elämä masentaa

Miten saisin elämääni enemmän iloa ja positiivisia asioita? Joka päivä tuntuu samalta ja yhtä tylsältä. Tuntuu pahalta toista (miestäni) kohtaan, kun en jaksa hymyillä ja olla onnellinen. Olen tehnyt kesän raskasta yötyötä ja tuntuu että pää hajoaa. Kaipaisin ainoastaan yksin oloa ja rentoutumista. Tuntuu ettei jaksa nähdä muita ihmisiä, haluaisi vain olla yksin. Väsymyksen myötä seksihalut ovat loppuneet seinään. Tuntuu hyvältä olla miehen vieressä, mutta siihen se jääkin.
4916
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

masentaa ja väsyttää,seurusteleminenkaan ei
kumppanin kanssa oikein anna mitään,tuntuu,
että olisiko parempi erota siitäkin.
Miksi elämä on niin rankkaa ja vie voimia,
mistä saisi voimaa tähän tyhjyyteen ja väsymyk-
seen?

Äänestä
  • ihana mies mutta jotenkin kaipaa jotain.. mitä lie. Tai sitten se on vaan niin että aina jokin ahdistaa kun ei tämä elämä ole paratiisi

    Äänestä

  • 22332 kirjoitti:

    ihana mies mutta jotenkin kaipaa jotain.. mitä lie. Tai sitten se on vaan niin että aina jokin ahdistaa kun ei tämä elämä ole paratiisi

    mä olen siis masennuspotilas, ehkäpä jopa maanisdeprsessiivinen (tiedä vielä kun on paranemisprosessi kesken). Aikoinaan koulukiusattu ja ekan burn outin sain 16-vuotiaana lukiossa.

    Olen kantapään kautta oppinut että ihmisen pitää levätä yhtä määrin kuin tekee työtä. Itsekin aikoinani tein vuoden verran blokkarina työkeikkoja ja se verotti jaksamisiani jatkuvasti. Muutenkin masennuspotilaalle/maanisdeprsessiiviselle yötyö ei oikein sopisi.

    Kirjoitapa ylös ne asiat jotka sua häiritsee. Ehkä se auttaa hahmottamaan miten huonosti/hyvin asiat oikeasti ovat...

    Sun kannattais nyt ehottomasti levätä kun on vapaapäiviä. Otat ihan rennosti.. niin mäkin tein/teen kun on taas semmonen fiilis et nyt ei oikein jaksa. Liikunta on myös okein hyvä keino purkaa turhautumista ja ahdistusta.

    Äänestä

Mulla on vähän sama tilanne..
Tuntuu vähän väliä että mikään ei tunnu miltään. Ei kiinnosta, väsyttää ja ei jaksais pitää kavereidenkaan kanssa mitään yhteyksiä.
Parisuhdeasiat väsyttää, kotia ei jaksa siivota ja on kelvoton olo.

Mutta sen oon huomannut että ei kannata jäädä esim. sängynpohjalle makoilemaan ja odottaa parempaa huomista. Kannattaa vain tehdä asioita mistä tykkää, niin kyllä sitten pian huomaa että eihän tämä elämä niin kurjaa olekaan!

jaksamisia sulle!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Miten saisin elämääni enemmän iloa ja positiivisia asioita? Joka päivä tuntuu samalta ja yhtä tylsältä. Tuntuu pahalta toista (miestäni) kohtaan, kun en jaksa hymyillä ja olla onnellinen. Olen tehnyt kesän raskasta yötyötä ja tuntuu että pää hajoaa. Kaipaisin ainoastaan yksin oloa ja rentoutumista. Tuntuu ettei jaksa nähdä muita ihmisiä, haluaisi vain olla yksin. Väsymyksen myötä seksihalut ovat loppuneet seinään. Tuntuu hyvältä olla miehen vieressä, mutta siihen se jääkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu