Heips! Onko kukaan lähdössä jenkkeihin 27.8 EurAuPairin kautta (tai muidenkin järjestöjen)? Itse menen silloin ja olisi kiva rupatella matkasta vaikka etukäteen ja sitten viettää yhdessä aikaa siellä kentällä ja lennolla! Vaihdotkin menisivät mukavammin Frankfurtissa kun olisi joku jonka kanssa voi siellä häslätä. :)
(Ja voinko pyytää ettei tästä tulisi samanlaista väittelyä kuin tuolla aikaisemmassa lentokenttäkeskustelussa..)
(Ja voinko pyytää ettei tästä tulisi samanlaista väittelyä kuin tuolla aikaisemmassa lentokenttäkeskustelussa..)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minneppain Usaan olet menossa au pairiksi?
Olen menossa Portlandiin, Oregoniin. Kuulemma todella kaunis ja mukava kaupunki ja osavaltio. Onko täällä muuten ketään joka olisi Portlandissa aupparina tai muuten vaan? Minun piti päästä host-perheen edellisen aupparin kanssa tutustumaan paikkoihin ja yöelämäänkin, mutta hän lähteekin juuri pari päivää ennen kuin minä menen sinne. Harmi. Mutta löydän kyllä varmasti seuraa joka tapauksessa, sellaisella asenteella matkaan lähden. =)
Oregonissa ei ole yoelamaa, lahimpana on Seattle. Tai no, juntticoyboyshowt jossa lauletaan kantria ja tanssitaan rivissa.
Oregonissa on valitettavasti tyypillista ns. highway shootings joten en suosittele yksin ajamista.
Seattle on mukaVa paikka parin tunnin ajomatkan paassa.
"Oregonissa on valitettavasti tyypillistä ns. highway shootings joten en suosittele yksin ajamista."
Just joo. Suomessakin liikkuu hulluja kirveet kädessä metrossa, en suosittele yksin metrolla ajamista.
Jos tuolla asenteella lähtee maailmalle, niin halleluja. Terveen järjen käyttö on tietysti sallittua, ja varovainen pitää olla. Kuunnella paikallisia. Mutta tuo nyt on mielestäni vähän liioiteltua, ettei voisi yksin ajaa autoa (ja mitäs se siihen vaikuttaa, jos joku hullu sattuu kohdalle, oletko yksin vai et?). Itse olin Los Angelesissa, joka autoilun luvattu valtakunta ja road rage freeway shootings olivat kyllä tiedossa. Mutta ihan oikeasti, se ei ole mitenkään yleistä, että joku tulisi ja ampuisi ajaessa, ei todellakaan. Todennäköisyys ehkä nousee, jos olet paikallinen katujen kasvatti jengiläinen, mutta suomalaistytöillä tuskin kauheasti syytä joutua kahnauksiin.
heii kert oot euraupairin kautta menossa niin voisit ko neuvoo mua parissa jutussa noitten papereitten kaa? jos voisit mailata :) [email protected]