Neuvo työttömille

Ruetkaa soittelemaan kaikkiin työvoimapulaa huutaviin yrityksiin päivittäin. Ei tarvitse olla alan ammattitaitoa, kertokaa halukkuudestanne oppisopimuskoulutukseen. Itse en nyt töitä tarvitse, kun olen koulutuksessa, mutta näin alan tehdä, jos en tämän jälkeen työllisty. En missään nimessä sovellu esim. hoitajaksi, mutta piruuttani alan häiritä kaikkia työvoimapulayrittäjiä. Varsinkin niitä, jotka sitä pulaa hokevat. Paikkakunnasta riippumatta.
4721
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sähköpostia toimitusjohtajalle suoraan, että kiinnostaa hommat kun niin kova pula teillä kuuluu olevan.

Äänestä

...nimenomaan tuo hiljattainen uutinen työhönosoitusten lisäämisestä; sen johdosta työttömäthän patistetaan hakemaan kaikkea mahdollista.

Se taas johtaa siihen, että kaikki työpaikat siirtyvätkin vuokra-/rekrytoimistojen listoille, kun kukaan työnantaja ei hulluuksissaan enää laita missään nimessä nimeään ja yhteystietojaan esille. Työttömiähän karenssin pelossa tuppaa ovista ja ikkunoista hakemaan olemattomia paikkoja. Nythän on jo 20 % paikoista ilmoitettu olevan vuokra-/rekryfirmoissa, hyvin pian kaikki loputkin.

Miten mahtaa tuollainen soittelurumba toimia, kun nyt on onnistuttu luomaan lähestymiskielto työttömien ja varsinaisten työpaikkojen väliin ?

Äänestä
  • Ehei, ei ole mitään lähestymiskieltoa olemassakaan. Seuraavan kerran kun, näkee uutisissa jonkun firman edustajan valittavan työvoimapulaa, niin se on viesti siitä, että kyseiseen firmaan saa ja pitääkin pirauttaa ja kysyä töitä.
    Työvoimapulan valittelu telkkarissa on näkyvin mahdollinen työpaikkailmoitus, mitä kuvitella saattaa. Ei siinä enää mitään Mollin pikkuilmoituksia tarvitse.

    Äänestä

Miksi tehdä turhaa puhelinlaskua.

lopetin liittymänkin, kun ei ole rahaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oli ala mikä vaan kirjoitti:

Ruetkaa soittelemaan kaikkiin työvoimapulaa huutaviin yrityksiin päivittäin. Ei tarvitse olla alan ammattitaitoa, kertokaa halukkuudestanne oppisopimuskoulutukseen. Itse en nyt töitä tarvitse, kun olen koulutuksessa, mutta näin alan tehdä, jos en tämän jälkeen työllisty. En missään nimessä sovellu esim. hoitajaksi, mutta piruuttani alan häiritä kaikkia työvoimapulayrittäjiä. Varsinkin niitä, jotka sitä pulaa hokevat. Paikkakunnasta riippumatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu