kansanmusiikkia? Pääkaupunkiseudulla...
missä
6
779
Vastaukset
- Akantekele
Muistelisin kuulleeni, että Sibeliusakatemiassa voisi opiskella kansanmusiikkiakin.
- mutta entäs
ennen akatemiaa? Sinne ei noin vain sisään marssita...
- rapu
mutta entäs kirjoitti:
ennen akatemiaa? Sinne ei noin vain sisään marssita...
Kansanmusiikkia voi opiskella jo pienestä 3-4 vuotiaasta asti Näppäritoiminnan kautta, joita ohjaa Mauno Järvelä & kumppanit. Kesäisin kursseja monilla paikkakunnilla Suomessa ja talvisin mm. Perhonjokilaakson Kansalaisopistossa (Kaustinen, Veteli ym.). Peruskoulun jälkeen mm. Ala-Könni opistossa Kaustisella, Keski-Pohjanmaan Konservatoriossa Kokkolassa ym. Jyväskylässä ainakin opetusta.
- vilkaista ihan
vain niin ammattikouluissa (muusikkolinja) siellä pystyy opiskelemaan kansanmusiikkia, samoin AMK:ssa. Musiikkilukioissa pystyy opiskelemaan kansanmusiikkia ja samoin musiikkiopistoissa.
- annastuuna
Eikös teillä siellä toimi aivan mahtavan kuuloinen kansanmusiikkiopisto?! Ohjelmaa olen aina kaihoten katsastellut - hyvät opettajat näyttää olevan. Käsittääkseni toimii niin kuin kansanopisto, eli avoin kaikille.
Ja jos malttaisit lähteä hieman kauemmaksi kalaan, niin voin lämmöllä suositella Joensuun konservatorion kansanmusiikin osastoa; todella korkeatasoinen opetus, antaa eväitä vaikka mihin asti jos vaan jaksaa ja on asiasta tosissaan innostunut.
Tietysti sulla on aina sekin mahdollisuus, että etsit itsellesi sieltä sibiksen kautta yksityisopettajia, mutta toki tuollaisissa kursseissa/kouluissa on aina paljon hyviä puolia.- opetetaan
Karjala-talolla Helsingissä opetetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283376- 973176
- 763014
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim702938"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532881Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862648- 352470
- 572331
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432185- 321953