Olemme olleet mieheni kanssa 6 vuotta yhdessä. Alkuaika sujui ilman mitään ongelmia, kun menimme naimisiin ongelmat alkoivat. Mies juo harvoin mutta muuttuu väkivaltaiseksi. Puhuimme asiasta ja toivoin asian muuttuvan. Ei muuttunut. Aloin kostaa hänelle kaikkia niitä asioita joita hän minulle teki jotta hän ymmärtäisi sen tuskan minkä hän minulle aiheutti. Tottakai suhde meni vaan huonompaan suuntaan. Nyt kun puhuimme myönsin kaiken mitä olen tehnyt ja miksi, ikinä en häntä pettänyt tai lyönyt. Mieheni ei myönnä mitään mutta sanoo että saan tehdä ja mennä miten itse haluan. Hän haluaa olla kanssani vaikka olisin millainen. En ymmärrä miksi hän ei tajua ettei tällainen suhde ole enää kummallekkaan hyväksi. Olen lähipiiriltä kuullut vaikka mitä kommenttia : jätä mies joka lyö, älä kärsi toisen vikojen takia, mutta paras oli tämä minkä äitini sanoi : koska menet ja teet mitä haluat nöyryytät miestäsi en yhtään ihmettele vaikka ongelmia on ! Mieheni on useasti minua lyönyt ja hän tietää sen. Myönnän omat virheeni ja kannan vastuuni. Mieheni ei ole sitä ikinä tehnyt ja nyt äitini mielestä se olen minä mikä tuhoaa suhteemme. Kommentti satutti todella paljon vaikka tiedän että käyttäydyin miestäni kohtaan huonosti, mutta kuinka äitini ei ymmärrä sitä että ihminen muuttuu kun häntä lyödään. En joskus ollut tällainen. Hänen kommentistaan ymmärsin että oma äitini pitää minua ihmisenä jolla ei ole tunteita ja joka kohtelee toisia ihmisiä miten haluaa. Miten selvitän välini äitiini ? Avioeroa olen jo miehestäni hakenut vähän aikaa sitten.
sekasortoa
pumpulipuu
1394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ainoa syyllinen on se joka lyö. Et saa syyllistää itseäsi yhtään ja äitisi kommentti on täyttä sadismia. Jos haluat elämänarvoisen elämän, jätät miehesi. Hän ei tule muuttumaan koska tilanne kelpaa hänelle. Ja silti hän lyö. Olen elänyt vastaavan suhteen jossa tuollainen tilanne johti eroon 7 vuoden jälkeen. Mieti todella haluatko vielä tuhlata aikaasi. Hyviä miehiä on kunhan vain tahtoo sen uskoa! Ajattele miten ihana ajatus olisi uudelleen rakastumisesta! =)
Kaikkea hyvää sulle ja rohkeutta tehdä rakentavia valintoja. Älä mene miehesi paskaan peliin vaan irrota itsesi vaikka väkisin ja katso itseäsi ja sitä mitä tahdot. Sillä olet turvassa jo itsessäsi. Huonosti kohteleva ihminen saa aikaan paljon pahaa, turvattomuutta ja muita ikäviä tuntemuksia. Sinä et ole paha koska kyselet asiaa täällä. Rohkea on se joka tekee vaikka pelottaa. =)