Tuolla alempana joku esitti tätä Jeesusleiriläisvideota esimerkkinä:
"Tässä pieni näyte jumalisuudesta, jota minä pidän pahuutena:
http://www.youtube.com/watch?v=y_EKHK1C2IE
"
Olisi sinällään kiinnostavaa tietää, millaisia asenteita krisseleillä tämmöistä toimintaa kohtaan on.
Toinen asiani koskee tekopyhistelevää krisselikommenttia, jossa tätä, minun mielestäni selkeää lasten hyväksikäyttöä selitetaan harmittomaksi harrastustoiminnaksi:
"Ei se että näkyy kyyneleitä, tarkoita aina että kyseessä olisi jotain pahaa; oletko koskaan huomannut, miten lapset, esim. voitettuaan jonkun jännittävän kilpailun tai saadessaan jonkun suuren lahjan mitä ovat hartaasti odottaneet, puhkeavat kyynelehtimään. Joten, mitä siitä voimme päätellä...?"
Olisi mielenkiintoista tietää helluntailaislasten vanhempien mielipiteitä, että päästäisivätkö lapsensa Jeesusleirille?
sattuipas silmään
9
400
Vastaukset
- poikalapsi
Eikös se Nokia-Mission sotakoulu ole aika samantyylistä huuhaata?
Tosiasiahan on, että tämä videokin osoittaa syitä, miksi amerikkalaiset ovat intona sotimassa Irakissa ja puolustavat Israelin militanttia tappokoneistoa. USA on aika lailla fyndisuskovien vallassa, ja seuraukset näkyvät maailmanpolitiikan arjessa.
Suomessa mm. Nokia-Mission toimintaan olisi syytä kiinnittää enemmän kriittistä huomiota. Se, mitä siellä lapsille ja nuorille opetetaan ja millaisiin asenteisiin totutetaan, ei ole tervettä eikä turvallista yhteisömme kannalta. Voin kertoa, että olen aika ikäviä esimerkkejä nähnyt omassa työssäni jo nyt.- niin mitä tekisit?
Kuvitellaan että sinulla olisi alle kouluikäinen lapsi.
Sinun pitäisi valita laitatko lapsesi Jeesus-leirille tai koraanikouluun.
Kumpaan lapsesi laittaisit, ja millä perusteella? - poikalapsi
niin mitä tekisit? kirjoitti:
Kuvitellaan että sinulla olisi alle kouluikäinen lapsi.
Sinun pitäisi valita laitatko lapsesi Jeesus-leirille tai koraanikouluun.
Kumpaan lapsesi laittaisit, ja millä perusteella?En kumpaankaan.
- RitariOlevainen
aidon kristillisyyden kanssa, täysin fyysistä, sielunvoimia kiihottavaa ja sugeroivaa mieleen vaikuttavaa toimintaa, koska liha on liitossa saatanan kanssa, niin demonivoimia hyväksikäyttäen osaavat nuo Jumalaa pelkäämättömät riivaajia palvelevat saada lasten sydämet ja mielen avoimeksi täydelliselle "hulluudelle".
eikä ole mitään aavistusta mikä on krisseli. Voisitko kertoa?
Mä vastaan(vaikka luultavasti en ole krisseli, mutta helluntailainen lapsen vanhempi oon juu.)koska olen laittanut oman lapseni monta kertaa ns."Jeesusleirille".
Se johtuu siitä, että poikani käy kristillistä koulua ja heillä(opettajilla)on ollut aikaa ja tahtoa järjestää näitä leirejä. Viimeksi heillä oli sellainen Tanskassa.
Asuivat teltoissa ja vaeltelivat siellä.
Vaikka tuo minkä äsken katsoin oli järkyttävää niin muunkinlaista(sellaista mistä on hyötyä)"toimintaa"hengellisten asioitten tiimoilta on Suomessa.- poikalapsi
Ota nyt ihmeessä se poikasi pois kristillisestä koulusta! Ei lasta saa aivopestä. Tavallinen koulu takaa tasapuolisen opetuksen.
poikalapsi kirjoitti:
Ota nyt ihmeessä se poikasi pois kristillisestä koulusta! Ei lasta saa aivopestä. Tavallinen koulu takaa tasapuolisen opetuksen.
Mutta en kadu ratkaisuani, sillä jos vertaan tavallista peruskoulua ja kristillistä niin etuja on ollut monta: terveellisempi ruoka-pojalle annettiin 1.päivänä vesipullo ja lounaalla on ollut kasvisravinto.
Pienemmät ryhmät on taannut sen että kukaan ei oo jäänyt unohduksiin millään tavalla. Ketään ei ole syrjitty esimerkix.
En mä sitä mitenkään kadu:-/.- poikalapsi
auroraboreallis kirjoitti:
Mutta en kadu ratkaisuani, sillä jos vertaan tavallista peruskoulua ja kristillistä niin etuja on ollut monta: terveellisempi ruoka-pojalle annettiin 1.päivänä vesipullo ja lounaalla on ollut kasvisravinto.
Pienemmät ryhmät on taannut sen että kukaan ei oo jäänyt unohduksiin millään tavalla. Ketään ei ole syrjitty esimerkix.
En mä sitä mitenkään kadu:-/.No jos ruoka ja ryhmäkoko ovat tärkeämpiä kuin se, mitä lapsesi päähän ujutetaan muka "kristillisenä", niin anna poikasi olla siellä sitten. Kasvisruokaa saa kyllä muissakin kouluissa nykyisin, eikä vesipullokaan ole kielletty. Opetuksen painottaminen niin, että esim. bilogian tunnilla opetettaisiin luomiskertomusta, se on sen sijaan muualla kuin kristillisissä kouluissa paitsi kiellettyä myös moraalitonta - teille se on vain kiellettyä - ja kieltoja rikotaan, satun tietöämään. Siis lapset aivopestään. Samapa se on, paneeko lapsensa koraanikouluun vai kristilliseen kouluun: näin luodaan pohjaa fundamentalismille.
poikalapsi kirjoitti:
No jos ruoka ja ryhmäkoko ovat tärkeämpiä kuin se, mitä lapsesi päähän ujutetaan muka "kristillisenä", niin anna poikasi olla siellä sitten. Kasvisruokaa saa kyllä muissakin kouluissa nykyisin, eikä vesipullokaan ole kielletty. Opetuksen painottaminen niin, että esim. bilogian tunnilla opetettaisiin luomiskertomusta, se on sen sijaan muualla kuin kristillisissä kouluissa paitsi kiellettyä myös moraalitonta - teille se on vain kiellettyä - ja kieltoja rikotaan, satun tietöämään. Siis lapset aivopestään. Samapa se on, paneeko lapsensa koraanikouluun vai kristilliseen kouluun: näin luodaan pohjaa fundamentalismille.
"miksi maapallon karttakuva oli 100 miljoonaa vuotta sitten erilainen kuin nyt?"Vastaus:"mannerlaatat törmäilivät toisiinsa. Vedenpaisumus mullisti koko maailman."
Sitten 2."Mistä vesi on tullut maapallon pinnalle?"Tulivuoren vesihöyrystä. Vedenpaisumus."Muistan että samoihin aikoihin on opettu Nooan arkkia totena uskontotunneilla.
Ja lisäksi on tutkittu että vesi on saanut väistyä koska vedessä eläneet eliöt on kuolleet kuumien lähteiden myrskyissä, auringon säteistä ja ukkosen salamoista ja sillä tavalla on tullut kivet.
Jotkut bakteerit on yhteyttäneet sokeria ja happea joita on kasvit tarvinnut.
Ei he siis aloita siellä koulussa mistään aatamista ja eevasta eikä tuomitse niitä jotka uskovat meidän kehittyneen eläimistä. Joillain tutkijoilla on vaan sellainen mielipide, koska apinoilla on heidän mielestään erittäin kehittyneet aivot ja peukalo, thats it!
Raamatun luomiskertomushan on samassa järjestyksessä kun mitä on evoluutioteoriakin olemassa
HOHHOIJAA..! miten lie on jaksanut lukeakkin, on saanut kiitettävän. Alkuräjähdyksestä täällä ei vaan lue mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1179931Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki775012Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694822Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.73290Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j142497Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1071730Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.551530- 471526
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591444Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?661382