miten raskaustesti tehdään?

elikkä. Kysyisin niin perusasiaa että miten tehdään raskaustesti. Olen vasta täyttäny 18 ja voi olla hassua etten tiedä. Mutta nyt kun pitäisi tehdä ja jos hakisin sen apteekista ja näin. TIedän kyllä että ohjeista voi lukea mutta olisi kiva tietää näin etukäteenkin jotain. Anteeksi tyhmyyteni mutta kun aikaisemmin ei oikeesti ole ollut tarvettakaan tietää...
245820
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Sieltä se miulle on ainakii selvinny. Ja jos ikinä oot mitää leffoja kattonu missä tehää kotiraskaustestiä, ni samalla tavalla siis.

Tosin mie aikoinani pissasin purkkii ja siitä sit kaavoin sen tikun päälle. Ja sit vaa oottelin sen ajan mitä ohjeissa sano ja positiivinenha se oli.

Äänestä
  • ku se oli positiivine?

    Äänestä

  • tietämätön...sori kirjoitti:

    ku se oli positiivine?

    Osta apteekista raskaustesti. Odota seuraavaa aamupissaa (tosin ei nykyisin vältämätöntä, mikä pissa vaan käy)

    Istu pöntölle jalat auki ja tähtää testipuikon päähän. (Ota testistä ensin korkki pois). Sekunti pissausta riittää, mutta pidemästä ajasta ei ole haittaa.

    Laita korkki takaisn kiinni ja odota ohjeen vaatima aika. Lue ohjeesta ETUKÄTEEN huolella, mitä puikon ikkunassa kuuluu näkyä tapauksissa RASKAANA/EI RASKAANA. Ei tule turhia paniikkeja.

    Jos testi on positiivinen, soitat oman alueesi äitiysneuvolaan ja kerrot juuri tehneesi positiivisen raskaustestin. Sinulle annetaan aika, jolloin menet neuvolaan ja raskaus todetaan varmaksi ja katsotaan kuinka pitkällä se jo on.

    Siinä se. Jos raskaus on vanhemmille tivottu, kääri testipuikko lahjapaperiin ja anna isälle lajaksi. Menkää aina neuvolaan yhdessä.

    Äänestä

  • tietämätön...sori kirjoitti:

    ku se oli positiivine?

    Tai oikeestaa soitin terveyskeskukseen ja sit ne laitto verikokeisiin ja käskivät soittaa neuvolaan.

    Se vähä riippuu mitä haluu. Meillä ei sillo ollu ees sellast vaihtoehtoo ko abortti. Laps tuli ja nyt se on jo 6v.

    Äänestä

  • tietämätön...sori kirjoitti:

    ku se oli positiivine?

    varmaan pasko housuunsa perkele -_-

    Äänestä

Mene jonnekki ostaa spermaaa työnnä sitä sinne. Oot ainakin raskaana. Tee sit vaik abortti esim.. :)

Äänestä

Riippuu testistä; katsos kun niitä on erilaisia (liuska, kasetti, puikko). Paketissa on ohjeet, mutta perusidea on se, että pää kastetaan tavalla tai toisella virtsaan ja kaksi viivaa tarkoittaa plussaa.

Äänestä

Tuskin aloittaja kaipaa enää infoa, aloitus on v-07!!

Äänestä
  • entäs sitte vaik siit on aikaa joku muuki voi lukee näitä... OMG.

    Äänestä

  • Q"WERTYU kirjoitti:

    entäs sitte vaik siit on aikaa joku muuki voi lukee näitä... OMG.

    vittuun 6 luokkailainen paska-aura

    Äänestä

tehkää kunnon pornoa niin se siitä ja tehkää myös ryhmä sexiiiiiiiiiiiiii

Äänestä

oon vast 14v mutten käytökselt mikää kakara,tuntuu mahasta mikä tuli yllättäin,,et jumalauta oon paksuna! enkä kestäisi synnytystä..enkä muutenkaan vielä voisi yms..teen testin vasta ensi viikolla:) mutta kuinka pitkälle abortin voi tehdä???

Äänestä
  • onko lapsi jo tullut??

    Äänestä

Aina sinne 20. viikolle

Äänestä
  • Keskeytys tulisi tehdä ennen 12 raskausviikkoa. Myöhemmin tarvitaan erityislupa.

    Äänestä

  • Miksi vastata viestiin joka on vuodelta 2011??

    Äänestä

  • ................ kirjoitti:

    Miksi vastata viestiin joka on vuodelta 2011??

    No etköhän sä just itse parhaillasi kirjoittanut tänne kommenttisi? :'DD

    Äänestä

Kannattaa pissata kertakäyttökuppiin tai johonkin semmoseen ja kastaa sitä testiä sinne. Helpompaa ku tähätä sitä sinne hiton suihkuun.

Äänestä

En tiedä olenko raskaana koska en ole aijemmin ajatellut asiaa kun vasta sitten yks luokka kaveri sano ihan läpällä että ootko raskaana ja sanoin en. Mutta sitten kun koulu oli loppu aloin miettimään sitä ja minun maha olikin jo aika pyöreä. En haluaisi välttämättä tehdä raskaustestiä koska jos ostan sen apteekista niin myyjät voivat ihmetellä sitä koska olen niin nuori tai että se näkyisi jossain tiedoissani nii en halua että äitini saisi tietää jos olen raskaana.

Äänestä
  • En olekkaan raskaana

    Äänestä

Olen vasta 14 ja oon raskaa oon kertonu jo mun poikaystävälle se oli kyl ilone mut en oo viä valmis äidiks. Saako alle 18 v tehdä abortin ilman että vanhemmat tietää?

Äänestä
  • saa tehdä :) ite kans tulin raskaaks 14vuotiaana ja kouluterkan kautta sain apua abortin tekemiseen

    Äänestä

  • hehyhjiuytf kirjoitti:

    saa tehdä :) ite kans tulin raskaaks 14vuotiaana ja kouluterkan kautta sain apua abortin tekemiseen

    Ok

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön... sori kirjoitti:

elikkä. Kysyisin niin perusasiaa että miten tehdään raskaustesti. Olen vasta täyttäny 18 ja voi olla hassua etten tiedä. Mutta nyt kun pitäisi tehdä ja jos hakisin sen apteekista ja näin. TIedän kyllä että ohjeista voi lukea mutta olisi kiva tietää näin etukäteenkin jotain. Anteeksi tyhmyyteni mutta kun aikaisemmin ei oikeesti ole ollut tarvettakaan tietää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu