussiinsa.
Jos et usko. Brava on aina kätevämpi viisiovinen, kun taas Puntoja on myös kolmeovisina. Joskus myös vaihtelu virkistää.