http://www.loc.gov/exhibits/empire/
ehkä ei ihan oikea foorumi, mutta linkissä on hienoja kuvia 100 vuoden takaa. Kysymys kuuluu osaako kukaan käsitellä vanhoja kuvia vastaavalla tavalla?
Osaako tätä kukaan suomessa??
9
2363
Vastaukset
kuvia on. On kuin otettu värifilmille suoraan.
- tekniikka
ei tuo vaikeaa olisi jos joku olisi kuvannut aikoinaan noiden kolmen filtterin läpi niinkuin tuo venäläinen herra. eli kuvat yhdistetään ja käytetään kutakin negaa värikanavana fotarissa. ongelmana tuossa on kuvauksen aikana sattuneet liikkeet. eli yhdestä mv-negasta ei saa tehtyä muuten kuin keinotekoisesti värittämällä...tietääkseni?
hienoja kuvia muuten nuo. - Wanha repro
Samantapaista tekniikkaa käytettiin vielä 70-luvulla tehtäessä neliväri erotteluja. Tosin ei RGB:nä vaan CMYK:nä.
Olisi kiva nähdä, minkälaisella kameralla nuo on kuvattu. Vaihdettiinko suodin ja filmi/lasi käsin, vai oliko käytössä jo kehittyneempi ratkaisu. Kuvista päätellen niiden valotuksen aikaero ei ole kuitenkaan muutamaa sekuntia pidempi.- kuin myös
Kyllä ne värierottelut tehdään edelleenkin CMYKkinä; joko tekemällä värierottelut pintaoriginaaleista skannaamalla tai suoraan digitaalisista tiedostoista. Ja RGB:llä ei todellakaan ole mitään tekemistä asian kanssa, puhumattakaan painotöistä ja kuvista.
Muuten; eikös suotimet ja filmit vaihdeta vieläkin käsin?? - Sen ottaa
kuin myös kirjoitti:
Kyllä ne värierottelut tehdään edelleenkin CMYKkinä; joko tekemällä värierottelut pintaoriginaaleista skannaamalla tai suoraan digitaalisista tiedostoista. Ja RGB:llä ei todellakaan ole mitään tekemistä asian kanssa, puhumattakaan painotöistä ja kuvista.
Muuten; eikös suotimet ja filmit vaihdeta vieläkin käsin??Onko napin painallus käsipeliä?
Voipa olla jopa sellainen kamera, joka tekee kaikki variaatiot yhdellä laukaisulla.
Ei mikään mahdoton 1800-luvun tekniikalla. - kuvien reunoja
Sen ottaa kirjoitti:
Onko napin painallus käsipeliä?
Voipa olla jopa sellainen kamera, joka tekee kaikki variaatiot yhdellä laukaisulla.
Ei mikään mahdoton 1800-luvun tekniikalla.Kun katsot tarkemmin näiden kuvien reuna-alueita, niin huomaat varmasti, että siellä on ihmisiä, jotka ovat liikkuneet eri värien valotuksen aikana.
Yhdessä on jopa pieni tenava kääntynyt katsomaan vastakkaiseen suuntaan.
Tuohon aikaan ei valotettu värikuvan värejä samalle lasille, vaan joka värille valotettiin oma lasinsa omalla suodattimellaan. Eli jokaisesta väristä saatiin oma mustavalkoinen negamaski. Kuva taas tehtiin valottamalla se paperille väri kerrallaan tarkasti kohdistamalla.
Muistaakseni tuolloin jokaisen valotuksen jälkeen jokaiselle värille tehtiin oma kehitys omalla kemiallaan. Korjatkaa, jos muistan väärin.
Eli, kyllä vanhoilla värikuvaajilla on täytynyt olla kärsivällisyyttä. Kuva ei syntynyt nappia painamalla. Eikä edes onnistunut joka kerta. Valotusajat olivat pitkiä, eikä kohde saanut liikkua. - Wanha repro
kuin myös kirjoitti:
Kyllä ne värierottelut tehdään edelleenkin CMYKkinä; joko tekemällä värierottelut pintaoriginaaleista skannaamalla tai suoraan digitaalisista tiedostoista. Ja RGB:llä ei todellakaan ole mitään tekemistä asian kanssa, puhumattakaan painotöistä ja kuvista.
Muuten; eikös suotimet ja filmit vaihdeta vieläkin käsin??Näinhän se taitaakin olla. Tarkemmin päällekkäin tehtyvä kuvia tutkiessa näkee, että siinä ovat cyan, magenta ja keltainen. Mustaa maskia ei ole, eikä valokuvassa tarvita. Sivun reunan malli oli vain "väärän" värinen eli punainen vihreä ja sininen.
Ilmeisesti kamerassa on liikuteltu pitkänomaista lasia valotusten välillä, koska maskit ovat samalla lasilla. Kolmelinssisellä kameralla olisi tullut melkoinen paralaksivirhe kuviin.
Muuten, ei nykyisin painotaloissa enään käytetä filmejä ja suotimia. Kamerat ja raamit on hävitetty jo vuosia sitten. Koko työn kulku on digitaalista painolevylle saakka. Eikä painolevynkään tulevaisuus näytä pitkältä.
Pikku narikat ovat sitten eri asia. Vanhaa tekniikkaa saa käytettynä poistohinnoin.
- miu
digitaalisestihan tuo ei ole temppu eikä mikään jos on fotaria vähänkin opiskellut. Käsittääkseni nuo kuvat aikoinaan esitettiin projisoimalla lasilevyt eri väristen linssien läpi yhteen. Negalevyt tarvii siis kääntää posalevyiksi, ja sitten tarvitaan jonkinmoinen triplaprojektori. Menikö ihan metsään? En lukenut kovinkaan tarkasti sivua. Joku näpertelyintoinen voi testailla vaikka mustavalkodialla jos jaksaa näperrellä. Värierottelusysteemillä voi toki vedostaa myös väripimiössä. Lasinegojen synkkaaminen kohdakkain voi tietenkin pilkkopimeässä tuottaa ylitsepääsemättömiä ongelmia, mutta reprotalossa voi teettää filmejä joita on helpompi kohdistaa pimeässä semmoisen telineen avulla. Sitten vain valotetaan väri kerrallaan ja tökätään kehityspönttöön. Niitä filmejä voi tilata myös suurennettuna. Toki jokaisen "värikanavan", eli mustavalkokuvan voi printata kalvolle tai lasilevynä valottaa sen myös image-on grafiikka filmille, niin sitten voi väri kerrallaan mankeloida grafiikkapaperille, tosin ei yhtä skarpisti kuin valokuvana.
Joku mainitsi erillisistä kehitteistä. Kyllä ne kaikki lasilevyt 100 vuotta sitten on kehitelty ihan sillä samalla mustavalkokehitteellä. Tietysti mv-kuvia on osattu värjätäkin, mutta ei niin puhtailla väreillä, että ne olisi voinut yhdellä projektorilla heijastaa päällekkäin kovinkaan uskottavan näköiseksi värikuvaksi.
Eli siis kyllä värierotteluja osaa suomessa monikin tehdä, monilla eri tekniikoilla. - Sakke A.M.
Tuossa ei sinänsä ole mitään erikoista. Jokainen museokuvaaja tai kuvakonservaattori osaa tehdä sellaisia.
Jos et lukenut koko juttua, niin kuvissa on erikoista jo kuvaaminen. Ne on kuvattu mustavalkofilmille värikuvina, sisi kolme otosta punaisen, vihreän ja sinisen suotimen läpi. Näistä voi yhdistää värikuvan - silloin hiukan vaikeasti, mutta ´nykyisin helposti tekemällä niistä digikuvan värikanavia.
Menetelmä on ollut museoissa yleisesti käytössä värikuvien arkistoinnissa - ne on jäljennöskuvattu värierottelunegatiiveiksi vastaavalla menettelyllä.
Jos tuommoisia negoja löytyy (ei taida löytyä) niin minäkin osaan tehdä niistä värikuvan ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1313891Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83269Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai342884Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122792Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1342469- 502104
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For951286Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631266Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist131182Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361139