Kultasormuksen arvo?

InfraZ

Sain perhetutulta laatikollisen kaikenlaista enemmän ja vähemmän arvotonta krääsää. Seassa oli likainen ja kulahtanut sormus, jonka meinasin ensin heittää pois mutta päätin kuitenkin puhdistaa ja kiillottaa sen.
Sormuksen sisäpinnassa näkyy merkinnät 18K ja 750, jotka herättivät mielenkiintoni. Kyseessä on siis 18 karaatin kultasormus..?
Sormus on painava ja melkoisen iso, näyttää "käsintehdyltä" eli jonkun kultasepän tekemä.
Kiinnostaisi tietää minkä arvoinen sormus on.
Ajattelin käydä läheisessä koru / kultaliikkeessä kysymässä heidän mielipidettään, mutta osaavatko siellä arvioida korun arvoa tietämättä sen historiasta sen enempää?

Laitan pari (huonoa) kuvaa, jotta näette minkälaisesta rinkulasta on kyse:

http://img295.imageshack.us/img295/8308/dsc00204so8.jpg
http://img247.imageshack.us/img247/2402/dsc00203fd2.jpg
http://img262.imageshack.us/img262/6681/dsc00202fb8.jpg

6

3241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • InfraZ

      Kuvat eivät näköjään toimi jostain syystä.

      • antavat

        ilmaiseksi noin arvioita ja ainakin maksusta tarkkoja.


      • InfraZ
        antavat kirjoitti:

        ilmaiseksi noin arvioita ja ainakin maksusta tarkkoja.

        Siispä sieltä kyselemään!


    • pientä ensimakua

      Jos sormus on jotain tunnettua merkkiä ja jos siinä ei ole kaiverruksia niin siitä saattaa saada jotain. Enemmän jos ottaa rahalla itselleen ko firmasta tuotteita. Muuten hinnoitellaan romukultana ihan grammoina.

    • kellokonkari

      Sormuksen tekijästä en osaa sanoa muuta, kuin että on istunut vankilassa kun on tuon sormuksen laakeripronssista viilannut.
      Tekijäleimaa siitä ei löydy, eikä tarkastusleimaa ja painoakin on sen verran että voi olla varma sen olevan umpitavaraa. Ota luuppi silmään ja näet viilan jälkiä "kuvaruudun" ympärillä, sillä sieltä eivät malta eivätkä osaa kiilloittaa.

    • JÄBÄ

      itselläni on samain lainen sormus mikä kuvassa näkyi ja siinä oli samat leimat sain sen isältäni ja hän sanoi sitä täysin arvottomaksi itse päätin silti ottaa sen ja joku paiva käydä kulta sepältä kysymässä onko se todella arvoton vai voisiko siita muutaman huntin jopa saada

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      200
      5199
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      4974
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      11
      4368
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2007
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1751
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      68
      1589
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      11
      1382
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1255
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1245
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1075
    Aihe