Hei,minulla ei ole lainkaan näläntunnetta ja ruokahaluni on olematon.Miten saisin aineenvaihduntaani potkua? Auttaisiko vedenjuonnin lisääminen? Juon päivässä yleensä vain kaksi lasia vettä eikä minulla yleensä edes ole jano.juon myös kaksi kuppia kahvia,mutta eikös se olekin niin että kahvi poistaa nesteitä? minulla on säännöllinen ruokarytmi.Vastauksia kaipailen kovasti olisi ihanaa kun olisi joskus nälkä tai mitään mielitekoja ruokaan liittyen.Kiitos jo etukäteen!
NÄLKÄ
poissa on
3457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
että sulla on aineenvaihdunta menny aika säästöliekille. Jos syöt säännöllisesti, 2-3 tunnin välein, ei pitäisi ollakaan nälkää, mutta jos ei pidempikään aika ilman ruokaa tuo nälkää, on varmaan siitä säästöliekistä kyse. Syö useammin ja enemmän kaloreita. Normaalin sisätyössä olevan naisen kuuluisi saada 1800-2000 kcal päivässä.
Jos et juo, se myös hidastaa aineenvaihduntaa. Kokeile juoda esimerkiksi sitruunamehulla maustettua vettä.
Ehkä kannattaisi laskea peruskulutus kokosi mukaan esim. osoitteessa www.kalorilaskurit.fi ja sitten syödä sen mukaisesti.
Voi tosin olla että kohdallasi tuollainen keskiarvoihin perustuva laskelma ei päde, koska energiankulutus on yksilöllinen. Voi olla että yksinkertaisesti kulutat mojovasti vähemmän energiaa kuin muut ihmiset, ja syöt kulutukseesi nähden sopivasti. Mutta jos painosi putoaa jatkuvasti, on sinun syötävä. Jos et saa ruokaa alas riittävästi, mene lääkärille. "Nälkäkeskuksessasi" on silloin jotain vikaa, jos kehosi huutaa energiaa mutta et koe tarvetta syödä. Silloin kyse on jo vakavammasta.
Moni ihminen elää nestehukassa, sitä itse tietämättään. Ihmisen keho sopeutuu nestehukkaan helposti. Kokeile juoda enemmän vettä, 8 lasia päivässä. En suoraan sanottuna usko että se vaikuttaa näläntunteeseen, koska veden kulku elimistössä toimii hiukan eri tavoin kuin energian eli ruoan.
minulla on reilut kymmenisen kiloa ylipainoa, vaikka syönkin aika vähän ja terveellisesti (ainakin omasta mielestäni). liikun tunnin päivässä.voiko lihavuuteni johtua liian vähästä syömisestä?