Mikä merkki kest'vä?

heippa! olemme ostamassa meille uutta autoa (käytettyä tosin,hieman vanhempaa mallia)
mikä merkki on niinku yleensä kestävä? koska ei oikein ole tietoa noista merkeistä.. eli sellanen suht halpa auto (vm. -97-->). ei olisi kiva olla heti kun auto ostettu ni korjaamssa sitä.

kiitos jos joku ystävällinen osaisi sanoa, ja ketä OIKEESTI TIETÄÄ AUTOISTA JOTAIN?
91589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

On lujaa laatua.

Äänestä

OPEL

Äänestä

ovat kaikkein parhaimpia.

Äänestä

Kestävät:
-Toyota
-Honda
-Nissan
-Mazda
-BMW
-Saab

Eivät kestä:
-Citroen
-Peugeot
-Renault
-Fiat
-Seat
-VW
-Audi
-Lada
-vanhat Skodat
-

Äänestä

hyvää ja halpaa.. eli halpaa ja mahdollisimman hyvää.

Toyotan ottaisin kyllä mutta hinta on aika suolainen verrattuna varustelutasoon, ellei satu jotain löytöä tekemään.

mutta itse ostaisin tässä tapauksessa joko Opelin tai Fordin.

autoja ne on siinä missä muutkin. mutta hyvänä puolena on jos sattuu jotain hajoamaan ja pitää korjata/vaihtaa niin varaosat ovat edullisia, siis ihan aikuisten oikeasti.

ja paskaksi se auto muuttuu jos siitä ei huolta pidä oli merkki mikä tahansa.

Äänestä
  • Eli Toyota olisi varmaan sieltä luotettavasta päästä, mutta se onkin huomioitu käytettyjen hinnoissa. Eli samalla rahalla saa monesta muusta merkistä paljon tuoreemman. Tai samanikäisen paljon halvemmalla, jolloin sen auton ylläpitoonkin ja korjauksiin jää rahaa.
    Eli pitäisi päättää, ostaako kalliilla hyvin arvonsa pitävän, vai halvemmalla huonosti arvonsa pitävän.
    Perusmallin Opeliin ja Fordiin varmaan saakin osia yms. monia muita edullisemmin, vaikka kummastakaan ei ole kokemusta. Mutta kannattaa kattella ennemminkin koria ja ruostetta, sitä vastaan halvoista osista ei ole paljoa iloa..

    Äänestä


  • BarJu kirjoitti:

    Tässä siis uusin: http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Opel ensimmäistä kertaa ykkössijalla/1135225357920

    Ainakaan tuo versio ei sitten kerro yhtään mitään pikkuvioista joita joissakin autoissa on riesaksiasti.. Tuo Porsche kyllä vähän vääristää noita vikatilastojen vanhimpia otoksia, koska yleensä kyllä esim. Mersulla on ajettu vähintää tuplasti se mitä jollain Porcella (ainakin meillä suomessa, en ole varma saksasta)..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


autoa ostamssa kirjoitti:

heippa! olemme ostamassa meille uutta autoa (käytettyä tosin,hieman vanhempaa mallia)
mikä merkki on niinku yleensä kestävä? koska ei oikein ole tietoa noista merkeistä.. eli sellanen suht halpa auto (vm. -97-->). ei olisi kiva olla heti kun auto ostettu ni korjaamssa sitä.

kiitos jos joku ystävällinen osaisi sanoa, ja ketä OIKEESTI TIETÄÄ AUTOISTA JOTAIN?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu