kiinteistövälittäjä / kiinteistönvälittäjä

aino

Onko kenelläkään parempaa tietoa kumpi on oikein, vai onko näillä merkitysero.
tuo Sanamittarikin antoi molemmille miltei yhtä paljon vastauksia...

3

1779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kielien kääntelijä

      Minusta asia TUNTUU selvälta lähteitä penkomattakin. Kiinteistönvälittäjä.

      Joskus ennesvanhaan puhuttiin kai kiinteimistöistä. Kiinteimistömeklari?

      Etelänaapureillemme kiinteistö on "kinnistu" tai "kinnisvara". Kiinteistönvälittäjä on "kinnisvaramaakler" (sanakirjani lähdesana muuten oli juuri kiinteistönvälittäjä eikä kiinteistövälittäjä).

      Onkohan kiinteistönvälittäjillä muuten kiinteät välityssuhteet vai antaako momentinmuunnin tarvittaessa pientä luistoa? Taitaa riippua kengännumerosta: isojen toimistojen dirikoilla saattaa olla automaattilaatikkoiset kulkupelit!

    • verkkofan

      Koska miltei kaikki yritykset ovat Kiinteistönvälityksiä, niin eivätköhän niiden työntekijät ole kiinteistönvälittäjiä.

    • irtaimistokaisa

      Samaan tulokseen tulin, mutta netin tietojen mukaan näyttäisi siltä että myös nominatiivimuotoinen alkuosa sallitaan. Onko toinen muoto vain lipsahtanut sallittujen listalle? Tietoa jotain?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4461
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2428
    3. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2375
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      51
      2138
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1687
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1501
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1476
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1274
    9. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1231
    10. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      40
      1124
    Aihe