Ehollista päähän potkimisesta ja

"Mies nöyryytti ja pahoinpiteli tyttöä lyömällä ja potkimalla tätä päähän. Lisäksi mies muun muassa pakotti uhrinsa viiltelemään itseään hedelmäveitsellä käsivarteen".

http://www.kaleva.fi/plus/juttu671183_page0.htm

Ehdollinen tuomio ?
7418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Hovioikeus piti tekoa nöyryyttävänä ja ihmisarvoa alentavana. Lievempää tuomiota se perusteli sillä, että mies silmää tekevän jälkeläinen ja varakkaista piireistä."

Äänestä
  • sinä puhut?

    Äänestä

  • hovioiden päätöksestä kirjoitti:

    sinä puhut?

    suomihan on oikeusvaltio, jossa valtaa pitää RAHAN VALTA, eikö totta:

    Ne ovat poistaneet viestiketjun, mutta jotain jäi mieleen:
    Niin, kun eduskuntapaikan lunastaa joku muu, kuin minä itse, siis tuolla 500 000 eurolla, ja saan vielä limusiinin alleni (jota kyllä kaipailin, aivan kuten jyrkikin), niin onko se nyt lahjontaa? Joka tapauksessa se on LAILLISTETTU.

    Se on luvallista ja laillista, päästä eduskuntaan tukiryhmän mainoskampanjan avulla!!!! Mutta rahaa tarvitaan, ja sillon on nöyristeltävä rahan antajaa, eikö totta.

    Mutta. OLENKO KIITOLLISUUDEN VELASSA TÄLLE poppoolle, sen näettekin sitten vaalikauden toimistani, jos ylipäätään siihen arviointiin kykenette. Arvon rivi-juntit!
    http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200707276402088_ko.shtml
    Suomi pärjää kansainvälisissä korruptiotutkimuksissa hyvin, sillä täältä ei tutkimusten mukaan juuri löydy lahjontaa. Tosin esimerkiksi Helsingin suuriin rakennusurakoihin tulee usein vain yksi tarjous, joka on selvästi ylihintainen.
    Keskustan hallitsemissa kunnissa saavat töitä vain puoluetta tukevat yhtiöt. Ruotsinkielisissä kunnissa suomalaisfirmojen urakkatarjoukset eivät menesty. Tästä oli aikoinaan minulle henkilökohtaistakin etua, kun sain asuntoremonttiini hyvät ja ammattitaitoiset miehet porvoolaisesta rakennusfirmasta, jonka kunta oli syrjäyttänyt urakkakilvassa, sillä yhtiö oli suomenkielinen.
    1970-luvulla Nokian silloinen varatoimitusjohtaja Harry Mildh julisti avoimesti: "Niin vähäpätöistä virkamiestä ei olekaan, etteikö häntä kannata lahjoa." Mildhin lahjukset olivat pääasiassa kumisaappaita, radioherätyskelloja, videoita, televisioita, stereoita tai omakotitalon pihalle pystytetty alumiinirakenteinen lipputanko, josta olisi vapailla markkinoilla joutunut pulittamaan parikymmentätuhatta markkaa.
    Nuorille poliitikoille Nokialta irtosi aina muutama tuhat markkaa vaalitukea. "Kyllä nuoret poliitikonalut muistavat eduskunnassa varoittaa ennakolta, kun valiokunnassa on jokin lakiesitys, joka uhkaa Nokian etuja", Mildh selitti. Nokian eduskuntaryhmä oli tuohon aikaan suurempi kuin kokoomuksen.
    Mildhiä ei hävettänyt Nokian harjoittama lahjonta, vaan sen pienuus, jopa mitättömyys. Kansainvälisessä kaupassa hän oli tottunut aivan toisenkokoisiin lahjuksiin. Suomalaisia poliitikkoja sai ostaa hävettävän halvalla.
    Esimerkiksi neuvostoliittolaiset kauppamiehet edellyttivät, että he saavat suomalaisten laskuun ostaa Stockmannilta kaikki perheen tarvitsemat hyödykkeet avoimeen tiliin.
    Kun Neuvostoliitossa ryhdyttiin 1980-luvulla putsaamaan lahjontaa, Leningradissa oli miliisiopiston voimistelusaliin kerätty näytteille valtavat määrät suomalaista lahjustavaraa.
    Pienuudestaan huolimatta etenkin vaalilahjuksilla on vaikutusta Suomen asioiden hoitoon. Vähäpätöisiä vaalilahjuksia saaneet kokoomuksen kauppakamarinulikat maksavat nyt kiitollisuuden velkojaan yrityksille.
    Jonkinlainen poliittisen rappion pohjanoteeraus oli se, kun perheyritysten liiton toimitusjohtaja Anders Blom osallistui keväällä Matti Vanhasen hallituksen ohjelmaneuvotteluihin täysivaltaisena jäsenenä ja sai hallituksen ohjelmaan lupauksen, että perheyritykset vapautetaan perintöverosta.
    Parempaa sijoitusta perheyhtiöillä tuskin on koskaan ollut kuin sijoittaa 100 000 euroa vaalilahjuksiin ja saada hyvityksinä kymmenien miljoonien eurojen verohelpotukset.
    EU:n lahjustutkijat eivät tietenkään huomaa tällaisia kytkentöjä, sillä ne on taitavasti naamioitu. Julkisesti selitetään, että perheyritysten perintövero muka uhkaa teollisuuden investointeja.
    Oikeusministeri Tuija Brax, joka kovin näkyvästi on metelöinyt vaalitukien julkisuuden ja kaikenlaisen avoimuuden puolesta, voisi nyt selvittää, kuinka paljon perheyritysten liiton jäsenet ovat rahoittaneet vaaleissa kokoomuksen ehdokkaita ja miten hallitusohjelmaan on tullut lupaus perheyritysten perintöveron poistamisesta. Brax voisi myös selittää, miten esimerkiksi hän itse on voinut hyväksyä moisen periaatteidensa vastaisen kohdan hallitusohjelmaan.
    Maailmalla törmää huvittaviinkin lahjuksiin. Tuli kutsu häihin Sofiaan. Vihkimisen piti tapahtua Sofian historiallisessa ortodoksikirkossa, mutta morsiamen äiti joutui vaihtamaan viime hetkellä kirkkoa, kun pappi vaati palkkioksi uuden auton.

    Äänestä

vähäisemmäksi kuin poliisin murhayritys - jotain sellaista kuin lievä raiskaus?

Äänestä

avausta tästä vielä lisää, ehkei me muuten huomata, sittenhän niitä olisi vasta 6 ;)

Äänestä

Purkaa munat irti tuommoisessa tilanteessa!

Äänestä
  • vain ehdollista. Muista sylkäistä makkara suustasi kuitenkin pitkälle. Siinähän sitä sitten etsivät sitä kirurgille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lyömisestä. kirjoitti:

"Mies nöyryytti ja pahoinpiteli tyttöä lyömällä ja potkimalla tätä päähän. Lisäksi mies muun muassa pakotti uhrinsa viiltelemään itseään hedelmäveitsellä käsivarteen".

http://www.kaleva.fi/plus/juttu671183_page0.htm

Ehdollinen tuomio ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu