Kanan kalorit

kippelo

Monesti suositaan syömään kanan lihaa mutta kaloreitahan kanassa on huikeasti.kaloritaulukon mukaan aika reippaasti esim
Broilerin koipi-reisi 1kpl 279kcal->aiheuttaako marinadi tuon määrän vai onko kalorit laskettu nahan kanssa?Tosin rasvaa on kait aika vähän?

http://terveys.mtv3.fi/community/fi/bin/metrics/kaloritaulukko.htm

15

17463

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olipa kaloreita tai ei

      Mulla on sydän sen verran paikallaan, että en henno kanaa syödä kun tiedän minkälaisissa kuvottavissa oloissa niitä kasvatetaan. Olipa kaloreita vähän tai paljon.

      Kannattaa kuitenkin katsoa muutakin kaloreita, noin niinkuin ylipäänsä laihduttaessaan. Vaikka jossain olisi paljon kaloreita, siinä voi olla myös paljon proteiinia ja proteiini on tunnetusti tärkeää laihduttajalle.

      Koipi-reisi taitaa olla myös se broilerin rasvaisin kohta. Rintapalat käsittääkseni soveltuvat paremmin laihduttajalle, jos kanaa haluaa ehdottomasti syödä.

      • Kerrotko

        Onko sioilla kuinka paljon paremmat olot pikku karsinoissaan? Eikä kasvatetut kalatkaan kovin suurissa altaissa ui.Lihalehmillä/naudoilla taitaa olla joskus edes hieman paremmat oltavat. Ilmeisesti olet vegaani.


      • itseasiassa
        Kerrotko kirjoitti:

        Onko sioilla kuinka paljon paremmat olot pikku karsinoissaan? Eikä kasvatetut kalatkaan kovin suurissa altaissa ui.Lihalehmillä/naudoilla taitaa olla joskus edes hieman paremmat oltavat. Ilmeisesti olet vegaani.

        Lähestulkoon vegaani olen.


    • Kotkot...

      Broilerinkoipi painaa n 200g. Se on aikamoinen kerta-annos lihaa laihduttajalle. Miksi et syö broilerin fileetä (painaa n 120g/filee=135 kcal) tai filesuikaleita? Nopeita valmistaa, monipuolisempia käyttää, annoskokoon helppo vaikuttaa, ei nahkaa ympärillä -> vähemmän rasvaa.

      • hox...

        Ei sitä koipireittä n. 200g kokonaan syödä. Kylläpä taas raksuttaa kotkotilla. Minulla ainakin ollut tapana jättää se luu syömäti :)


      • kot...kot...
        hox... kirjoitti:

        Ei sitä koipireittä n. 200g kokonaan syödä. Kylläpä taas raksuttaa kotkotilla. Minulla ainakin ollut tapana jättää se luu syömäti :)

        Minä jättäsin nahkatkin syömättä----ja se luu tietenkin


      • Pikkupullikka

        Koivesta kun poistaa luut ja nahat jää n. 167g siinä noin 270kcl lisäät vaikka parsakaali tai kukkakaalisuseen kaveriksi 200g 90kcl niin on ähky . Maha täynnä ja kalireita vaan 370kcl. Syön koiven koska siitä saa enemmän rasvaa, olen myös herkkuperse, kananrintaleike liian kuivaa. Tavallaan tuo rasvanen koioi korvaa pizzaa


    • nahan kanssa...

      Jos otat nahan pois, kalorimäärä putoaa huimasti. Yhdessä broilerin koipi-reisipalassa ilman nahkaa on vain 95 kcal. Lähes kaikki broilerin rasva on nahassa ja jää pois, jos nahka poistetaan ennen syömistä.

      • Kanan syöjä

        Mulla on tänään grillattu koipi-reisi töissä eväänä, mukava että siinä on noin vähän kaloreita. :) nahka on kyllä kanassa parasta mutta kai se on jätettävä syömättä. :)


      • veijo6386763

        "nahka on kyllä kanassa parasta mutta kai se on jätettävä syömättä. :)"

        Miksi??? Ei mitään syytä jos olet itse grillanut sen ilman sokereita tai et muutenkaan mätä itseesi liikaa hiilihydraattia/sokeria. rasva ei lihota-rasvan ja runsas hiilihydraatti yhdistettynä lihottaa.


      • veijoj739873

        nahan kanssa...

        Ei mitään syytä olla syömättä jos olet itse grillanut sen ilman sokereita tai et muutenkaan mätä itseesi liikaa hiilihydraattia/sokeria. rasva ei lihota-rasvan ja runsas hiilihydraatti yhdistettynä lihottaa.

        Huomaa että kaloreiden laskeminen on hukkaan heitettyä aikaa. Ei toimi ihmisen kohdalla jollet nyt satu olemaan pönttöuuni.


    • veijo98379873

      Olipa vanha aloituskaivttu esille.

      Kaloriteoria ei toimi ihmisen kohdalla ja marinoimatonta kanaa löytyy myös.
      Erittäin hyvää ruokaa laihduttajalle kun muistaa syödä myös sen nahan.

      • Anonyymi

        Kyllä minulla toimii kalorien laskeminen ja kilo lähtee viikossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä minulla toimii kalorien laskeminen ja kilo lähtee viikossa.

        Lähtee lähtee mutta pysyykö se paino pois.

        Vuoden päästä voit esittää varovaisen arvauksen että onnistuiko.

        Useimmilla jotka pudottaa painoa nopeasti se paino tulee myös takaisin kun ei ole oppinut syömään normaalilla tavalla.


    • Anonyymi

      Kannattaa suosia niitä vähärasvaisia osia. Siivet ja koipireidet nahkoineen on hyviä, mutta huomattavasti kaloririkkaampia. Kuten todettu niin kanassa ne kalorit ovat pitkälti nahkassa. Ja vaikkei nahkaisia paloja ostaisikaan niin kannattaa huomioida, että fileessä ja paistileikkeessäkin on eroa. Paistileike on rasvaisempi osa jossa on noin 140-150 kaloria per 100g. Fileessä vain reilu satku.

      Ja pätee sitten myös sikaan. Grillikylki on täysin eri asia kuin sisäfile. Itse asiassa porsaan sisäfileessä ei ole kovinkaan paljon rasvaa. Naudassa fileet myös parempia kuin entrecote. Tosin entrecotekin on pirun hyvää eikä se mitään dieettiä kaada vaikka välillä noitakin popsisi. Mutta pitkässä juoksuss kalereita tulee paljon vähemmän kuin pääsääntöisesti valitsee niitä fileitä, vähän elukasta riippumatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 72
      1366
    3. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1265
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      811
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      706
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    Aihe