Miten usein pesette shampoolla? Minä olen huomannut että normaaliolosuhteissa missä hiuksiin ei tule mitään varsinaista likaa niin pelkkä lämpimällä vedelle pesu riittää mainiosti, shampoolla pesen korkeintaan kerran kuukaudessa ja silloinkin erittäin hyvin laimennetulla.
shampoopesu
paksu tukka
8407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kyllä minä ihan aina kun käyn suihkussa ja pesen hiukset niin käytän Shampoota ja hoitoainetta (eli noin jokatoinen päivä. Tarkoitatko nyt ihan vaan tavallista SHAMPOOTA? Kuulostaa ihan ihmeelliseltä että joku pesisi VAAN kerran kuukaudessa hiukset shampoolla. :o =)
Suomalaiset ovat maailman pahanhajuisin kansa, sanoi joku maailmanmies... Nyt ymmärrän, miksi aamubussissa haisee eltaantunut rasva.
Itse pesen hiukseni noin joka toinen päivä, shampoollaa tietenkin. Ja hoitoainetta käytän luonnollisesti myös.
Ei tulisi mieleenkään pestä pelkällä lämpimällä vedellä. Ei se vesipesu puhdista päänahkaa eikä hiuksia kunnolla. Päänahkaan jää aina jäämiä muotoilutuotteissa tms..sekä talia..Ei ne lähde pois pelkällä vedellä..Ja miten voi hiukseni olla puhtaat, jos päänahka ei ole...?
Yäk, mahdat haiskahtaa.. hiuspohjasta erittyy hikeä ja rasvaa. Tuollainen on epähygieenistä!
bakteerit mellastaa päänahassasi. Kenties raavit hiuspohjaa ja sitten menet laittamaa ruokaa, näin ne pasillit levii ja joku sairastuu.
Käytin joitain vuosia sitten myös samaa tapaa kuin sinä, mutta pesin shampoolla vähän useammin. Pesin lämpimällä vedellä joka päivä ja 2-4krt kuukaudessa pesin shampoolla. Yksittäinen hius todellakin paksuuntui...tai ehkä se ei vaan kulunut, kun en pessyt shampoolla useasti. Oli myös hyvä päänahalle.
Lopetin, koska en jaksanut pestä hiusiani vedellä päivittäin.
Nykyään pesen hiukset 2-3 krt/vk. Shampoona käytän pesuteholtaan mietoa shampoota tai pesen pelkällä hoitoaineella päänahan (CO-pesu).
Ei todellakaan ole terveellistä pestä hiuksia liian useasti, varsinkaan liian pesevillä tuotteilla.
Millä shampoolla yleensä peset hiuksesi? Oletko kokeillut shampoopalaa?
http://www.sitrionella.fi/index.php?cPath=26
Samoin, kerran kuussa pesen kosteuttavalla shampoolla. Lämpimällä vedellä hiukset puhdistuvat hyvin eivätkä karheudu tai sähköisty. Tiheällä luonnonharjaksella harjaaminen pitää pölyn poissa.
(Huom. kauhistelijoille: Ei ole tulehduksia tullut ja ihmiset, vieraatkin, haluavat usein innoissaan koskettaa kiiltäviä hiuksiani. En siis mikään hajuhaittakaan liene.)
http://plaza.fi/ellit/muoti-ja-kauneus/keskustelu/t1610181