Pienoinen paniikki ! :(

Aloitin pillerit viime toukokuussa. Söin n. kaksi laattaa putkeen (ei varmaan olisi kannattanut noin alussa). Pillereiden sivuvaikutukset olivat epämiellyttäviä. Vuosin koko sen ajan (lähinnä rusehtavaa vuotoa, jota tuli välillä paljonkin), myös mielialani heilahtelivat ja itkin erittäin herkästi. Päätin lopettaa pillerit ja aloittaa tarpeen vaatiessa myöhemmin, nyt en niillä tee pahemmin mitään kun en seurustele.
Ja tiedän, että sivuvaikutukset on normaaleja 3 ensimmäisen laatan aikana, mutta en halua pilata kesääni niiden takia.

Mutta nyt asiaan: Kun lopetin pillerit, menkat alkoivat siitä seuraavana päivänä (1.7). Ne olivat ok: kestivät 6 päivää ja olivat kaikenlisäksi vielä kivuttomatkin.

24.7 alkoivat seuraavat menkat ja nyt on jo 8 päivä menossa. Yleensä kivut kestävät 1-3 ensimmäistä vuotopäivää, nyt jouduin ottamaan 600mg buranan vielä viidentenäkin päivänä tuskaisten kipujen vuoksi.
Myös parin päivän aikana on ollut emättimessä pientä polttelua välillä ja ulkosynnyttimissä kutinaa. Olenkohan saanut vielä kaupanpäälle hiivankin...

Voisiko nämä epänormaalit kuukautiset johtua siitä, että hormonitoimintani on sekaisin pillereiden takia, vai pitäisikö ottaa yhteyttä lääkäriin? Onko kellään vastaavia kokemuksia?
1622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

1. Kun aloitat pillerit, hormonitoimintasi lakkaa ja korvautuu pillerihormoneilla. Se on iso muutos kropalle.
2. Kun lopetat pillerit, hormonitoimintasi pitäisi älytä käynnistyä jälleen. Se on iso muutos kropalle

Se, että teet kohdat 1. ja 2. hyvin lyhyen ajan sisään, aiheuttaa todennäköisesti helvetillisiä ongelmia. Olet jo niihin päässyt tutustumaan. Ja tämä on juuri se syy, miksi pillereitä pitäisi syödä ohjeen mukaan ja odotela niiden sivuvaikutusten loppumista ainakin 3 laatan ajan ennen kuin menee lopettamaan.

Mutta turha kai se on enää ikeä, kun vahinko on jo tapahtunut. Näitä kokemuksia löytyy tältäkin foorumilta kasapäin. Suosittelen käyttämään hakua. Hakusanoina toimivat esim. kuukautiset, pillereiden jälkeen, pillereiden lopettaminen, menkat jne.

Lääkäri ei tee mitään vuotohäiriöille, koska olet lopettanut pillerit vasta. Saat odotella todennäköisesti muutaman kuukauden, ennen kuin hormonitoimintaasi koitetaan käynnistää lääkkeillä. Tuossa hiivaepäilyssä lääkäri kyllä voi auttaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Aloitin pillerit viime toukokuussa. Söin n. kaksi laattaa putkeen (ei varmaan olisi kannattanut noin alussa). Pillereiden sivuvaikutukset olivat epämiellyttäviä. Vuosin koko sen ajan (lähinnä rusehtavaa vuotoa, jota tuli välillä paljonkin), myös mielialani heilahtelivat ja itkin erittäin herkästi. Päätin lopettaa pillerit ja aloittaa tarpeen vaatiessa myöhemmin, nyt en niillä tee pahemmin mitään kun en seurustele.
Ja tiedän, että sivuvaikutukset on normaaleja 3 ensimmäisen laatan aikana, mutta en halua pilata kesääni niiden takia.

Mutta nyt asiaan: Kun lopetin pillerit, menkat alkoivat siitä seuraavana päivänä (1.7). Ne olivat ok: kestivät 6 päivää ja olivat kaikenlisäksi vielä kivuttomatkin.

24.7 alkoivat seuraavat menkat ja nyt on jo 8 päivä menossa. Yleensä kivut kestävät 1-3 ensimmäistä vuotopäivää, nyt jouduin ottamaan 600mg buranan vielä viidentenäkin päivänä tuskaisten kipujen vuoksi.
Myös parin päivän aikana on ollut emättimessä pientä polttelua välillä ja ulkosynnyttimissä kutinaa. Olenkohan saanut vielä kaupanpäälle hiivankin...

Voisiko nämä epänormaalit kuukautiset johtua siitä, että hormonitoimintani on sekaisin pillereiden takia, vai pitäisikö ottaa yhteyttä lääkäriin? Onko kellään vastaavia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu