saksa kärryn kilometrit

täällä hehkutetaan että saksalaiset autot on vähän ajettuja, kymmenen vuotta vanha iso diesel auto ja 60000 mittarissa, ja saksassa ruuvaus ei ole laissa kiellettyä, maksaa 50-100 euroa kilometreistä riippuen ja auton arvo nousee, eli autot on tosiaan vähän ajettuja???
81861
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

saksassa ajetaan autoilla vähemmän kuin suomessa. 11 - 23 tkm/vuosi, tuohon haarukkaan mahtuu saksan autoista valtaosa - on tukittua tietoa TÜV:ltä.
Pidähän hyvä huoli omista ruuveistasi jatkossakin..

Äänestä

10 vuotiaat ovat Saksassakin keskimäärin enemmän kuin 60000 km ajettuja, (yleensä n. 200000-300000 km) mutta poikkeuksia löytyy, koska varakkaat vähän ajavat suosivat myös Rudolfin voimakonetta. (Usein veturina tai pelkästään statuskapineena.)

Äänestä

Oman auton kilometrejä saa Saksassa ruuvata miten huvittaa. Mutta: jos auton myy edelleen, on ilmoitettava todelliset kilometrit. Jos tämän laiminlyö, kyse on sielläkin rikollisesta teosta.

Joku kertoi nettikeskustelussa, että ainakin tietyn valmistajan autoista saa joillakin vehkeillä selville todelliset kilometrit. Eli jos tuo on todella mahdollista, niin autokauppasopimukseen vain merkintä, että myyjä vakuuttaa kilometrien pitävän paikkansa. Ja jos ei sitten pidäkään, niin myyjä on vastuussa asiasta. (Ja ko. vastuun toteuttamiseksi olisi järkevää tietenkin olla erilaisia järjestelyjä. Myyjästä voi tuntua tosi mukavalta, kun ostaja voi halutessaan pyytää poliisitutkimustakin, jos kilometreissä on todella eroa.)

Äänestä
  • Ainakin BMW E39:ssä ja tod näk loppupään E36:ssakin todelliset kilometrit saadaan esille moottorinohjausboxista, tai jostain sieltä päin.
    No, sekin voidan vaihtaa, mutta ei se Saksassakaan ilmainen ole. Joten silloin on jo tosi huijaus kyseessä = kilometrit on todella paljon pielessä.
    Muusta samaam mieltä. Suurin osa lienee Leasing-vuokrauksesta johtuvia muutaman tuhannen7kymmenen ruuvauksia. Ei muuten merkkaa ainakaan Bemuissa juuri mitään.

    Äänestä

Tietysti kilometrit kiinnostaa..mutta toinen juttu on marinointiliemien vähyys autobahneilla..ja siinä on tuntuva ja näkyvä ero..ja paljon merkitsevämpi kuin joku 100 tkm.. mittarissa..auto nimittäin kuluu paljon vähemmän kun sitä ei liuoteta suolassa 5-7 kk / vuosi..tästä asiasta autokauppiaat ovat kumman vaitonaisia...miksikähän ?

Äänestä
  • 10 vuotta vanha esim. Frankfurtissa elänyt auto on alustaltaan kuin uusi, ei edes likaa tukivarsissa ym. vaan maali kiiltää. Katsoppa samanikäisen suomalaisen kulkineen alle...

    Äänestä

Kävin katselemassa ilmoituksen mukaan erittäin vähän ajettuja erikois-tuontiautoja. Calibra TBO, Golf VR6 ym. Omalla pikkuautolla on 120tkm takana eikä penkin reunus oven puolelta ole vielä edes likaantunut.

Kuitenkin kaikissa saman verran ajetuissa Saksanautoissa oli kangas ja jopa nahka mennyt puhki???? Omassa Cossussani aikanaan 180tkm kohdalla ei vielä ollut mitään jälkiä nahassa ko. kohdassa.

Koska kilsat OVAT tosia niin on todettava että saksalainen housukangasplyyssi tai farkkukangas on PIRUN KARKEAA sorttia ja syö nahkaa ja kangasta todella ahnaasti.

Äänestä
  • niitä autoja?
    Jos ne oli jo suomessa, niin unohda koko juttu - suomalaiset "mekaanikot" olivat ruuvanneet mittareita. Jos taas olit saksassa, miksi et kysynyt kauppiailta auton huoltokirjaa ja todellisia ajettuja kilometreja?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juupe kirjoitti:

täällä hehkutetaan että saksalaiset autot on vähän ajettuja, kymmenen vuotta vanha iso diesel auto ja 60000 mittarissa, ja saksassa ruuvaus ei ole laissa kiellettyä, maksaa 50-100 euroa kilometreistä riippuen ja auton arvo nousee, eli autot on tosiaan vähän ajettuja???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu