Jos olen kipeänä, soitetaan ja kysytään onko ruokaa, tarvitseeko käydä kaupassa jne., ovat oikeasti kiinnostuneita/huolestuneita. Ja kaikki muutkin asiat, jos vaikka hakee opiskelupaikkaa, uutta työpaikkaa jne. tukevat ja ovat kiinnostuneita. Eivät kuitenkaan "tunge nokkaansa joka paikkaan". Viikottain pyydetään käymään. Syntymäpäivä muistetaan. Ja jokaisella on joku osa-alue, jonka osaa hyvin ja aina voi kysyä neuvoa/apua. Totta kai myös itse pyrin olemaan apuna ja tukena mahdollisimman paljon. Myös ei voi sanoa ja siitä ei loukkaannuta. Joskus tuntuu, että ovat liiankin kilttejä ja yritän välttää, etten käytä tätä kiltteyttä hyväkseni. Toki ihmisillä on ärsyttäviäkin piirteitä, mutta kun koko ikänsä näiden ihmisten kanssa elänyt niin nekin osaa hyväksyä. Isovanhemmat ovat jo kuolleet ja muut sukulaiset asuvat kaukana, mutta heidänkin seurassaan viihtyy silloin harvoin, kun tavataan.
Aika hurjalta kuulostavat nuo jutut tuolla suku on pahin puolella. Aika useasti tuntuu riidat johtuvan rahasta. Odottavatkohan ihmiset vähän liikaa? En minä ainakaan oleta, että sukulaiseni antaisivat minulle rahaa tai kallita lahjoja. Jokainen vastaa omasta toimeentulostaan itse ja myös päättää omasta rahankäytöstään itse. Kyllä välittäminen ja neuvominen ja esim. auttaminen muutossa, autokyyti joskus yms. (auttamisessakin on tietysti rajansa, automekaanikon ei tarvitse ilmaiseksi aina korjata sukulaisen autoa tai remonttimiehen remontoida asuntoja)ovat paljon tärkeämpiä.
Mulla on kanssa kiva suku
2
1175
Vastaukset
- Jatka samaan malliin!
Sama homma mulla. Ja kiva näin (kun toisin päin :) )
- Sukuunsa suden pennut tulevat
Vuosien saatossa sukulaisille tulee aina joskus kinaa, väärinymmärrystä ja suoranaisia riitoja.
Perintöasiat ovat käsittääkseni suurin syy siihen, että välit joksikin aikaa saattavat viiletä, jopa mennä katkolle.
Itse olen hyvin skeptinen silloin kun kuulen jonkun hehkuttavan kuinka hyvä ja kiva suku hänellä on.
Kyseessä on aina vuorovaikutus ja nk. kemioiden yhteen sopivuus.
Kuten työyhteisössä, niin sukulaissuhteissakin joku serkku, eno, täti, tai sisar, on "helppo" ihminen, rauhaa rakastava, ja kokee kiivasluonteisemman lähisukulaisensa seuran rasittavana ja ahdistavana.
Mielestäni tällä Suhteet ja tunteet - palstalla on hyvä saada myöskin tuulettaa, eli purkaa suruaan ja pahaa mieltään sukulaisten aiheuttamien loukkausten ilmaisuun.
Joku sanoi, että hurjalta kuulostavat nuo sukulaisten toisiaan ruotivat kirjoitukset, mutta eikö totta, että kiltti ja hyväkin, sukuaan kehuskeleva, lukee mielellään "kauhujuttuja" hankalista sukulaissuhteista.
Taidamme olla kaikki ainakin jossain määrin sensaationälkäisiä.
Ainakin harmoonisessa perhe ja sukulaisyhteisössä elävä voi pikkuisen röyhistellä rintaansa: "ei meillä tuollaista ole."
Kuitenkin kun tarkemmin ajattelee, niin eiköhän sitä ole ja joskus ollut. Ainakin niitä luurankoja siellä kaapissa:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,713515Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt152664Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242247Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod112233Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052167Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992131Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1072063MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141905Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5991897Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673