Minkä määrittelet lyhyeks naiseks.Mä 165cm tiiä sit oonko nin pitkäkään vai lyhyt.
Pitkät naiset
Nimetön
171784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
No, musta sellanen 170cm /- pari kolme senttiä on keskimittanen ja siitä lyhemmät on lyhyitä ja pidemmät taas pitkiä. Mut se on vaan mun mielipide, ja siihen ehkä vaikuttaa se et oon ite pitkä nainen. Mallin mitoissa siis. ;) Heh.
taitaa olla suomalaisten naisten keskipituus just tuo 165 cm.
Ihmisten keskipituus on noussut ajan kuluessa. Nykyään on paljon enemmän jo pitkiä naisia ja myöskin todella pitkiä miehiä. Itse en koe edes olevani kovin pitkä nainen, sillä tunnen muita naisia, jotka ovat vielä minuakin pidempiä. :)
Niin no tuo aloittajan pituus 165 taitaa olla suomalaisten naisten keskipituus, tosin jonkin tilaston mukaan se on 167 ja nykyään tulee ihmisistä yhtä pitempiä.
Itse 170..tanssin juuri baarissa itseni pituisen kanssa ja tämän mielestä olin pitkä..joten taitaa riippua siitä millainen tappi mies itse on;D Hieman yli 180 centtisten miesten mielestä olen yleensä normipituinen...
Näin lyhyenläntänä miehenä (180 ) jopa hieman pelottaisi lähestyä 178cm naista. Oletko huomannut jotain efektiä vonkausyrityksissä pituutesi vuoksi?
kysynytkään. olen itse 173 ja jos laitan korkkarit jalkaan baariin, niin kysyntä on selvästi laimeempaa kuin matalapohjaisilla kengillä. hassua mutta ihan totta. korkkareilla olen lähemmäs 180 ja silloin vain pitkät miehet uskaltavat lähestyä.
Mystistä touhua. Jostain syystä lyhyet ja sirot naiset kiinnostavat enemmän kuin pitkät. 170 rupeaa olemaan ainakin itselläni rajana.
Itse olen kuullut että suomalaisten naisten keskipituus olisi 163,5 cm, eli aloittaja olisi vähän keskimittaa pidempi. Lisäksi olen kuullut että suomalaisten keskipituus ei ole enää kasvussa koska ravitsemustaso on ollut jo vuosikymmeniä hyvä.
Eipä tuolla baareissa ihmisillä tunnu paljon pituus haittaavan (kaikkia ainakaan). :D Sillä ei ole yksi tai kaksi kertaa kun lyhyemmät (jopa todella paljon/selkeästi lyhyemmät) miehet on tulleet iskemään. Sitten saa vain itsekseen naureskellä että mitähän niilläkin liikkuu päässä. Siis kun itse en "huolisi" itseäni lyhyempää miestä. Mutta tietysti alkoholilla on osuutta asiaan, tuskin muussa tilanteessa tulisivatkaan... Ja toisaalta en katso pahana jos mies on samoissa mitoissa kanssani, siis vaikkei olisikaan selkeästi pidempi. Kunhan ei "päätä lyhyempi" ole. :)
No usko tai älä, mutta maailmassa on vielä niitäkin naisia,
joille miehen pituus ei ole kaikki kaikessa :)
Ehkä niiden lyhyiden miesten päässä siis liikkuu se, että jos
muuten synkkaa hyvin, niin se pituus ei heti ole tutustumisen esteenä.
Uskovat näköjään väärin, kun heille naureskelet? Ei kai siinä
mitään nauramista ole? Sanot vain etteivät ole sinun makuusi ja
toivotat hyvät illan jatkot. Enhän minäkään edes omassa
mielessäni naura niille jotka eivät minua miellytä, mutta
silti yrittävät. Kai heillä on ihan samanlainen oikeus
jutella ihmisille kuin muillakin?
No jooh. Itselläni on ehkä vähän vaikea suhteutua tuohon,
koska itse en ole koskaan ymmärtänyt näitä "sääntöjä",
joiden mukaan nainen ei voi edes katsoa miestä päin jos hän
ei ole 15cm pidempi. Itse olisin ainakin menettänyt monta
mahtavaa
tuttavuutta, jos olisin kovin ehdoton ollut juttukumppanieni
suhteen.
sinun pituisilla miehillä. pitkät miehet taas tuntuvat olevan kiinnostuneita pitkistä naisista. eli kun heitän ne korkkarit jalkaan, niin suhteellisesti enemmän on pitkiä miehiä kimpussa ;) lyhyemmät eivät lähesty niinkään. ilman korkkareita taas tulee iskuyrityksiä kaiken mittaisilta miehiltä.
No johtuisikohan siitä, että miesten päähän on taottu, että
nainen haluaa miehen olevan sen 15-20cm pidempi? Ehkä lyhyemmät
miehet eivät siksi sinua korkkarit jalassa yritä iskeä?
Turhaa työtä, jos nainen kuitenkin antaa heti pakit.
Niin no se nyt on jotain tuon 163,5-167cm:n väliltä, riippuu lähteestä. Voi olla totta ettei keskipituus ole kasvussa. "Nykyisin suomalaisen miehen keskipituus on 180 cm ja naisen 166 cm." -on viimeisin väite mistä olen lukenut.
mun nykyinen exä aikoinaan valitteli mun lyhykäisyyttä..olen 165 ja se on 185...no niiden vuosien jälkeen en ole eroon lyhyystraumastani päässyt..kiitos exäni ! Sisimmässäni tiedän etten ole pituuteeni syyllinen..mutta jos toinen jankuttaa vuostolkulla niin vähemmästäkin sitä tule aivopestyksi ja nykypäivänä yritän kovasti päästä siitä asiasta eroon..niinkuin monesta muustakin joissa en ollut hyvä !
...ja aina tuntenut itsensä tosi pitkäksi. Mun ystävistä ja työkavereusta kaikki pyörii ton 165 ympärillä, olo on tosi pitkä:(
itseään huomattavasti lyhyempäiä miehiä.
Esimerkiksi tässä tapauksessa ei varmaankaan ole kyse siitä, etteikö olisi ollut ns. vientiä. Saattaa olla, että on useammankin mittaisia miehiä ollut tarjolla.
http://us.imdb.com/gallery/mptv/1091/Mptv/1091/0959_2095.jpg.html?hint=nm0690638
Esiemerkkejä löytyy lisääkin, niin mailmalta kuin kotimaastakin;-)
olet normaalipituinen :)
Itse olen 177cm, nuorempana häpesin pituuttani kun olin muita paljon pitempi.
Nykyään en ajattele asiaa niin kauheasti ajattele.
En kyllä korkokenkiä käytä. :) Oma mies on pari senttiä lyhkäsempi vielä, ja hän ei pidä mua sentään erikoisen pitkänä. :)