Erosta on puoli vuotta. Soitin eilen eksälle (taas) ja ilmoitin, että nyt tuli raja vastaan, hänellä on viikko aikaa hakea tavaransa pois, ja loput menee roskiin. Piste. Asiasta olen huomauttanut jo useita kertoja.
Nyt olen kuulemma kohtuuton. Hän majailee jonkun tutun luona (taas) kun ei saa asuntoa hankittua, eikä hän sinne voi esim. sänkyä ottaa, mutta onko se minun ongelmani? Voinko heittää toisen omaisuuden jorpakkoon, vaikka sillä olisikin rahallista arvoa, jos se ei nyt kymmenien huomautusten jälkeen minun asunnostani suostu katoamaan?
Mainittakoon vielä, että vuokrasopimus on ja on aina ollut minun nimissäni. Ja eksä se halusi toosaansa jakaa 13 miehelle sillä välin kun olin armeijassa. En tunne sympatiaa.
Nyt olen kuulemma kohtuuton. Hän majailee jonkun tutun luona (taas) kun ei saa asuntoa hankittua, eikä hän sinne voi esim. sänkyä ottaa, mutta onko se minun ongelmani? Voinko heittää toisen omaisuuden jorpakkoon, vaikka sillä olisikin rahallista arvoa, jos se ei nyt kymmenien huomautusten jälkeen minun asunnostani suostu katoamaan?
Mainittakoon vielä, että vuokrasopimus on ja on aina ollut minun nimissäni. Ja eksä se halusi toosaansa jakaa 13 miehelle sillä välin kun olin armeijassa. En tunne sympatiaa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
pakkaa kamat, jos niitä ei nyt kuormalavallista ole, pariin jätesäkkiin, banaanilaatikkoon ja mitään ilmoittamatta viet ne vaikka exäs vanhemmille, vaikka sitten jätät sateeseen portaille jos ei muuta paikkaa ole. Et ilmoita mihin olet ne vienyt. Annat vaan olle, ei ole sinun ongelmasi sitten enää. Tai jos ei ole vanhempia tai asuvat kohtuuttoman kaukana, viet ne sinne missä nyt majailee... pääset paljon helpommalla kun heivaat ne kamat pois, ei tartte enää soitella perään ja enella että tulee hakemaan, Saatpahan mielenrauhan ja voit jatkaa elämääsi eteenpäin ja varmati löydät vielä jonkun joka ei sitä torttuaan jakele ympäri kyliä!!
t. yks waimo
Olisin tehnyt tuon jo ellei ex-emännän vanhempien luo olisi matkaa reilut 400 km. Eikä muitakaan potentiaalisia tavaranvälittäjiä kaupungista löydy.
eteenpäin ala viemään kun voit kiistää kaiken.
Eikä ole sinun ongelmasi.
Mites tällainen idea:
Laitat ensin varoitustekstarin, että vaikka ens perjantaina laitat exän kamat ulos pihalle. Jos ei hän itse hae niin kai ne siitä joku huolii, ainakin parhaat päältä.
Ja laitat vielä, että tekstarilla lähetät kuvan kun ne on siinä ulkona ettei tule epäselvyyttä onko tämä vaan pelottelua.
Jos ei itselläsi ole kamerakännykkää, niin kai joltain kaverilta voisi ainakin siksi hetkeksi lainata?
Toimisikohan tuollainen pelote?
Ei se enää ole sinun murheesi, jos ämmä ei saa kämppää järjestettyä
itselleen. Itseppähän päätti huorata ympäriinsä.
Sanot että olet huomauttanut asiasta jo riittävän monta
kertaa ja hänellä on ollut puoli vuotta aikaa roudata kamoja
vaikkapa vanhempiensa luo. Nyt sanot, että sinulla ei ole enää
tilaa säilyttää hänen rojujaan, kun tilalle on muutakin käyttöä.
Sinä et ole mikään hänen varastonsa, tai millään tavalla
enää velvollinen pettänyttä exää palvelemaan.
sitten rahassa hävittämäsi tavarat.
Totta helkkarissa olen katkera, toivon vain että se menee ohi.
Mutta mutta... millä perusteella minä maksan tavaran, jonka heitän ulos omasta kotini sen jälkeen kun tavaran omistaja ei suostu sitä hakemaan? Tämä on minun kotini, eikä minulla kai ole velvollisuutta toimia muiden varastona. Varoituksia ja mahdollisuuksia on varmasti annettu tarpeeksi. Mietin ihan lakinäkökulmasta, en VOI olla korvausvelvollinen?
hänen tavaransa vaikka kirpputorille, jos hän ei hae niitä tiettyyn päivämäärään mennessä.
Sinulla ei ole velvollisuutta säilytellä toisen omaisuutta. Ainakin hänen pitäisi maksaa siitä sinulle.
Kun hän on saanut tiedon, mitä tapahtuu jos tavaroita ei haeta, ei hän voi syyttää sinua mistään.
Minä vein aikoinaan ex-ukkoni tavarat hänen porraspieleensä, kun ei itse suostunut niitä viemään pois. Siihen loppui minun "vastuuni" hänen omaisuudestaan.
Katkeruus rumentaa nuoren miehen kasvoja kummasti.
Sinä se et sitten lomalla muistanut kotona antaa?