Mulla ollu kynsivallin tulehdus viime marraskuusta asti. Antibiootteja syöny pari kuuria ja aina helpottaa, mutta sitten uusiutuu vaikka kuinka yrittää desinfioida ja puhtaana pitää. Nyt se on jo krooninen tulehdus ja ei näytä paranevan.
Onko kellään ollu vastaavaa tautia ja miten selvisit siitä?
Onko kellään ollu vastaavaa tautia ja miten selvisit siitä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
mulla oli jatkuva tulehdus varpaankynnen vieressä. se ei asettunut muuten kuin ns. kiilaresektiolla eli kynnestä leikattiin puudutuksessa kiila sivusta pois. kannattaa mennä lääkäriin ja ehdottaa tätä.
Joo mulla tehtiin tuo leikkaus viime vuonna armeijassa. Pitkään pysyin hyvänä mutta nyt on taas tulehtunut. Meinaa ottaa pattiin tää tällanen. Ku ei oikee tiiä et mitä tän kanssa tekis. Iso varvas on ihan hemmetin kipee. Vaivaa minulla on ollut jo usean vuoden ajan. Antibiootteja syönyt ja kerran jopa koko kynsi poistettu. En tiedä mitä tekisi. Onke kenelläkään ideoita?
Minullakin isovarpaan kynsivalli tulehtui vähän väliä kunnes kyllästyin ja menin leikkaukseen missä leikattiin pala kynnestä. Leikkauksesta kulunut 9 kk ja nyt varpaassa taas pientä tulehdusta ja kipee on. Harmittaa niin pirusti. Ei millään viittisi mennä uudestaan leikkaukseen.