Kanan kalorit

kippelo

Monesti suositaan syömään kanan lihaa mutta kaloreitahan kanassa on huikeasti.kaloritaulukon mukaan aika reippaasti esim
Broilerin koipi-reisi 1kpl 279kcal->aiheuttaako marinadi tuon määrän vai onko kalorit laskettu nahan kanssa?Tosin rasvaa on kait aika vähän?

http://terveys.mtv3.fi/community/fi/bin/metrics/kaloritaulukko.htm

15

15821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olipa kaloreita tai ei

      Mulla on sydän sen verran paikallaan, että en henno kanaa syödä kun tiedän minkälaisissa kuvottavissa oloissa niitä kasvatetaan. Olipa kaloreita vähän tai paljon.

      Kannattaa kuitenkin katsoa muutakin kaloreita, noin niinkuin ylipäänsä laihduttaessaan. Vaikka jossain olisi paljon kaloreita, siinä voi olla myös paljon proteiinia ja proteiini on tunnetusti tärkeää laihduttajalle.

      Koipi-reisi taitaa olla myös se broilerin rasvaisin kohta. Rintapalat käsittääkseni soveltuvat paremmin laihduttajalle, jos kanaa haluaa ehdottomasti syödä.

      • Kerrotko

        Onko sioilla kuinka paljon paremmat olot pikku karsinoissaan? Eikä kasvatetut kalatkaan kovin suurissa altaissa ui.Lihalehmillä/naudoilla taitaa olla joskus edes hieman paremmat oltavat. Ilmeisesti olet vegaani.


      • itseasiassa
        Kerrotko kirjoitti:

        Onko sioilla kuinka paljon paremmat olot pikku karsinoissaan? Eikä kasvatetut kalatkaan kovin suurissa altaissa ui.Lihalehmillä/naudoilla taitaa olla joskus edes hieman paremmat oltavat. Ilmeisesti olet vegaani.

        Lähestulkoon vegaani olen.


    • Kotkot...

      Broilerinkoipi painaa n 200g. Se on aikamoinen kerta-annos lihaa laihduttajalle. Miksi et syö broilerin fileetä (painaa n 120g/filee=135 kcal) tai filesuikaleita? Nopeita valmistaa, monipuolisempia käyttää, annoskokoon helppo vaikuttaa, ei nahkaa ympärillä -> vähemmän rasvaa.

      • hox...

        Ei sitä koipireittä n. 200g kokonaan syödä. Kylläpä taas raksuttaa kotkotilla. Minulla ainakin ollut tapana jättää se luu syömäti :)


      • kot...kot...
        hox... kirjoitti:

        Ei sitä koipireittä n. 200g kokonaan syödä. Kylläpä taas raksuttaa kotkotilla. Minulla ainakin ollut tapana jättää se luu syömäti :)

        Minä jättäsin nahkatkin syömättä----ja se luu tietenkin


      • Pikkupullikka

        Koivesta kun poistaa luut ja nahat jää n. 167g siinä noin 270kcl lisäät vaikka parsakaali tai kukkakaalisuseen kaveriksi 200g 90kcl niin on ähky . Maha täynnä ja kalireita vaan 370kcl. Syön koiven koska siitä saa enemmän rasvaa, olen myös herkkuperse, kananrintaleike liian kuivaa. Tavallaan tuo rasvanen koioi korvaa pizzaa


    • nahan kanssa...

      Jos otat nahan pois, kalorimäärä putoaa huimasti. Yhdessä broilerin koipi-reisipalassa ilman nahkaa on vain 95 kcal. Lähes kaikki broilerin rasva on nahassa ja jää pois, jos nahka poistetaan ennen syömistä.

      • Kanan syöjä

        Mulla on tänään grillattu koipi-reisi töissä eväänä, mukava että siinä on noin vähän kaloreita. :) nahka on kyllä kanassa parasta mutta kai se on jätettävä syömättä. :)


      • veijo6386763

        "nahka on kyllä kanassa parasta mutta kai se on jätettävä syömättä. :)"

        Miksi??? Ei mitään syytä jos olet itse grillanut sen ilman sokereita tai et muutenkaan mätä itseesi liikaa hiilihydraattia/sokeria. rasva ei lihota-rasvan ja runsas hiilihydraatti yhdistettynä lihottaa.


      • veijoj739873

        nahan kanssa...

        Ei mitään syytä olla syömättä jos olet itse grillanut sen ilman sokereita tai et muutenkaan mätä itseesi liikaa hiilihydraattia/sokeria. rasva ei lihota-rasvan ja runsas hiilihydraatti yhdistettynä lihottaa.

        Huomaa että kaloreiden laskeminen on hukkaan heitettyä aikaa. Ei toimi ihmisen kohdalla jollet nyt satu olemaan pönttöuuni.


    • veijo98379873

      Olipa vanha aloituskaivttu esille.

      Kaloriteoria ei toimi ihmisen kohdalla ja marinoimatonta kanaa löytyy myös.
      Erittäin hyvää ruokaa laihduttajalle kun muistaa syödä myös sen nahan.

      • Anonyymi

        Kyllä minulla toimii kalorien laskeminen ja kilo lähtee viikossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä minulla toimii kalorien laskeminen ja kilo lähtee viikossa.

        Lähtee lähtee mutta pysyykö se paino pois.

        Vuoden päästä voit esittää varovaisen arvauksen että onnistuiko.

        Useimmilla jotka pudottaa painoa nopeasti se paino tulee myös takaisin kun ei ole oppinut syömään normaalilla tavalla.


    • Anonyymi

      Kannattaa suosia niitä vähärasvaisia osia. Siivet ja koipireidet nahkoineen on hyviä, mutta huomattavasti kaloririkkaampia. Kuten todettu niin kanassa ne kalorit ovat pitkälti nahkassa. Ja vaikkei nahkaisia paloja ostaisikaan niin kannattaa huomioida, että fileessä ja paistileikkeessäkin on eroa. Paistileike on rasvaisempi osa jossa on noin 140-150 kaloria per 100g. Fileessä vain reilu satku.

      Ja pätee sitten myös sikaan. Grillikylki on täysin eri asia kuin sisäfile. Itse asiassa porsaan sisäfileessä ei ole kovinkaan paljon rasvaa. Naudassa fileet myös parempia kuin entrecote. Tosin entrecotekin on pirun hyvää eikä se mitään dieettiä kaada vaikka välillä noitakin popsisi. Mutta pitkässä juoksuss kalereita tulee paljon vähemmän kuin pääsääntöisesti valitsee niitä fileitä, vähän elukasta riippumatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6809
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      1209
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1022
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      881
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      814
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      59
      804
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      774
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      771
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      716
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      713
    Aihe