Onko muilla Caravanalueilla sama käytäntö,kuin meillä ettei mustalaisia päästetä alueelle,vaan suullinen ohje isännille on sanoa,että paikka on täysi.
SFC Hyvinkään/Sääksi
Romaniviha
61371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mistä moinen väite?
tämä on selvää syrjintää. Mitähän romaniyhdistys tästä sanoo !
Siitäkö se toisiaan johtui. Olen suomalaiseksi tumma. Koin muuten tuossa paikassa saman kohtalon. Voi hitsi, mitä noille pitäisi tehdä-
siinä vieroksunnassa, yleensä jos pääsevät alueelle niin keittopaikat, pyykinpesupaikat, suihkut ja grillit ovat miehitetty heimoveljillä, muilla ei niihin asiaa tuntikausiin. Ja se krääsän kaupittelu, se ei kuulu karavaanariperinteisiin.
kaupankäyntiä ym. On heissäkin "kunnollisia". Mutta totta on että en itsekään haluaisi heitä naapuriin, anteeksi vaan. Vaikea juttu.
ei tarvitse olla kuin yhden romaniperheen toimesta niin myös kaikki kunnolliset saavat saman maineen, valitettavasti. Menepä sitten tällaista neuvomaan niin hyvä etteivät silmille tule. Räävitöntä kielenkäyttöä kuitenkin saat.
Eikä tällä ole mitään rasistista ajatusta, huono käytös on aina huomoa käytöstä.
"Maassa maan tavalla tai maasta pois"!