MÄ en tiiä mitä teen.. viis päivää sitte mun jätkä halus vaan yht'äkkiä lopettaa meijän jutun. Me oltii n. 1 1/2 vuotta yhes, ja nyt kaikki on sitten vaan loppu. MÄ en voi olla itkemättä, koko ajan tulee jotai muistoja mieleen, ja koko ajan mä ajattelen sitä tulevaisuutta mikä multa nyt vietiin pois. Se oli mun ensimmäinen pitkä seurustelusuhde, se oli mun ensimmäinen ja ainut seksikumppani, enkä mä osaa kuvitellakaan voivani olla joskus jonkun muun kanssa ku sen. Mä rakastan sitä niin mielettömästi enkä kestä elämää ilman sitä.
Meijä eroon ei ollu ees mitään hyvää syytä. Olihan meillä ongelmamme, mut mun mielestä ne oli ihan mitättömiä, ja ratkaistavissa. Mun mielestä on epäreilua että noin pitkä juttu pistetään poikki, ennen ku on ees yritetty tehä mitään sen eteen! Mut ku se ei puhunu mulle, se ei kertonu miltä siitä tuntuu, ni mitä mä oisin voinu tehä?!
Mulla on niin tyhjä olo, tulevaisuus ei kiinnosta.. Pahinta on että joku osa musta pitää tätä vaan väliaikaisena. Mä en osaa pitää tätä todellisena, mä vaan ootan sitä et kohta se ottaa mut takas, mut todellisuudessa sitä tuskin tapahtuu.
Mä oon kuitenkii päättäny yrittää saada sen takas. Mä meen sen luo, ja puhutaan asiat selviks. Mun on pakko saada tietää et oliko se nyt todella tässä, vai voisko meillä olla mahdollisuus yrittää vielä. Mä en vaan tiiä mitä teen, jos se ei haluu mua enää. Mut oonpahan sit ainakii yrittäny..
Mä vaan rakastan sitä niin paljon....
Meijä eroon ei ollu ees mitään hyvää syytä. Olihan meillä ongelmamme, mut mun mielestä ne oli ihan mitättömiä, ja ratkaistavissa. Mun mielestä on epäreilua että noin pitkä juttu pistetään poikki, ennen ku on ees yritetty tehä mitään sen eteen! Mut ku se ei puhunu mulle, se ei kertonu miltä siitä tuntuu, ni mitä mä oisin voinu tehä?!
Mulla on niin tyhjä olo, tulevaisuus ei kiinnosta.. Pahinta on että joku osa musta pitää tätä vaan väliaikaisena. Mä en osaa pitää tätä todellisena, mä vaan ootan sitä et kohta se ottaa mut takas, mut todellisuudessa sitä tuskin tapahtuu.
Mä oon kuitenkii päättäny yrittää saada sen takas. Mä meen sen luo, ja puhutaan asiat selviks. Mun on pakko saada tietää et oliko se nyt todella tässä, vai voisko meillä olla mahdollisuus yrittää vielä. Mä en vaan tiiä mitä teen, jos se ei haluu mua enää. Mut oonpahan sit ainakii yrittäny..
Mä vaan rakastan sitä niin paljon....
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sulla on täysin sama tilanne päällä kuin minullakin! Minulla on täysin samanlaisia ajatuksia ja tunteita päällä. Poikaystäväni jätti yli kuukausi sitten ja oltiin seurusteltu kaks vuotta. Koko ajan ahdistaa ja tuntuu edelleen tosi pahalta. Olen vielä alentunut ruinaamiseen häntä takaisin, mutta ei mikään auta. Elämä on kyllä todella helvettiä tällä hetkellä. Mikään ei enää kiinnosta eikä ruoka maita ja kaikki tuntuu pahalta.
..paitsi että mun poikaystävä jätti mut eilen. Ensin taas tapamme mukaan riideltiin,sitten MÄ sanoin etten jaksa enää,lopetetaan tähän. Tänään taas kysyin että jos nyt yritetään vielä niin HÄN ei haluakkaan enää... ei kuulemma kiinnosta enää riidellä ja joka riidan jälkeen ns. erota (vain yöksi,sillä aamulla taas kaikki on hyvin) Minäkään en vielä tajua sitä todeksi ja voihan se mieli vielä muuttua hänelläkin mutta en olisi uskonut. Kaikki samat pyörii päässä kuin teilläkin,kyllä varmaan tiedätte. Nyt kadun että menin edes "leikillä" sanomaan mitään erosta...
Poikaystävä katkaisi kolmen vuoden seurustelun kuukausi sitten. Olimme edelleen todella rakastuneita ja etsimme jo asuntoa syksyksi. Ilman syytä, ihan salamana hän vain ilmoitti että haluaa olla yksin. Ei suostu pitämään yhtään mitään yhteyttä, sanoo että se tekee asian tuskalliseksi. Lähtiessään sanoi rakastavansa mua yli kaiken. :o Olen aivan tolaltani! Elän kokoajan ajatuksessa että tämä on joku floppi ja ohimenevää. En pysty yhtään ajattelemaan tulevaisuutta mitenkään uusiksi kun oltiin suunniteltu niin paljon.. Nyt elän vain aivan hurjaa sinkkuelämää, en uskalla olla yhtään yötä yksin kotona, IKÄVÄ iskee niin tuskallisena!
Vaadi siltä selitys miksi halusi lopettaa suhteen aivan yllättäen. Ehkä se on jo pähkäillyt asiaa pidemmän aikaa... ja sitten vaan tokaisi asian sulle. Ehkä se on tavannut jonkin uuden? Kokemuksesta tiedän että sellainenkin asia voi joskus lopettaa suhteen pikaiseen. Toivottavasti kyse ei ole siitä. Onko teillä ollut jotain vakavia ongelmia suhteessa?
Puhu sille mutta älä ala madella takaisin. Jos tosiaan haluat takaisin tyypin, joka tuosta vaan kylmästi on valmis jättämään sinut noinkin pitkän ajan jälkeen, mieti onko hän TODELLA se mitä haluat. Kyllä niitä miehiä kuule on maailma pullollaan. Älä kuitenkaan syöksy suin päin mihinkään uuteenkaan, ei kannata(kokemusta on...) Mutta jos saat ukkelin takaisin, selvittäkää asia perusteellisesti, keskustelkaa. Sinulla on oikeus tietää - MIKSI! Paljon voimia:)
kiitos kaikille jotka on yrittäny lohduttaa.. mä tiiän että tällästä sattuu kaikille, et mä oon vielä nuori, ja et miehiä tulee ja menee jne..
Mä soitin sille ja me sovittiin et nähään tässä joku päivä. Mä kysyin siltä että onks se nyt lopullisesti ohi vai oisko se valmis vielä yrittämään.. Se sano, et mistä sen tietäis vaikka se ois vaan väliaikaista. Mä en kuitenkaan haluu mitään turhia toiveita, vaan sinä päivänä ku me nähään, niin se saa tehä päätöksensä. En mä haluu haikailla sen perään turhaan, vaan jos se ei sano haluavansa mua takas niin sit mun on pakko yrittää vaan jatkaa elämääni ilman sitä.
Ei se jättäny mua toisen takia siitä mä oon ihan varma. Eikä meillä ollu mitään pahempia ongelmiakaan.. Me ei olla koskaan riidelty mitenkään vakavasti, ihan joistain pikku asioista vaan.
Sen mä tosissaan aion ottaa selville et miks tää tapahtu. En tiiä oonko ihan tyhmä ku haluun sen takas vaikka se teki mulle noin.. mun on kuitenki saatava tietää et mitä sen päässä liikkuu, sit mä voin ehkä ymmärtääkin sitä ja ehkä tän eronkin. Mut enemmän ku mitään niin mä toivon et se tajuu et ero oli virhe.
kiitos kaikille ja jaksamista muille samassa tilanteessa oleville!
Mielestäni olet käsitellyt asiaa ihan hyvään suuntaan. Etkä mielestäni ole tyhmä jos haluat hänet takaisin,taidat vaan välittää kovasti siitä tyypistä. Joskus asiat etenevät yllättävälläkin tavalla ja niistä voi päästä eteen päin, yhdessäkin. Toivottavasti kaveruksesi osaa antaa sinua tyydyttävän vastauksen tapahtumien kulkuun, se auttaisi sinua jatkoon pääsyssä jos ette yhteen enää päätyisikään. Tsemiä keskusteluun ja kävi siinä miten kävi niin voimia sinulle nyt ja tästä eteen päin.
Miten voit nyt sad18?? Minkälainen on olo?
Oletko ollut yhteydessä entiseen poikaystävääsi?
Siitä on jo viikko kun me sovittiin et voidaan nähä joku päivä. Sit ku sille vaan sopii... Mut ei se oo ottanu yhteyttä, enkä tiiä aikookokaan.. Mä en aio sille soittaa enää tai mitään, koska en haluu painostaa sitä.. Kaikkein vähiten mä haluun et mä alkaisin ärsyttää sitä.
Suunnitelmissa on lähtee kamujen kaa lauantaina baariin, pakko sitä on jossain vaiheessa lähtee sängyn pohjalta ihmisten ilmoille.. ja ehkäpä törmään siihen siellä ja voidaan jutella.. Vaikka mielummin juttelisin jossai muualla, mut ku se ei näköjään onnistu..
Ei oo kyllä olo yhtään parempi, mulla on sitä niin mieletön ikävä.. Ja mitä enemmän aikaa kuluu niin sen varmempi mä oon, et ero on lopullinen.. Tuntuu että se ei ees muistais enää et mä oon olemassa.. No, ehkä mua oottaa joku paljon parempi tuolla jossain.. just nyt ei vaan jaksa ajatella vielä sellasta..