Oopperabassot

Viskinmaistelija

Miten laajalla alalla basson täytyy laulaa, jotta hän suoriutuisi kaikista olemassa olevista bassorooleista? Matalin ääni, jonka minä tiedän lienee Osminin roolissa (Ryöstö Seraljista) laulettava matala D. Boris Godunovissa taas pitää ymmärtääkseni laulaa jopa korkea fis. Ainakin kaksi oktaavia plus suuri terssi siis.

10

2450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bassoon

      Kim Borg määrittelee basson äänialan C-fis1. Jos tuon äänialan saa varmasti ja soivasti laulettua, niin puhutaan todellisesta huippulaulajasta. En ole itse vielä kuullut kenenkään nykybassoista laulavan tyylipuhtaasti Ryöstö Seraljista oopperan Osminin aarian matalaa D-säveltä. Kyllä he sen saavat tulemaan, mutta heikkoa kähinää se tahtoo olla. Aaria on muutenkin hankala, kun siinä mennään basson ylä-äänille toistuvasti (e1).

      Kim Borg määrittelee syvän basson äänialan seuraavaksi: kontra-G:stä d1:een. Tällaisia bassoja ei tahdo juuri löytyä muuta kuin Venäjältä ja heitäkin lähinnä mieskuoroista.

      Monille mieslaulajille riittää kansainvälisen uran tekemiseen hyvin hallittu kahden oktaavin ääniala. Ja bassolle käyttökelpoiset äänet löytyvät tämän määritelmän mukaan F-f1 väliltä, mikä onkin bassoäänen tärkein väli.

      Aidon bassobaritonin ääniala Kim Borgin mukaan on E-g1, eli silläkin instrumentilla pystyy tekemään hyvin bassorepertoaaria, joskin alaäänet täytyy olla hyvässä kuosissa ja soinnissa tarpeeksi tummuutta. Bassobaritonin fakin tekee hankalaksi se, että alaäänet tai ylä-äänet täytyy toimia hyvin, jotta laulettavaa olisi. Mikäli bassobaritoni hallitsee sekä ylä- että alaäänet, on kyseessä huikean monikäyttöinen instrumentti, eikä niitä laulajia maailmassa ole montaa...

      • požhaluista!

        Sivulla http://www.dutchdivas.net/highC.html on linkkejä mm. muutaman basson ääninäytteisiin:

        Matti Salminen, Cesare Siepi, Vladimir Pasuikov, Viktor Višnjakov ja Pietarin kamarikuoro.

        Musiikkiteokset ja näytteillä luuluvien matalimpien äänien sävelkorkeudet käyvät ilmi tekstistä.


      • Tämä olikin
        požhaluista! kirjoitti:

        Sivulla http://www.dutchdivas.net/highC.html on linkkejä mm. muutaman basson ääninäytteisiin:

        Matti Salminen, Cesare Siepi, Vladimir Pasuikov, Viktor Višnjakov ja Pietarin kamarikuoro.

        Musiikkiteokset ja näytteillä luuluvien matalimpien äänien sävelkorkeudet käyvät ilmi tekstistä.

        ensimmäinen kerta kun kuulin kontra-as:n.


      • Bassobaritoni
        požhaluista! kirjoitti:

        Sivulla http://www.dutchdivas.net/highC.html on linkkejä mm. muutaman basson ääninäytteisiin:

        Matti Salminen, Cesare Siepi, Vladimir Pasuikov, Viktor Višnjakov ja Pietarin kamarikuoro.

        Musiikkiteokset ja näytteillä luuluvien matalimpien äänien sävelkorkeudet käyvät ilmi tekstistä.

        Kuten esimerkit havainnollistavat, ei suuren-D:n laulaminen ole helppoa oikealle bassollekaan. Salmisenkin yritelmä lähtee hädin tuskin soimaan. Tyylipuhtaan suuren-D:n laulamiseen tarvittaisiin oikea profondo basso, jolla ei tahdo riittää äänen korkeutta laajempiin basso-rooleihin.

        Nuo venäläisten bassojen esimerkit on uskomattomia!!!


      • ällistynyt
        požhaluista! kirjoitti:

        Sivulla http://www.dutchdivas.net/highC.html on linkkejä mm. muutaman basson ääninäytteisiin:

        Matti Salminen, Cesare Siepi, Vladimir Pasuikov, Viktor Višnjakov ja Pietarin kamarikuoro.

        Musiikkiteokset ja näytteillä luuluvien matalimpien äänien sävelkorkeudet käyvät ilmi tekstistä.

        Kiitos todella hyvästä linkkivinkistä. Eihän noi ole enää normaaleja. Miten voi laulaa jossain neljäviivasessa oktaavissa!? Ja ne bassot..


      • vilux

    • tietämään,

      missä basson ylimenokohdat yleensä sijaitsevat? Ymmärtääkseni ylärekisteriin siirrytään jossakin pienen a:n kohdalla, mutta missä päin on ala- ja keskirekisterin sauma?

    • Sumner

      Oopperan ulkopuolella lienee maailman tunnetuin bassolaulaja, edesmennyt JD Sumner on ainoana maailmassa laulanut double low C:n/kontra C:n puhtaasti.

      Paremmin kuin edustamastaan gospel-musiikista, Sumner muistetaan Elviksen taustalaulajana 70-luvun alusta. Elviksen suuri unelma oli saada laulaa idolinsa JD:n kanssa samalla lavalla, ja se toteutuikin.

      http://www.youtube.com/watch?v=yIuzZlmClZs
      Tuossa mies jammailee jo kunnioitettavassa iässä, rauha sielulleen; JD kuoli vuonna 98.

      Itselläni tuo jää kontra-G:hen.

      • kontra-G

        ole peräti Skandinavian ennätys? Wikipedian mukaan sitä pitää hallussaan suomalainen (joskin äitinsä puolelta venäläinen, sieltähän niitä kunnon bassoja vasta löytyykin) Konsta Häkkälä juuri tuolla kontra-G:llä.

        Eli ei ollenkaan huono suoritus, jos pystyt sen puhtaasti laulamaan.


      • UKMLaulaja

        Konsta Häkkälä lauloi kuorossani, tosin ennen minun aikaani. Itsekin alan päästä kontra-A/G alueelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5307
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3412
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      92
      3262
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3146
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1857
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1585
    7. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1566
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      138
      1264
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1159
    Aihe